Co musíte ráno vědět (22. února)

Jak zakončily uplynulý týden světové akciové trhy, co si ze summitu EU odnesli Britové a jak levná je opravdu světová ropa? I to musíte hned zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie uzavřely týden páteční nápravou úvodních poklesů, za celý týden přidaly kolem tří procent

Americké akciové trhy v pátek po rozpačitém začátku zamířily výše, nakonec uzavřely poblíž nuly. Dolů je stáhly zejména energetické firmy a pokles ceny akcií provozovatele obchodních domů Nordstrom, který ve čtvrtek zveřejnil horší výsledky hospodaření, než očekávali analytici. Technologický index ale díky výrobci čipů Applied Materials posílil. Dow v pátek odepsal 0,13 % a obchodní den zakončil na 16 391,99 bodu. Širší index S&P 500 po sotva měřitelné ztrátě uzavřel prakticky beze změny na 1 917,78 bodu a Nasdaq Composite o 0,38 % vzrostl a skončil na 4 504,43 bodu. Index volatility VIX klesl o více než pět procent na 20,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal nakonec téměř beze změny na 1,7431 %, ačkoli přes den narostl dočasně nad 1,77 %. Ceny ropy, jejichž vývoj je poslední dobou spjat s výkonem akciových trhů, kvůli zprávě o rekordních zásobách ropy v USA klesly o více než čtyři procenta. Index energetických firem v reakci na to zaznamenal nejhorší výkon ze všech deseti dílčích indexů S&P 500. Nedařilo se ani producentům základních materiálů nebo veřejným službám, mírné zisky si připsaly indexy technologických nebo zdravotnických společností. Za celý týden Dow přidal 2,6 %, S&P 500 vzrostl o 2,8 % a index Nasdaq Composite o 3,8 %. Přitom z fondů zaměřených na akcie peníze opět rychle plynuly do hotovosti nebo jiných aktiv. Evropské akcie zaznamenaly největší týdenní odliv (v týdnu do středy 17. února) ve výši 4,2 miliardy USD, nejvýraznější od října 2014, v USA odteklo z akciových fondů 6 miliard USD. Kontrariáni možná větří kořist.

Americké firmy podpořily Apple ve sporu s FBI, ministerstvo ne

Týden na trzích podle burzovních grafů: Silný týden ve znamení korekce ztrát, býci doufají (minimálně) v opakování loňského podzimu

2. Evropské akcie v pátek ztratily do procenta, celý týden pro ně ale byl velice úspěšný

Evropské akciové trhy v pátek dopoledne hledaly směr, odpoledne ale do červených čísel stáhly burzy opětovný pokles cen ropy a horší než očekávané hospodářské výsledky firem. Evropské akcie nakonec oslabily o necelé procento (STOXX Europe 600 -0,77, DAX -0,80, CAC 40 -0,39 % a FTSE 100 -0,36 %). Pod tlak se znovu dostaly například automobilky, když se k emisnímu skandálu Volkswagenu v USA podle všeho přidal i Daimler, zatím v podobě jednotlivé žaloby majitele Mercedesu. Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 4,47 %, panevropský index FTSEurofirst 300 od pondělí vzrostl o 4,3 %. Trhy v týdnu podpořily hlavně zisky bank a energetických firem. Právě tyto dva sektory však v pátek kvůli vybírání zisků oslabily. Sektor bank tento týden stoupl o 8,5 %.

Další vlna řecké krize bude horší než ty předchozí. Proč?

Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa

3. Akcie na pražské burze v týdnu posílily o tři procenta i navzdory páteční ztrátě 0,83 %

Pražská burza neudržela růst z předchozích dvou dnů a v závěru obchodního týdne ztratila. Index PX odepsal 0,83 % na 871,22 bodu. Dolů ho táhly všechny velké emise, především akcie finančních institucí. Dařilo se naopak tabákové společnosti Philip Morris ČR. Z bankovních emisí spadly cenné papíry Komerční banky o 1,36 % na 4 799 Kč a Erste Group Bank o procento na 663,50 Kč. Pojišťovna VIG přišla o 1,87 % na 576 korun. Zlevnily i ČEZ či O2, a to zhruba o čtvrt procenta. Akcie energetické společnosti skončily obchodování na hodnotě 375 Kč a cenné papíry mobilního operátora na 244,30 Kč. Nejhlubší ztrátu v pátek utrpěla mediální společnost CME, která klesla o 4,77 % na 55,90 Kč. Výrazněji v závěru týdne zpevnily pouze akcie Philip Morris ČR, a to o 2,29 % na 13 298 korun. Index PX za celý týden přidal 2,99 %. Nejvíce ztratily akcie Kofoly ČS, naopak nejvíce zpevnily akcie výrobce nápojů Stock Spirits.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Investiční večer a seminář Nový (ab)normál: Svět zítřka v kostce pro úspěšné investory a manažery

4. Očekávané události

Úvod týdne bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Ty vyjdou v Japonsku, Německu, Francii, za celou eurozónu a v USA. Vedle toho vyjdou také data o italské inflaci a v USA index aktivity chicagského Fedu. V Barceloně probíhá světový kongres o světových mobilních technologiích. Hospodářské výsledky zveřejní banka HSBC a dále například Motorola Solutions nebo Allergan. Na pražské burze budou investoři zvědaví na čísla od mediální společnosti CME. "Očekávaný meziroční pokles tržeb o 6 % je ovlivněn především posílením amerického dolaru. Snižování nákladů by mělo dále podpořit provozní zisk," poznamenal analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Na celkové úrovni by pak CME mohla vykázat čistý zisk ve výši 7,4 milionu USD, dodal. Hned v pondělí budou oznámena hospodářská čísla mediální společnosti CME. "Očekáváme 55% meziroční nárůst zisku EBITDA na 58,3 milionu USD. Rovněž čistý zisk by měl vzrůst, a to na 6,2 milionu USD (loni ztráta 75 milionů USD). Samotná čísla, pokud budou v souladu s odhady, by neměla být výraznějším impulzem pro trh. Investoři se zaměří na otázky okolo refinancování dluhopisů a potenciálního uplatnění warrantů," míní analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Británie se dohodla se zbytkem EU, premiér Cameron bude bojovat za setrvání své země ve společné Evropě. Referendum se koná 23. června

Vrcholní představitelé zemí Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek zabývali především dalším fungováním Spojeného království v Evropské unii. Britský premiér David Cameron v pátek uzavřenou dohodu o úpravě vztahů své země s Evropskou unií považuje za dostatečný důvod, aby před referendem prosazoval setrvání Británie v unii. Řekl to novinářům krátce poté, co se lídři všech 28 unijních zemí shodli na novém nastavení vztahů bloku a ostrovního království. Reformu těchto vztahů slíbil Cameron Britům do doby, než budou v referendu rozhodovat o tom, zda má jejich země zůstat součástí evropské osmadvacítky. Během víkendu byl termín referenda potvrzen na 23. června. Londýnský starosta Boris Johnson oznámil, že povede kampaň za vystoupení z unie, na což libra v pondělí nad ránem reagovala asi procentním oslabením vůči dolaru. Summit EU jsme sledovali živě.

6. USA prý žádají Volkswagen, aby emisní skandál odčinil výrobou elektrovozů

Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) žádá německou automobilku Volkswagen, aby ve Spojených státech vyráběla elektrické vozy, a vynahradila tím obcházení emisních testů u naftových vozů. Napsal to německý nedělník Welt am Sonntag. Volkswagen od zářijového propuknutí skandálu s emisemi jedná s americkými úřady o tom, jak aféru vyřešit.

7. Firma Tesla Motors získala internetovou doménu Tesla.com

Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors získal internetovou doménu Tesla.com, kterou si před 24 lety koupil k osobní potřebě a k uctění slavného vynálezce srbského původu inženýr ze Silicon Valley Stu Grossman. Mluvčí firmy agentuře Bloomberg potvrdil, že doména Tesla.com už je její. Při jejím zadání prohlížeč přesměruje uživatele na dosavadní firemní adresu Teslamotors.com.

8. Podle Moskvy konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí, jednajícím by se zatím líbila cena okolo 50 USD za barel

Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr energetiky Alexandr Novak.

Ropa by mohla do konce roku zdražit o 50 %

9. Věřitelé podle tisku pracují na postupném zmírnění řeckého dluhu

Evropské věřitelské země pracují na plánu postupného zmírňování dluhového břemene Řecka. Podmínkou úlev je to, aby Atény přijaly v příštích pěti letech další reformní kroky, napsal v sobotu řecký týdeník Agora.

10. USA odsunuly Francii z pozice největšího dovozce z Německa

Spojené státy se loni staly největším cílem německého vývozu. Předstihly tím Francii, která si pozici největšího odběratele německého zboží udržovala více než půl století od roku 1961.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Už ani piráti nestojí o ropu

Útoků na tankery v Guinejském zálivu za poslední rok ubylo o třetinu. Podle Bloombergu jde o důkaz toho, že ani krádeže ropy již nejsou tak skvělým byznysem jako v minulosti, když se ceny barelu pohybovaly okolo 100 USD. Přitom jde o oblast, kudy do světa vyráží produkce Nigérie, největšího afrického těžaře a člena OPEC. Podle agentury Bloomberg lze ale očekávat, že zájem pirátů opět poroste s cenami ropy, místní autority v boji proti lupičům na moři příliš velký pokrok neudělaly.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat