25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Jak si v půlce týdne vedly akcie v Evropě a USA, před čím varuje řecká centrální banka a kolik loni přibylo dolarových milionářů? To vše musíte ráno vědět.
Americké akciové trhy v první polovině středečního obchodování mírně zpevňovaly, postupně ale ztrácely. Investoři na Wall Street čekali na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky, aby odhadli, kdy se v USA začnou zvyšovat úrokové sazby. Fed je naposledy zvýšil před devíti lety. Po zveřejnění výsledků zasedání a tiskové konferenci předsedkyně Fedu Janet Yellenové ovšem akciové trhy začaly opět růst. Nakonec Dow posílil o mírných 0,17 % na 17 935,14 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,20 % na 2 100,43 bodu a Nasdaq se zvýšil o 0,18 % na 5 064,88 bodu. V zisku skončilo devět z deseti hlavních sektorů, jako jediné zůstaly v mírném záporu finanční tituly, jimž neprospěl výhled celkově pomalejšího růstu sazeb v USA ze strany centrální banky. Ta nechala v červnu úrokové sazby podle očekávání beze změny. Její měnový výbor ale po dvoudenním zasedání naznačil, že díky dostatečnému zotavení ekonomiky ze zimního útlumu je velmi pravděpodobné, že začne sazby zvyšovat ještě v letošním roce.
Americké akcie se pohybují na tenkém ledě a z Fedu fouká teplý vítr
Evropské akcie ve středu ztrácely. Investory stále znepokojuje Řecko, které se zjevně pomalu připravuje na odchod z eurozóny. Trhy navíc ve středu vyčkávaly před zveřejněním rozhodnutí americké centrální banky o dalším nastavení měnové politiky. Britský FTSE 100 odepsal 0,44 %, francouzský CAC 40 1,02 % a německý DAX 0,6 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,45 %, nahoře ho držel ropný sektor, dolů ho naopak stahovaly akcie automobilek a realitní odvětví. Index DJ EURO STOXX 50 klesl o 0,73 % na 3 428,76 bodu. "Situace v Řecku je zamlžená a všechno se může každou vteřinou změnit," říká Nicola Marinelli z Pentalpha Capital. "Spojené státy oproti počátku roku trochu nabraly tempo. Fed nejspíše bude držet svůj současný postoj, pokud se tedy nedočkáme nějakého masivního zklamání v podobě makrodat nebo zprávy z trhu práce."
Index PX ve středu odepsal 1,22 % na 978,16 bodu. Index PX-TR očištěný o vyplacené dividendy naopak posílil o 0,19 %. Hlavní index ve středu stahovaly dolů především akcie energetické skupiny ČEZ, které se obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu v hrubé výši 40 Kč na akcii. Nakonec akcie ČEZ zlevnily o 8,68 %. Kromě nich oslabovaly také cenné papíry uhelné firmy NWR a mírně pod nulu spadla v závěrečné aukci i Erste Group Bank. Zbytek emisí posiloval v čele s Komerční bankou, která připsala 1,69 %. Přes procento podražily i cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, O2 C.R., pojišťovny VIG a Philip Morris ČR. Výraznější objem zaznamenaly také cenné papíry CETIN, které se pohybovaly lehce nad nulou.
Ve čtvrtek se setkají ministři financí zemí eurozóny, kteří by se měli zabývat řeckou dluhovou krizí. V Číně vyjde index cen domů, Eurostat zveřejní vývoj nákladů na práci a ECB oznámí, jak dopadlo čtvrté kolo cíleného dodání likvidity evropským bankám (TLTRO; odhaduje se asi 80 miliard EUR, za předchozí 3 kola TLTRO banky získaly něco přes 300 miliard), a také zveřejní Ekonomický bulletin, který nahradí dosavadní Měsíční bulletin. V Británii vyjde statistika maloobchodních tržeb a v USA důležitá data o vývoji spotřebitelských cen, výsledek běžného účtu, index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob plynu. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Americká centrální banka nechala v červnu úrokové sazby podle očekávání beze změny. Její měnový výbor ale po dvoudenním zasedání naznačil, že díky dostatečnému zotavení ekonomiky ze zimního útlumu je velmi pravděpodobné, že začne sazby zvyšovat ještě v letošním roce. Celoroční výhled ekonomiky je podle Fedu aktuálně horší, v posledních týdnech se ale výrazně zlepšil obrázek celého hospodářství. Drtivá většina FOMC předpokládá letošní zvyšování sazeb. Rozložení sil a očekávání ohledně vývoje základního úroku v dalších letech ukazují dva grafy z prohlášení ze zasedání.
Akciové čekání na Godota pokračuje
Německý hospodářský institut Ifo zvýšil výhled růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,9 % z prosincových 1,5 %. Ke zrychlení růstu má přispět silná soukromá spotřeba podpořená nízkou nezaměstnaností. V příštím roce má tempo růstu největší evropské ekonomiky mírně zpomalit na 1,8 %.
Pokud se Řecku do konce týdne nepodaří mezinárodní věřitele přesvědčit, aby mu poslali zbývajících 7,2 miliardy eur z dobíhajícího záchranného programu, jsou evropští politici připraveni podniknout nezbytné kroky k tomu, aby byly v silně zadlužené zemi zavedeny kapitálové kontroly. Uvádí to německý list Süddeutsche Zeitung. Pokud by na kapitálové kontroly v Řecku došlo, potkal by zemi podobný osud jako před dvěma lety Kypr.
Šéf euroskupiny navrhl kvůli Řecku odložit volbu svého nástupce
Rakouský kancléř vyzval EU k solidaritě s Řeckem
Řecká centrální banka ve středu vydala varování, že země nabere "bolestivý kurz", pokud jednání s věřiteli selžou. Tento kurz podle zprávy banky povede k platební neschopnosti a vystoupení Řecka z eurozóny. Banka také upozornila, že dojde ke zrychlení propadu ekonomiky ve druhém kvartálu letošního roku a že pokračující krize způsobila mezi říjnem a dubnem odliv depozit z řeckých bank zhruba v objemu 30 miliard eur.
Většina Němců si přeje odchod Řecka z eurozóny
Spotřebitelské ceny v eurozóně začaly v květnu po pěti měsících poklesu a stagnace opět růst. Meziroční míra inflace stoupla na 0,3 % z nulové úrovně v dubnu. Ve své finální zprávě to ve středu oznámil Eurostat. Potvrdil tak předběžný rychlý odhad. Inflace v celé evropské unii rovněž zrychlila na 0,3 % z dubnových 0,0 %, v květnu 2014 byla přitom na 0,6 %.
Diplomaté členských zemí Evropské unie se ve středu shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Uvedly to diplomatické zdroje s tím, že krok formálně potvrdí v pondělí ministři zahraničí osmadvacítky na své schůzce v Lucemburku. Summit EU v březnu rozhodl evropské sankce uvalené kvůli ukrajinské krizi těsně spojit s plněním mírových dohod z Minsku.
Moskva prý s prodloužením sankcí počítá, Lavrov zrušil schůzku
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Počet dolarových milionářů i jejich majetek stouply na rekord
Loni po celém světě přibyl téměř milion dolarových milionářů. Počet lidí, jejichž osobní jmění, jež mohou investovat, činí nejméně jeden milion dolarů, loni celosvětově stoupl o 920 tisíc na rekordních 14,6 milionu a jejich celkový majetek stoupl na rekordních 56,4 bilionu USD. Počet dolarových milionářů rostl již šestým rokem za sebou hlavně díky růstu cen akcií. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Capgemini a RBC Wealth Management. V galerii si můžete připomenout, jak nakupuje ten nejbohatší z nich.