Co musíte ráno vědět (18. června)

Jak si v půlce týdne vedly akcie v Evropě a USA, před čím varuje řecká centrální banka a kolik loni přibylo dolarových milionářů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu otočily do plusu po zasedání FOMC. Sazby v USA by měly růst ještě letos, tempo zvyšování ale má být pomalejší

Americké akciové trhy v první polovině středečního obchodování mírně zpevňovaly, postupně ale ztrácely. Investoři na Wall Street čekali na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky, aby odhadli, kdy se v USA začnou zvyšovat úrokové sazby. Fed je naposledy zvýšil před devíti lety. Po zveřejnění výsledků zasedání a tiskové konferenci předsedkyně Fedu Janet Yellenové ovšem akciové trhy začaly opět růst. Nakonec Dow posílil o mírných 0,17 % na 17 935,14 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,20 % na 2 100,43 bodu a Nasdaq se zvýšil o 0,18 % na 5 064,88 bodu. V zisku skončilo devět z deseti hlavních sektorů, jako jediné zůstaly v mírném záporu finanční tituly, jimž neprospěl výhled celkově pomalejšího růstu sazeb v USA ze strany centrální banky. Ta nechala v červnu úrokové sazby podle očekávání beze změny. Její měnový výbor ale po dvoudenním zasedání naznačil, že díky dostatečnému zotavení ekonomiky ze zimního útlumu je velmi pravděpodobné, že začne sazby zvyšovat ještě v letošním roce.

Americké akcie se pohybují na tenkém ledě a z Fedu fouká teplý vítr

2. Evropské akcie ve středu před koncem zasedání Fedu a v očekávání setkání euroskupiny zlevnily

Evropské akcie ve středu ztrácely. Investory stále znepokojuje Řecko, které se zjevně pomalu připravuje na odchod z eurozóny. Trhy navíc ve středu vyčkávaly před zveřejněním rozhodnutí americké centrální banky o dalším nastavení měnové politiky. Britský FTSE 100 odepsal 0,44 %, francouzský CAC 40 1,02 % a německý DAX 0,6 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,45 %, nahoře ho držel ropný sektor, dolů ho naopak stahovaly akcie automobilek a realitní odvětví. Index DJ EURO STOXX 50 klesl o 0,73 % na 3 428,76 bodu. "Situace v Řecku je zamlžená a všechno se může každou vteřinou změnit," říká Nicola Marinelli z Pentalpha Capital. "Spojené státy oproti počátku roku trochu nabraly tempo. Fed nejspíše bude držet svůj současný postoj, pokud se tedy nedočkáme nějakého masivního zklamání v podobě makrodat nebo zprávy z trhu práce."

3. Pražská burza ve středu ztratila procento. Dolů ji stáhly akcie ČEZ, které se obchodovaly bez nároku na dividendu

Index PX ve středu odepsal 1,22 % na 978,16 bodu. Index PX-TR očištěný o vyplacené dividendy naopak posílil o 0,19 %. Hlavní index ve středu stahovaly dolů především akcie energetické skupiny ČEZ, které se obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu v hrubé výši 40 Kč na akcii. Nakonec akcie ČEZ zlevnily o 8,68 %. Kromě nich oslabovaly také cenné papíry uhelné firmy NWR a mírně pod nulu spadla v závěrečné aukci i Erste Group Bank. Zbytek emisí posiloval v čele s Komerční bankou, která připsala 1,69 %. Přes procento podražily i cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, O2 C.R., pojišťovny VIG a Philip Morris ČR. Výraznější objem zaznamenaly také cenné papíry CETIN, které se pohybovaly lehce nad nulou.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se setkají ministři financí zemí eurozóny, kteří by se měli zabývat řeckou dluhovou krizí. V Číně vyjde index cen domů, Eurostat zveřejní vývoj nákladů na práci a ECB oznámí, jak dopadlo čtvrté kolo cíleného dodání likvidity evropským bankám (TLTRO; odhaduje se asi 80 miliard EUR, za předchozí 3 kola TLTRO banky získaly něco přes 300 miliard), a také zveřejní Ekonomický bulletin, který nahradí dosavadní Měsíční bulletin. V Británii vyjde statistika maloobchodních tržeb a v USA důležitá data o vývoji spotřebitelských cen, výsledek běžného účtu, index aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob plynu. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Červnový názor FOMC: Základní sazba Fedu by se mohla letos zvýšit dvakrát o čtvrt procentního bodu, ekonomika je zpět na cestě k oživení

Americká centrální banka nechala v červnu úrokové sazby podle očekávání beze změny. Její měnový výbor ale po dvoudenním zasedání naznačil, že díky dostatečnému zotavení ekonomiky ze zimního útlumu je velmi pravděpodobné, že začne sazby zvyšovat ještě v letošním roce. Celoroční výhled ekonomiky je podle Fedu aktuálně horší, v posledních týdnech se ale výrazně zlepšil obrázek celého hospodářství. Drtivá většina FOMC předpokládá letošní zvyšování sazeb. Rozložení sil a očekávání ohledně vývoje základního úroku v dalších letech ukazují dva grafy z prohlášení ze zasedání.

Akciové čekání na Godota pokračuje

6. Institut Ifo zvýšil odhad růstu německé ekonomiky na 1,9 %

Německý hospodářský institut Ifo zvýšil výhled růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,9 % z prosincových 1,5 %. Ke zrychlení růstu má přispět silná soukromá spotřeba podpořená nízkou nezaměstnaností. V příštím roce má tempo růstu největší evropské ekonomiky mírně zpomalit na 1,8 %.

7. Kyperské déjà vu: Stín kapitálových kontrol vznášející se nad Řeckem dostává jasné obrysy

Pokud se Řecku do konce týdne nepodaří mezinárodní věřitele přesvědčit, aby mu poslali zbývajících 7,2 miliardy eur z dobíhajícího záchranného programu, jsou evropští politici připraveni podniknout nezbytné kroky k tomu, aby byly v silně zadlužené zemi zavedeny kapitálové kontroly. Uvádí to německý list Süddeutsche Zeitung. Pokud by na kapitálové kontroly v Řecku došlo, potkal by zemi podobný osud jako před dvěma lety Kypr.

Šéf euroskupiny navrhl kvůli Řecku odložit volbu svého nástupce

Rakouský kancléř vyzval EU k solidaritě s Řeckem

8. Podle řecké centrální banky nabere ekonomika "bolestivý kurz", pokud jednání s věřiteli selžou

Řecká centrální banka ve středu vydala varování, že země nabere "bolestivý kurz", pokud jednání s věřiteli selžou. Tento kurz podle zprávy banky povede k platební neschopnosti a vystoupení Řecka z eurozóny. Banka také upozornila, že dojde ke zrychlení propadu ekonomiky ve druhém kvartálu letošního roku a že pokračující krize způsobila mezi říjnem a dubnem odliv depozit z řeckých bank zhruba v objemu 30 miliard eur.

Většina Němců si přeje odchod Řecka z eurozóny

9. Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu obnovily růst, jak se očekávalo

Spotřebitelské ceny v eurozóně začaly v květnu po pěti měsících poklesu a stagnace opět růst. Meziroční míra inflace stoupla na 0,3 % z nulové úrovně v dubnu. Ve své finální zprávě to ve středu oznámil Eurostat. Potvrdil tak předběžný rychlý odhad. Inflace v celé evropské unii rovněž zrychlila na 0,3 % z dubnových 0,0 %, v květnu 2014 byla přitom na 0,6 %.

10. Zástupci EU prý dosáhli předběžné shody ve věci prodloužení ruských sankcí

Diplomaté členských zemí Evropské unie se ve středu shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Uvedly to diplomatické zdroje s tím, že krok formálně potvrdí v pondělí ministři zahraničí osmadvacítky na své schůzce v Lucemburku. Summit EU v březnu rozhodl evropské sankce uvalené kvůli ukrajinské krizi těsně spojit s plněním mírových dohod z Minsku.

Moskva prý s prodloužením sankcí počítá, Lavrov zrušil schůzku

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Počet dolarových milionářů i jejich majetek stouply na rekord

Loni po celém světě přibyl téměř milion dolarových milionářů. Počet lidí, jejichž osobní jmění, jež mohou investovat, činí nejméně jeden milion dolarů, loni celosvětově stoupl o 920 tisíc na rekordních 14,6 milionu a jejich celkový majetek stoupl na rekordních 56,4 bilionu USD. Počet dolarových milionářů rostl již šestým rokem za sebou hlavně díky růstu cen akcií. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Capgemini a RBC Wealth Management. V galerii si můžete připomenout, jak nakupuje ten nejbohatší z nich.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat