Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak vidí německou ekonomiku podnikatelé podle institutu Ifo a jak souvisí výkony Rogera Federera s úrokovými sazbami Fedu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po slabém úvodu ztrácely až procento a půl, zlepšená nálada poklesy omezila na méně než půl procenta

Americké akcie v první polovině obchodování výrazně oslabovaly a hlavní indexy ztrácely kolem 1,5 %. Srážel je zejména propad akcií společnosti Caterpillar, která oznámila plán rušení pracovních míst a zhoršila výhled hospodaření, což zesílilo na trhu obavy z útlumu globální ekonomiky. Náladu mírně zlepšil růst cen ropy. Wall Street celý den čekala na večerní vystoupení šéfky centrální banky Janet Yellenové. Ta zopakovala, že by americká ekonomika měla být ještě letos připravena na zvýšení sazeb. Svůj projev ale nedokončila kvůli zdravotním problémům. Index Dow ztratil 0,48 % na 16 201,86 bodu, S&P 500 odepsal 0,33 % na 1 932,28 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,38 % na 4 734,48 bodu. V plusu zakončily seanci sektory energetiky, základních materiálů a veřejných služeb, nejvíce klesly ceny zdravotnických a průmyslových titulů. Index volatility VIX vzrostl o 6,06 % na 23,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,13 %.

Proč už to sakra nefunguje?!

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli automobilkám zamířily do červených čísel

Evropské akcie ve čtvrtek kvůli automobilkám spadly na nejnižší hladinu od ledna letošního roku poté, co německý tisk zveřejnil zprávu o tom, že i BMW porušila regule týkající se emisí. Britský FTSE 100 odepsal 1,17 %, francouzský CAC 40 1,93 % a německý DAX 1,92 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 2,1 % kvůli automobilkám. V počátku obchodování index posiloval o 0,3 % díky zprávě o nečekaně lepší německé spotřebitelské důvěře. Následně však zpráva v německém tisku o tom, že BMW rovněž porušovala regule Evropské komise týkající se emisí, stáhla dolů celý sektor automobilek a kvůli tomu i index Stoxx Europe 600.

Technická analýza: Ceny zlata i ropy se mohou krátkodobě podívat výše, rally ale čekat nelze

3. Akcie na pražské burze ve čtvrtek oslabily bezmála o procento, dolů je vedla Komerční banka a skupina ČEZ

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,98 % na 951,22 bodu. Ve čtvrtek na burze posílily pouze akcie Tatry Mountain Resorts a nad nulou zakončily i cenné papíry Erste Group Bank a CETIN, zbytek burzy ztrácel. Největší procentuální pokles zaznamenala společnost Unipetrol, která odevzdala přes 2,5 %. Dvě procenta odepsala i Komerční banka, která zároveň zaznamenala největší zobchodovaný objem. Výraznější objem vykázala i skupina ČEZ, která oslabila téměř o procento. Hospodářské noviny ve čtvrtek přinesly zprávu o tom, že skupina ČEZ prodala vodní elektrárnu Akoca v Turecku za zhruba dvě miliardy korun.

ČEZ 360°: Poučí se energetický kolos ze své balkánské akviziční odysey?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek zveřejní data o inflaci, Francie dopoledne vydá zprávu o spotřebitelské důvěře a Spojené státy odpoledne připojí zpřesněný údaj o HDP, index nákupních manažerů v sektoru služeb a Michiganská univerzita data o spotřebitelské důvěře. Dozorčí rada Volkswagenu má zvolit nového ředitele koncernu. Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB pokračuje v režimu devizových intervencí, sazby v září nechala beze změny

Česká národní banka na zářijovém zasedání rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změny. Současně bankovní rada potvrdila, že hodlá pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci Miroslava Singera jsme sledovali živě.

Pustí ČNB korunu ze řetězu na 27 EUR/CZK v roce 2016, nebo později?

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kdy se dočkáme silnější koruny?

6. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v září vzrostl na 108,5 bodu ze 108,4 bodu v srpnu (odhad: 107,9 bodu)

Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, když index podnikatelského klimatu vzrostl na 108,5 bodu ze srpnových 108,4 bodu (revidováno z 108,3 bodu). Čekal se pokles na 107,9 bodu. Hodnocení současné situace naopak kleslo na 114 bodů ze 114,8 bodu, čekal se pokles na 114,7 bodu. Index očekávání se zvýšil na 103,3 bodu ze 102,2 bodu, očekával se pokles na 101,4 bodu.

7. Ukrajina snížila klíčovou úrokovou sazbu na 22 %

Ukrajinská centrální banka snížila ve čtvrtek s platností od pátku svou klíčovou úrokovou sazbu na 22 % z dosavadních 27 %. Bylo to druhé snížení základní sazby za poslední měsíc. V březnu banka zvýšila sazbu o více než deset procentních bodů na 15leté maximum 30 %, aby potlačila prudce rostoucí inflaci a bojovala proti poklesu domácí měny.

8. Norská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 0,75 %

Norská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum a uvedla, že vzhledem k současnému výhledu norské ekonomiky by v příštích 12 měsících mohla ve snižování úroků dále pokračovat. Základní sazba klesla o čtvrt procentního bodu na 0,75 %.

9. Caterpillar zruší až 10 tisíc pracovních míst, predikuje nižší tržby kolem 48 miliard dolarů

Americká strojírenská společnost Caterpillar by do roku 2018 mohla zrušit až 10 000 pracovních míst, což odpovídá asi devíti procentům její celkové pracovní síly. Firma zároveň zhoršila výhled pro letošní rok, což vedlo k výraznému poklesu ceny jejích akcií. Caterpillar je předním světovým výrobcem těžkých stavebních a těžebních strojů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak souvisí výkony Rogera Federera s úrokovými sazbami Fedu?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat