Co musíte ráno vědět (26. června)

Jak si vedou akciové trhy v polovině týdne, jak silně zasáhla Spojené státy tuhá zima v prvním čtvrtletí a jak vtipné může být někoho zmlátit? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu poprvé po třech dnech posílily navzdory nečekaně špatným makrodatům

Americké akcie ve středu zahájily obchodování v červených číslech kvůli nečekaně špatné revizi HDP za první kvartál. Postupně však ztráty smazaly a poprvé po třech dnech uzavřely v plusu. Dow zpevnil o 0,29 %, S&P 500 o 0,49 % a technologický Nasdaq o 0,68 %. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie společností Nike a Pfizer, dolů ho naopak táhly cenné papíry firmy Boeing.

Přijde další akciový vrchol?

Proč je současná rally tak nenáviděná?

2. Evropské akcie ve středu ztrácely kvůli napětí v Iráku i špatným zprávám z americké ekonomiky

Burzy v Evropě ve středu zakončily v červených číslech. Investoři s obavami sledují situaci v Iráku a nepotěšila je ani makrodata ze Spojených států. Britský FTSE 100 ztratil 0,79 %, francouzský CAC 40 odepsal 1,28 % a německý DAX oslabil o 0,71 %. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 se pohybovaly v mínusu, nejhůře si vedl ropný sektor a média.

Je Rusko stále ještě příležitostí pro investory?

Vsaďte na index, který spravedlivě sleduje akcie v eurozóně

3. Pražská burza ve středu ztratila necelé procento, dolů ji stáhly bankovní tituly

Index PX ve středu odepsal 0,98 % na 1 007,64 bodu. Více než polovinu obchodů zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o více než procento. Nedařilo se také bankovním titulům - Erste Group Bank ztratila 1,36 % a Komerční banka necelé procento. Téměř čtyři procenta odevzdal developer Orco a kolem 1,5 % ztrácely i Pivovary Lobkowicz a pojišťovna VIG. Dařilo se naopak likérce Stock, jejíž akcie zpevnily o 1,7 %, a mediální CME, která posílila o necelé procento. Akcie O2 C.R., jejíž akcionáři na středeční valné hromadě schválili dividendu ve výši 18 Kč na akcii, ztratily 0,65 %.

Aleš Michl (Raiffeisenbank): Proč si firmy na pražskou burzu téměř nechodí pro peníze

Smysluplné investice na českém trhu podle dvou ostřílených burzovních profíků

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 312 tisíc nových) a navíc přidají osobní příjmy a výdaje (odhad květen: příjmy +0,4 % meziměsíčně, výdaje +0,4 % meziměsíčně, duben: příjmy +0,3 %, výdaje: -0,1 %) a také index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad červen: 9 bodů, květen: 10 bodů). S projevy vystoupí členové Fedu Jeffrey Lacker a James Bullard. Spojené království odhalí zprávu o vývoji HDP v prvním čtvrtletí (odhad: +3,1 % meziročně). Česká národní banka rozhodne o nastavení měnové politiky, změna se neočekává. "Přesto nepůjde o zcela nudné jednání. Od posledního jednání bankovní rady totiž přišly dvě zásadní informace. První je zavedení záporné sazby ECB, druhou je květnový růst české inflace," uvedl analytik z Home Credit Michal Kozub. Zatím podle něj výhledy ukazují na optimistickou variantu ukončení intervencí na jaře až v létě 2015. Hospodářské výsledky zveřejní například společnost Nike. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 23. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ještě horší, než se čekalo: Americký HDP v prvním čtvrtletí klesl o 2,9 %

Podle finálního zpřesnění se americký HDP v prvním čtvrtletí propadl o 2,9 %. První rychlý odhad přitom počítal s 0,1% růstem, který byl následně revidován na 1% pokles. Analytici očekávali, že tento propad bude revidován na 1,8% pokles.

6. Deutsche Bank dokončila proces zvýšení kapitálu o 8,5 miliardy eur

Finanční ústav Deutsche Bank dokončil proces zvýšení kapitálu o 8,5 miliardy eur. Největší banka v Německu se rozhodla zvýšit kapitál, aby rozptýlila obavy o dostatečnou výši svých kapitálových rezerv a zajistila si dostatek peněz na restrukturalizaci. Emise je druhým nejvyšším zvýšením kapitálu v historii banky.

7. Rasmussen (NATO): Rusko mluví o míru, ale na Ukrajině dále zasahuje

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ve středu prohlásil, že nevidí známky toho, že by Rusko dostálo svým mezinárodním závazkům ohledně Ukrajiny. "Mrzí mě, že to musím říct, ale nevidíme známky toho, že by Rusko dostálo svým mezinárodním závazkům," řekl Rasmussen na setkání ministrů zahraničních věcí NATO v Bruselu.

8. Francie prodala podíl 3,1 % v GDF Suez za 1,5 miliardy eur

Francie získala z prodeje podílu 3,1 % v plynárenské a elektrárenské firmě GDF Suez 1,51 miliardy eur. Oznámila to ve středečním společném prohlášení francouzská ministerstva financí a hospodářství. Zisk z prodeje hodlá stát použít na koupi pětinového podílu ve strojírenské firmě Alstom.

9. Ukrajina podle premiéra plní podmínky pomoci od MMF

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk doufá, že jeho země získá další část dohodnuté úvěrové pomoci od Mezinárodního měnového fondu. Ukrajina podle premiéra plní všechny podmínky úvěrového programu, napsala agentura Reuters.

10. Spotřebitelská nálada v Německu je nejlepší za sedm a půl roku

Spotřebitelská nálada v Německu se dostala na nejlepší úroveň za sedm a půl roku. Němečtí spotřebitelé jsou nyní optimističtější ohledně vyhlídek domácí ekonomiky a ochotnější utrácet. Vyplývá to podle agentury Reuters ze středečních údajů výzkumné společnosti GfK.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Parodie jasná jako facka

V březnu se internetem prohnalo video poprvé se líbajících vzájemně se neznajících lidí. Video získalo obrovskou popularitu a spustilo vlnu podobných videí a parodií. A dokonce lepších než originál. Koneckonců posuďte sami, původní verze je níže.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat