Evropské akcie v pátek ztratily do procenta, celý týden pro ně ale byl velice úspěšný

Evropské akciové trhy v pátek dopoledne hledaly směr, odpoledne ale do červených čísel stáhly burzy opětovný pokles cen ropy a horší než očekávané hospodářské výsledky firem.
Evropské akcie nakonec oslabily o necelé procento (STOXX Europe 600 -0,77, DAX -0,80, CAC 40 -0,39 % a FTSE 100 -0,36 %). Pod tlak se znovu dostaly například automobilky, když se k emisnímu skandálu Volkswagenu v USA podle všeho přidal i Daimler, zatím v podobě jednotlivé žaloby majitele Mercedesu.
Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 4,47 %. Západoevropské akcie uzavřely týden pátečním poklesem, za celý týden však zaznamenaly nejvyšší růst od loňského října. Panevropský index FTSEurofirst 300 od pondělí vzrostl o 4,3 %.
Trhy v týdnu podpořily hlavně zisky bank a energetických firem. Právě tyto dva sektory však v pátek kvůli vybírání zisků oslabily. Sektor bank tento týden stoupl o 8,5 %.
Prudce v pátek oslabovaly také automobilové akcie v čele s německým Volkswagenem. Jeho akcie klesly o 3,2 % kvůli zprávám německých médií, že automobilka do konce března nedokončí dohodu se Spojenými státy o řešení problému s manipulacemi emisních testů.
Světlým bodem byl francouzský výrobce automobilových součástek Valeo. Akcie firmy po zprávě o růstu zisku za loňský rok o 30 % a o zvýšení dividendy o 36 % stouply o 4,5 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Maloobchodní tržby ve Spojeném království vzrostly v lednu nejvíce za dva roky. Meziměsíčně tržby maloobchodů narostly o 2,3 % a meziročně o 5,2 %. Stejné byly míry růstu i při zahrnutí cen paliv. Na všech sledovaných úrovních tržby překonaly odhady analytiků.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru předběžně klesla (-8,8 bodu, odhad: -6,6 bodu, leden: -6,3 bodu).
- Index cen výrobců v Německu meziměsíčně klesl o 0,7 %, čekalo se -0,3 % po prosincových -0,5 %. Meziročně index spadl o 2,4 %, čekalo se -2,0 % po prosincových -2,3 %.
- Míra nezaměstnanosti ve Švédsku v lednu dosáhla 7,5 % (odhad: 7,6 %, loni: 8,4 %)
- Index spotřebitelských cen ve Finsku v lednu meziročně stagnoval po prosincovém poklesu o 0,2 %. Meziměsíčně ceny klesly o 0,4 % po 0,1% poklesu v prosinci.
- Osobní spotřeba v Nizozemsku loni v prosinci meziročně stoupla o 0,6 % po revidovaném 0,8% růstu v listopadu. Byla to nejnižší míra růstu od prosince 2014.
- Majitel naftového vozu Mercedes-Benz podal ve Spojených státech žalobu na německého výrobce kvůli údajně nadměrným emisím dusíku z jeho vozidel. Podle německého automobilového koncernu Daimler, který luxusní osobní vozy Mercedes-Benz vyrábí, je žaloba nepodložená a firma se hodlá bránit.
- Jihokorejci v rámci vyšetřování emisního skandálu provedli razii v pobočce německé automobilky Volkswagen a její luxusní divize Audi. Uvedl to podle agentury Reuters mluvčí Volkswagenu v Jižní Koreji, který tak potvrdil spekulace v místních médiích.
- Mezi německými ekonomy převažují obavy z vysokého počtu přicházejících uprchlíků, podle nich to bude představovat zátěž pro národní hospodářství. Ukázala to anketa mnichovského institutu Ifo mezi více než 200 profesory ekonomie. Odborníci varují před napětím na pracovním trhu, Německo se podle nich kvůli migrační krizi možná také bude muset vzdát vyrovnaného rozpočtu.
Výsledková sezóna
- Největší evropská pojišťovna Allianz zvýšila čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí o 13,8 % na 1,49 miliardy eur. Zisk jí stoupl i za celý uplynulý rok. Společnost v pátek rovněž oznámila, že za uplynulý rok hodlá vyplatit vyšší dividendu.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Ekonomika eurozóny pokračuje v mírném zotavování. Vedoucí představitelé Evropské centrální banky však mají obavy ohledně stále temnějších vyhlídek ekonomik Číny a dalších rozvíjejících se zemí a turbulencí na finančních trzích. Ukázal to zápis z lednového zasedání její bankovní rady, který ve čtvrtek ECB zveřejnila.
- Per Jansson (Riksbank): Evropská centrální banka podle mého názoru v březnu sníží sazby.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve čtvrtek snížila svůj odhad růstu světové ekonomiky. Brazílie, Německo a Spojené státy podle ní zpomalují a varovala také před rizikem měnové volatility na rozvíjejících se trzích.
- Šéf německého automobilového koncernu Daimler Dieter Zetsche si za loňský rok vydělal 9,7 milionu eur. Jeho plat tak stoupl o 16 %. Výše Zetscheho platu závisí mimo jiné na provozních výsledcích podniku a na plnění stanovených cílů. Provozní zisk Daimleru loni díky rekordnímu prodeji stoupl o více než třetinu na 13,8 miliardy eur. Dobré hospodářské výsledky podniku pocítí také zhruba 125 000 zaměstnanců německých závodů podléhajících kolektivní smlouvě. Těm firma podle dřívějších informací vyplatí za loňský rok rekordní odměnu 5 650 eur. Zkrátka nepřijdou ani akcionáři, kterým se firma rozhodla zvýšit dividendu na 3,25 eura na akcii z 2,45 eura v předchozím roce.
- Plán ruské vlády na podporu domácí ekonomiky bude stát zhruba 880 miliard rublů (285 miliard Kč). Prohlásil to podle agentury Reuters ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. S částí těchto peněz se podle něj počítá v rozpočtu na letošní rok. Zbylé finanční prostředky však vláda ještě musí najít.
- Těžba ropy v Rusku by mohla během několika příštích let klesnout o 14 procent kvůli negativnímu dopadu nízkých cen suroviny na investice ropných společností. Vyplývá to ze "stresového scénáře", který zveřejnilo ruské ministerstvo energetiky. Roční těžba by se podle tohoto scénáře měla snížit z letošních 534 milionů tun na 460 milionů tun v letech 2020 až 2025.
- Spotřebitelské ceny ve Francii se v lednu podle finálních dat meziměsíčně propadly o procento, jak se očekávalo, meziročně se zvýšily o 0,2 %.
- Norsko nově umožní svému státnímu fondu investovat do íránských vládních dluhopisů.
- Německé ministerstvo financí se hodlá držet svého plánu hospodařit do roku 2020 s vyrovnaným rozpočtem, a to i přes dodatečné náklady na uprchlickou krizi. Vyplývá to z interního dokumentu, který ve čtvrtek získala agentura Reuters. Velikost dodatečných výdajů na příští rok úřad odhaduje na zhruba 10,7 miliardy eur. Z velké části budou tyto výdaje sloužit na pokrytí nákladů spojených s přílivem běženců do země.
- Rusko ve středu podalo u londýnského soudu žalobu na Ukrajinu za to, že mu neuhradila dluh ve výši tři miliard dolarů. Oznámil to ruský ministr financí Anton Siluanov. Splatnost ruských dluhopisů vypršela 20. prosince a doba možného odkladu splátek byla stanovena na deset dní.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od října do prosince zůstala na 5,1 %, očekávalo se snížení na 5 %. Týdenní očištěná mzda ve stejném období meziročně zrychlila růst na 2 % z předchozích 1,9 %, čekalo se naopak zpomalení růstu na 1,8 %. Zaměstnanost za uvedené tři měsíce vzrostla o 205 tisíc (čekal se růst o 225 tisíc po předchozích 267 tisících). Zároveň byl zveřejněn údaj o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti za leden - klesl o 14 800, čekal se pokles o 3 tisíce po předchozím revidovaném poklesu o 15 200.
- BASF ve středu oznámila, že plánuje prodat společnosti Akzo Nobel divizi průmyslových barev a laků včetně technologií, patentů, ochranných známek a dvou továren. Dohodnutá cena za divizi činí 475 milionů EUR, detaily budou postupně zveřejňovány. Kontrakt ještě čeká na schválení regulátora a zaměstnaneckých odborů.
- Telecom Italia provede miliardové investice, aby zvrátila nepříznivý vývoj zisku a tržeb.
- Druhá největší francouzská banka podle aktiv oznámila ve středu plán na změny struktury. Tento krok má zklidnit obavy investorů ohledně kapitálové vybavenosti banky, může se ale podepsat na výhledu zisku. Regionální banky mají podle oficiálních informací zaplatit za vykoupení svých podílů kolem 18 miliard EUR. Čistý zisk banky ve 4Q2015 stoupl o 28 % na 882 milionů EUR a výnosy vzrostly o 11 % na 4,29 miliardy EUR, stál za tím zejména růst poptávky po úvěrech.
- AstraZeneca ve středu oznámila, že americká FDA (Food and Drug Administration) udělila jejímu léku Durvalumab, určenému k léčbě rakoviny močového měchýře, speciální označení "průlomová terapie" (breakthrough therapy). Společnostem, které toto důležité označení pro lék získají, dává FDA možnost rychleji projít klinickými testy a závěrečným posuzováním účinnosti léku ze strany regulátora. Udílí ho zpravidla medikamentům, které slouží k léčbě závažných zdravotních stavů a vykazují slibné výsledky v prvotních klinických testech.
- Podle šéfky bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB) Danièle Nouyové, která v úterý vystoupila před Evropským parlamentem, se výrazně zvýšila odolnost evropského bankovního sektoru. Kapitálový poměr CET1 se zvýšil z 9 % v roce 2012 na zhruba 13 % a podle hodnotícího procesu SREP se zlepšila i kvalita kapitálu.
- Fitch snižuje rating Anglo American na "BB+" s negativním výhledem.
- Španělská civilní garda ve středu provedla v centru Madridu razii v kancelářích předního čínského finančního ústavu Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Zásah souvisí s vyšetřováním podezření na praní špinavých peněz a daňový podvod, informují s odvoláním na policii tamní média.
- Skandál Volkswagenu s podvody s emisemi se promítl na ztrátě evropského tržního podílu německé automobilky. K poklesu došlo již pátý měsíc v řadě, dodávek ubylo jak v Německu, tak ve Spojeném království.
- Těžařská společnost Anglo American vykázala za celý loňský rok čistou ztrátu 5,6 miliardy USD. V roce 2014 činila čistá ztráta 2,5 miliardy USD. Tržby podniku se loni propadly meziročně o 26 % na 23 miliard USD. Hospodaření firmy negativně ovlivnily nízké ceny komodit a velké odpisy. Společnost současně oznámila, že kvůli slabým výsledkům zruší výplatu dividendy, prodá více dolů a sníží své zadlužení.
- Slabší obchodní výměna a nižší výkonnost průmyslu by na dalších 15 let mohly zpomalit hospodářský růst Británie o 0,5 procentního bodu ročně, pokud se země rozhodne odejít z Evropské unie. Uvedla to v úterý evropská strojírenská asociace CEEMET, která zastřešuje zhruba 200 000 výrobců po celé Evropě. Podle agentury Reuters je to jeden z nejpesimističtějších odhadů vlivu takzvaného "brexitu" na ekonomiku Spojeného království.
- Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 %. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Jde o nejvýraznější roční růst od roku 2007. Ve čtvrtém čtvrtletí meziroční růst HDP zpomalil proti předchozím čtvrtletím na 3,9 %. Mezičtvrtletně ekonomika v závěru roku o desetinu procenta klesla.
- Meziroční tempo inflace ve Spojeném království v lednu stouplo na 0,3 % z 0,2 % v prosinci. Výsledek byl v souladu s odhady. Meziměsíčně se ceny ale o 0,8 snížily, když se čekal pokles jenom o 0,7 % po 0,1% růstu v prosinci. Jádrový index spotřebitelských cen (očištěný o volatilní ceny potravin a energií) klesl na 1,2 % z 1,4 % v prosinci, čekalo se +1,3 %.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v únoru snížila druhý měsíc za sebou. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Na největší evropskou ekonomiku má podle něj vliv stále patrnější zpomalování růstu globální ekonomiky a nejistota ohledně následků padajících cen ropy. Index ekonomického sentimentu klesl na 1 bod z lednových 10,2 bodu. Analytici odhadovali, že spadne až na nulu.
- Investiční banka JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Credit Suisse na "neutral" z "overweight".
- Mexická prokuratura pro ochranu životního prostředí (Profepa) vyměřila tamní divizi německého automobilového koncernu Volkswagen pokutu 168 milionů pesos (zhruba 215 milionů Kč), a to kvůli prodeji vozidel bez platných certifikátů o plnění ekologických předpisů. Informovaly o tom v úterý agentury DPA a Reuters.
- Ukrajinský prezident Porošenko vyzval premiéra Jaceňuka k odstoupení.
- Německý automobilový koncern Volkswagen v letošním roce počítá se zvýšením prodeje na čínském trhu o zhruba šest procent. Uvedl to v úterý podle agentury DPA šéf čínských aktivit podniku Jochem Heizmann. V loňském roce prodej koncernu v Číně klesl o 3,4 % na 3,55 milionu vozů.
- Norská ekonomika loni rostla nejpomaleji od počátku finanční krize v roce 2009. Norský statistický úřad v úterý oznámil, že za celý rok ekonomika bez zahrnutí ropného průmyslu vzrostla o jedno procento.
- Německý automobilový koncern Daimler prodloužil kontrakt svého šéfa Dietera Zetscheho o tři roky. Dvaašedesátiletý manažer tak zůstane v čele podniku do konce roku 2019. Oznámila to v úterý firma.
- Velcí producenti ropy - Katar, Saúdská Arábie, Rusko a Venezuela - se v katarském Dauhá dohodli na tom, že zmrazí produkci na úrovni z 11. ledna 2016. Chtějí ale, aby se k nim přidali i další přední těžaři. Ceny ropných futures v bezprostřední reakci korigovaly předchozí úterní zisky.
- Největší britská i evropská banka HSBC Holdings se po desetiměsíčním zvažování rozhodla, že své sídlo bude mít i nadále v Londýně. Vedení banky od loňského roku vážně řešilo možnost, že by se sídlo kvůli zpřísněné regulaci a zvýšeným daním v Evropské unii a Británii přestěhovalo do Hongkongu, kde tento finanční ústav před 150 lety vznikl. Správní rada ale v neděli jednomyslně rozhodla, že k tomuto kroku zatím nepřistoupí, uvedla agentura Reuters.
- Švédská oděvní společnost Hennes & Mauritz (H&M) oznámila za leden 7% meziroční růst tržeb včetně daně z přidané hodnoty v místní měně. Celkový počet obchodů se zvedl k 31. lednu 2016 na 3 958 z loňských 3 541.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's dala kreditní rating energetické společnosti ČEZ k nezajištěným seniorním instrumentům do revize pro potenciální snížení. Důvodem je expozice firmy na prostředí klesajících cen elektřiny. Moody's provede revizi během 90 dní a případné snížení ratingu nebude o více než jeden stupeň.
- Na trhu se objevily spekulace, že při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR, kdy se sejde se svým českým protějškem, dojde k jednání o možném vstupu čínských investorů do telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Nejmenované zdroje z PPF nicméně nepovažují vstup čínských investorů do O2 za hotovou věc.
- Výkonný ředitel petrochemické společnosti Unipetrol Marek Świtajewski věří, že společnost letos meziročně ještě zlepší finanční výsledky, ačkoli stále pozoruje dopady oprav etylénové jednotky. Ty zatím probíhají podle plánu, její spuštění na plný výkon Świtajewski očekává na konci letošního třetího čtvrtletí.
- Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 74,8 miliardy korun. Rok 2015 je teprve druhým rokem, kdy byl běžný účet od vzniku ČR v plusu, předloni činil přebytek 26,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Zpřesněné údaje za loňský rok zveřejní ČNB v polovině března.
- Deflace na Slovensku se na začátku roku opět prohloubila. Spotřebitelské ceny v lednu v meziročním srovnání klesly o 0,6 %. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Loni v prosinci byly proti předchozímu roku ceny nižší o 0,5 %.
- Německé a britské firmy považují možný odchod Británie z Evropské unie za hrozbu. Podle nich by přinesl německé i britské ekonomice velké ztráty, i kdyby se Londýn odloučil od Bruselu jen politicky a ponechal si přístup na vnitřní trh EU. Ukázal to průzkum německé Bertelsmannovy nadace, která oslovila 800 podniků z obou zemí.
- Nálada na finančních trzích střední a východní Evropy se v posledním čtvrtletí roku 2015 zlepšila. Vývoj je tak odlišný od zbytku světa, kde se důvěra v trhy výrazně propadá. Vyplývá to z nejnovějšího pravidelného globálního průzkumu mezi finančními profesionály, který uskutečnila ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a Institut manažerských účetních.
- Přebytek Evropské unie v obchodování se zbytkem světa se v loňském roce téměř zpětinásobil, pomohl zejména prudký pokles cen dovážené energie. Statistický úřad Eurostat v pondělí oznámil, že se přebytek zvýšil na 64,2 miliardy eur z předloňských 13,3 miliardy eur.
- Evropská komise přezkoumá obvinění, podle kterého se švédský prodejce nábytku IKEA pomocí umělého snižování daňového základu vyhýbá placení daní. Firma tak údajně v uplynulých šesti letech připravila daňové úřady v Evropské unii o minimálně miliardu eur.
- Dalších deset milionů eur pošle Evropská unie Makedonii na pomoc se zvládáním migrační krize. Rozhodla o tom v pondělí Evropská komise. Prostředky jsou určeny na zlepšení ochrany hranic a registraci migrantů, nikoli na stavbu plotu, zdůraznila komise. Makedonský prezident se v pondělí účastní mimořádného summitu zemí Visegrádské čtyřky (V4) v Praze, který se týká mimo jiné právě řešení migrační krize.
- Německý maloobchodní řetězec Aldi plánuje přijmout v Británii v letošním roce 5 000 lidí a otevřít tam dalších 80 obchodů. Oznámila to v pondělí firma, která v Británii roste dvouciferným tempem. V této zemi tak bude mít 700 prodejen.
- Stavba berlínského Letiště Willyho Brandta je proti poslednímu harmonogramu o čtyři měsíce zpožděná, přesto se ale podaří nový vzdušný přístav na jižním okraji německé metropole otevřít v příštím roce, jak se plánuje. Novinářům to v pondělí po jednání dozorčí rady letiště řekl její předseda Karsten Mühlenfeld.
- Evropská centrální banka je připravena v březnu uvolnit svou měnovou politiku, pokud výkyvy na finančních trzích nebo dopady nízkých cen energií sníží inflační očekávání. Řekl to v pondělí v projevu před výborem pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu prezident Evropské centrální banky Mario Draghi.
- Evropská unie od března zruší naprostou většinu sankcí vůči Bělorusku. Rozhodli o tom v pondělí ministři zahraničí zemí osmadvacítky. Pro 170 lidí a tři firmy tak skončí zmrazení majetku a zákaz cest do EU. V platnosti dále zůstane zbrojní embargo a sankce vůči čtyřem konkrétním osobám, které se před lety podílely na zmizení aktivistů nepohodlných režimu. Nyní rušené sankce už unie loni v říjnu pozastavila.
- Ceny bytů v Řecku se v loňském roce snížily zhruba o pět procent, pokles tak vykazují již sedm let za sebou. Od roku 2008, kdy v Řecku začala vleklá hospodářská recese, se propadly o 41,5 %. Vyplývá to z pondělních údajů řecké centrální banky.
Výsledková sezóna za celý týden
- Růst tržeb Nestlé byl nejpomalejší za posledních 6 let, na vině bylo ekonomické zpomalení mladých trhů a silný švýcarský frank. Čistý zisk firmy za rok 2015 dosáhl 9,1 miliardy CHF, klesl z 14,46 miliardy CHF před rokem. Tržby se za loňský rok propadly na 88,8 miliardy CHF z 91,61 miliardy CHF v roce 2014. Akcie ve čtvrtek -3,71 %.
- Air France-KLM vykázala první roční zisk od roku 2008. Aerolinky dosáhly loni čistého zisku 118 milionů EUR v porovnání s předloňskou 225milionovou čistou ztrátou. Celkové tržby vzrostly o 2,8 % na 89,82 miliardy EUR. Za dobrým výsledkem stály zejména úspěšný program na snížení nákladů a vliv nízkých cen paliv. Akcie ve čtvrtek +10,66 %.
- Zisk KBC Groep, majitelky ČSOB, loni stoupl o polovinu, ale zaostal za odhady. Čistý zisk belgické finanční skupiny KBC, která je vlastníkem ČSOB, v loňském roce stoupl o polovinu na 2,64 miliardy eur. Zaostal však za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3 miliardy eur. V České republice se zisk KBC mírně zvýšil na 542 milionů eur z 528 milionů eur v předchozím roce. Akcie ve čtvrtek -8,02 %.
- Německá energetická skupina RWE hospodařila v uplynulém roce s čistou ztrátou 200 milionů eur. Za nečekaně špatným výsledkem je snížení hodnoty elektráren v Británii a v Německu. Analytici čekali, že firma bude v zisku. RWE ve středu také uvedla, že za loňský rok nevyplatí dividendu. Akcie v reakci na to propadly o více než 12 %. RWE působí i v České republice.
Zdroj: ČTK, CNBC