Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak se v úterý obchodovalo na trzích v Evropě a v Americe, jak průzkumy hodnotí první televizní debatu amerických prezidentských kandidátů a jak mohou vypadat moderní drony? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zpevnily, investoři ocenili slušná makrodata a potěšilo je i vyznění debaty prezidentských kandidátů

Americké akcie v úterý zaznamenaly solidní nárůst. Wall Street podpořil pocit řady investorů, že první televizní debatě prezidentských kandidátů dominovala demokratka Hillary Clintonová. Akciím ale pomohl také silný růst spotřebitelské důvěry v USA. Dow zpevnil o 0,74 % na 18 228,30 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,64 % na 2 159,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,92 % na 5 305,71 bodu. Index volatility VIX po pondělním prudkém růstu v úterý spadl o 9,66 % na 13,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,558 %. Z hlavních sektorů nejvíce zpevnily technologické odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Nedařilo se naopak energetickému sektoru a odvětví veřejných služeb.

Jak banky a regulátoři lžou investorům

Steve Eisman: Toto bude další velký SHORT

2. Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztráty, dolů je stahovaly padající ceny ropy

Evropské akciové trhy se v úterý neudržely v pozitivním pásmu z úvodu seance a znovu klesly. Dolů je táhl jak finanční sektor, tak klesající ceny ropy. Burzy začaly úterní seanci s více než 0,5% ziskem, který ovlivnilo zejména vyznění první prezidentské debaty v USA. Pozitivní nálada z průzkumy deklarovaného vítězství demokratické kandidátky Hillary Clintonové však rychle vyprchala a trhy se svezly do záporného pásma. Britský index FTSE 100 přišel o 0,15 % na 6 807,67 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,21 % na 4 398,68 bodu a německý index DAX ztratil 0,31 % na 10 361,48 bodu. Akcie Volkswagenu zlevnily o 2,58 % po zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje, jak velkou pokutu může německé automobilce uložit. Německá Deutsche Bank v úterý uzavřela na nule, když odpoledne dokázala vymazat 1,3% ztrátu z úvodu seance. Pomohlo k tomu oznámení amerického ministerstva spravedlnosti, které uvedlo, že pokuta za obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů může být nižší než navrhovaných 14 miliard dolarů. V neposlední řadě padaly ceny ropy. Ty v úterý ztratily většinu pondělních více než 3% přírůstků. Vyhlídky na dohodu světových producentů o omezení těžby a zmírnění vysokého přetlaku nabídky na trhu slábnou, protože se nedaří překlenout rozdíly v postojích Saúdské Arábie a Íránu.

Itálie jako stále větší systémové riziko

Centrální bankéři na pranýři ekonomů

3. Pražská burza v úterý znovu oslabila, v záporném pásmu uzavřela většina titulů

Pražská burza v úterý prohloubila pondělní ztrátu, když index PX odepsal 0,32 % na 866,34 bodu. V červených číslech skončila většina titulů, přičemž výraznější ztráty zaznamenaly skupina ČEZ a tabáková firma Philip Morris ČR. Mírný zisk si v úterý připsaly pouze Komerční banka a pojišťovna VIG. Komerční banka si při největším zobchodovaném objemu ze všech titulů připsala 0,12 % na 834,90 Kč a rakouská pojišťovna VIG zpevnila o 0,56 % na 481 Kč. Dalším finančním titulům se nedařilo. Erste Group Bank odevzdala 0,16 % na 704,80 Kč a MONETA Money Bank uzavřela se ztrátou 0,06 % na 79,90 Kč. Výraznou ztrátu při malém zobchodovaném objemu zaznamenaly akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, jež klesly o 2,13 % na 391,50 Kč. Cenné papíry energetického gigantu ČEZ zlevnily o 1,19 % na 425 Kč a akcie firmy Philip Morris ČR odepsaly 1,08 % na 12 385 Kč. Petrochemický holding Unipetrol oslabil o 0,39 % na 178 Kč a operátor O2 Czech Republic přišel o 0,09 % na 235 Kč.

6 důvodů, proč ČNB může překvapit dřívějším koncem intervencí proti koruně

Aktuální výhody a příležitosti investování do fondů

4. Očekávané události

V noci na středu s proslovem vystoupí člen australské centrální banky Malcolm Edey a Čína veřejnost seznámí s čísly o zářijové podnikatelské náladě. Údaje o spotřebitelské důvěře ve středu zveřejní Německo, Francie a Itálie. V Itálii rovněž vyjde zpráva o srpnové mzdové inflaci. Odpoledne bude bohaté na proslovy. Nejprve vystoupí prezident evropské centrální banky Mario Draghi, následovat bude několik zástupců Fedu. Kromě samotné šéfky Janet Yellenové budou hovořit James Bullard (saintlouiský Fed), Charles Evans (Chicago), Loretta Mesterová (Cleveland) a Esther Georgeová (Kansas). V Americe rovněž vyjdou údaje o srpnových objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, pravidelná týdenní zpráva o počtu schválených žádostí o hypotéku a také týdenní zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry. Středa je zároveň posledním dnem energetické konference v Alžírsku, které se účastní členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zástupci některých nečlenských těžařských zemí. Pražská burza zůstane ve středu kvůli státnímu svátku zavřená. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. CNN: Clintonová v první prezidentské televizní debatě zahnala Donalda Trumpa do defenzivy

Z první televizní debaty kandidátů na post amerického prezidenta vyšla vítězně demokratka Hillary Clintonová, vyplývá z průzkumu televize CNN. Clintonová podle CNN zahnala Donalda Trumpa do defenzivy, což by v dosud velmi vyrovnané kampani mohl být klíčový moment. Průzkumy jiných médií ale tak jednoznačné nejsou.

6. Zisky čínských průmyslových firem rostly v srpnu nejrychleji za tři roky

Zisky čínských průmyslových firem se v srpnu zvýšily o 19,5 % na 534,8 miliardy jüanů (téměř dva biliony korun). Tempo růstu bylo nejvyšší za tři roky díky vyšším prodejům a cenám a také nižším nákladům. Zpráva, kterou zveřejnil čínský statistický úřad, ukazuje na posílení ekonomické aktivity v zemi.

7. Johnson chce s Tureckem po brexitu uzavřít velkou obchodní dohodu

Britský ministr zahraničí Boris Johnson doufá, že až Británie vystoupí z Evropské unie, podaří se jí s Tureckem uzavřít novou velkou dohodu o volném obchodu. Řekl to v úterý po setkání se svým tureckým protějškem.

8. Slovenská centrální banka zlepšila odhad letošního růstu HDP

Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky Slovenska v letošním roce. Naopak pro příští rok výhled zhoršila, když do nové prognózy zahrnula také očekávaný dopad červnového rozhodnutí Británie vystoupit z EU. Novinářům to v úterý řekl viceguvernér NBS Ján Tóth.

9. Řecký parlament schválil další balík úsporných opatření

Řecký parlament v úterý schválil nový balík úsporných opatření požadovaných věřiteli pro uvolnění další úvěrové pomoci ve výši 2,8 miliardy eur. Nové kroky mají vést k reorganizaci trhu s elektřinou či urychlení privatizačního procesu.

10. Telefónica chce na burze prodat menšinový podíl v britském operátorovi O2

Španělská telekomunikační společnost Telefónica by chtěla prodat na londýnské burze kolem 30 % akcií svého britského mobilního operátora O2. Agentuře Reuters to v úterý sdělily informované zdroje. Byla by to jedna z největších letošních primárních akciových emisí na londýnském trhu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Blíží se snad doba, kdy přírodu ovládnou drony?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat