Co musíte ráno vědět (3. května)

Jak reagovaly burzy na snížení úrokových sazeb ECB a pozitivní vývoj na americkém trhu práce, jak vnímají evropský průmysl jeho manažeři a jak důmyslně ženy na pracovištích maskují, když se musejí vydat tam, kam i císař pán chodí pěšky? To vše musíte poslední pracovní den vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtečním obchodování posílily na nová maxima
Americkým akciím ve čtvrtek nejvíce pomohla Evropská centrální banka svým snížením základní úrokové sazby. Během dne se index S&P 500 několikrát podíval nad 1 598 bodů, tedy nejvýše v historii. Index Dow Jones Industrial Average se pohybuje na rekordech, uzavřel se ziskem 0,89 % na 14 831,58 bodu, širší S&P 500 přidal 0,94 % na 1 597,59 bodu a technologický index Nasdaq vzrostl o 1,26 % na 3 340,62 bodu. Více o americkém čtvrtečním obchodování ZDE.
Vedle snížení sazeb ECB pomohla americkému trhu také optimismus vzbuzující makrodata. V minulém týdnu přibylo 324 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 345 tisíc). Údaje z předchozího týdne byly revidovány z 339 tisíc na 342 tisíc. Pokračujících žádostí bylo 3,019 milionu. Revize údajů z předchozího týdne byla také mírně negativní, a to na 3,007 milionu z 3 milionů. "Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo nejméně od roku 2008. Jde samozřejmě o pozitivní vývoj, který by mohl zmírnit obavy z výraznějšího zpomalení americké ekonomiky. Podmínkou samozřejmě je, že se podobně nízké hodnoty udrží i v dalších týdnech a že zítra vyjdou přijatelná dubnová data z trhu práce," komentoval výsledky Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.¨
Deficit obchodní bilance také dopadl lépe, než se čekalo. V březnu Spojené státy obchodovaly s deficitem -38,8 miliardy USD, přestože se čekalo -42,4 miliardy USD. Únorové údaje však byly revidovány na mírně horších -43,6 miliardy USD z -43 miliard USD.
2. Výsledková sezóna pokračuje
Výsledky v pátek zveřejní Buffettova Berkshire Hathaway (možná výsledky na svém nově založeném twitterovém účtu okomentuje sám velký Warren), z evropských firem se přidají Royal Dutch Shell, BNP Paribas, Air France-KLM, Continental, Royal Bank of Scotland Group a Adidas, která v minulém čtvrtletí nedosáhla očekávaných tržeb kvůli špatným výsledkům Reeboku. Firma tehdy oznámila, že letos plánuje porazit americkou společnost Nike na americkém trhu s běžeckou obuví.
Očekávané výsledky amerických a evropských firem od čtvrtka 2. května
3. Evropské akcie ve čtvrtek mírně posilovaly
Západoevropské akcie ve čtvrtek reagovaly na snížení úrokových sazeb ECB na nové rekordní minimum 0,50 % sice výrazně, ale počáteční strmý pokles byl vystřídán stejně hlubokým poklesem. Indexy hned dopoledne reagovaly na výsledky indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu, který v mnoha zemích eurozóny sice vykázal zpomalení propadu, stále se však nachází pod hranicí padesáti bodů. Britský FTSE 100 posílil o mírných 0,15 %, francouzský CAC 40 zakončil kolem nuly (+0,05 %) a německý DAX si připsal 0,61 %.
4. Pražská burza neudržela růst a zakončila čtvrteční obchodování v červených číslech
Pražská burza ve čtvrtek ztrácela. Index PX oslabil o 0,69 %. Dolů ho stlačovaly cenné papíry CETV (-11,46 %), develorpera Orco (-3,44 %) a NWR (-3,37 %), která ztrácela po výrazném zhoršení doporučení od analytiků Goldman Sachs. Dařilo se naopak akciím Komerční banky (+2,16 %) a Fortuny (+1,06 %).
5. Evropská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 0,5 %
Evropská centrální banka v souladu s očekáváním trhu snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,50 %. Depozitní sazba zůstala nezměněná na 0 %. "Nepředpokládáme, že by snížení sazeb mělo znatelnější dopad na ekonomiku, s výjimkou možného pozitivního vlivu slabšího eura na export (pokud bude euro reagovat oslabením). Kurz eura k dolaru po krátkém zakolísání bezprostředně po oznámení snížení sazeb lehce posílil (asi paradoxní reakce typu sell on news – čekáme, že v delším období by spíše snížení sazeb mělo euro oslabit), akciové indexy nepatrně vzrostly, stejně jako výnosy benchmarkových dluhopisů. Celkově byla zatím reakce trhu velmi tlumená," okomentoval rozhodnutí ECB Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. Tiskovou konferenci, která po rozhodnutí následovala, jsme pro vás sledovali online.
6. Očekávané události
Nejočekávanějším údajem posledního pracovního dne tohoto týdne budou čísla z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti a změna počtu pracovních míst ukáže, zda je správný dojem Fedu o zlepšující se náladě na trhu práce, přestože pracovní místa v soukromém sektoru tragicky minula odhady. Spojené státy zveřejní i index nákupních manažerů mimo zpracovatelský průmysl stejně jako Čína, eurozóna odhalí index cen výrobců. čeští investoři by si měli posvítit především na valnou hromadu VIG. Co dalšího nás na závěr prvního květnového obchodního týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.
7. ČNB zachovala sazby na rekordním minimu a zhoršila výhled ekonomiky
Česká národní banka ve své nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok, kdy očekává pokles HDP o 0,5 %. V předchozí předpovědi předpokládala pokles o 0,3 %. Pro příští rok odhad rovněž zhoršila. Nově očekává v roce 2014 růst 1,8 %, zatímco v únoru to bylo 2,1 %. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Zároveň ČNB ponechala úrokové sazby na rekordním minimu 0,05 %.
ČNB pro letošní i příští rok zhoršila odhad vývoje ekonomiky
8. Situace zpracovatelského sektoru v Evropě je stále špatná
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu v eurozóně dopadl trochu lépe, než očekávaly předběžné údaje (46,5 bodu). Dosáhl 46,7 bodu, což však stále představuje čtyřměsíční minimum. Zpracovatelský sektor v Nizozemsku vykázal dvouměsíční minimum 48,2 bodu, v Německu čtyřměsíční minimum 48,1 bodu, Irsko se propadlo na nejnižší hodnotu za poslední rok a půl (48 bodů) a Rakousko se v dubnu ocitlo na půlročním minimu 47,8 bodu. Lépe si naopak vedly Itálie s 45,5 body na dvouměsíčním maximu a Španělsko s 44,7 bodu, Řecko s 45 body na téměř dvouletém maximu a Francie s 44,4 bodu vykázala nejlepší výsledek za poslední čtyři měsíce. Všechny země jsou však i nadále pod hranicí padesáti bodů., která odděluje očekávání poklesu od toho růstového.
Světová ekonomika očima manažerů největších firem
Bonus
Dcera Jamieho Dimona se pustila na dráhu seriózní sociologické žurnalistiky
Dcera šéfa JPMorgan Laura Dimonová se v jednom ze svých posledních článků vydala zajímavým směrem a pojala ho jako sondu do života běžné ženy pracující v kanceláři. Odhalila, že mnohem větší trauma, než chodit na záchod samy, mají ženy z vykonávání tělesných funkcí na veřejných toaletách v práci - zjednodušeně řečeno, ženy neumějí v práci chodit na velkou. V zajímavé sociologicko-psychologické studii Dimonová odhalila způsoby, kterými ženy toto chování na pracovišti maskují - z toalet posílají e-maily, aby měly alibi, chodí do jiných pater, zvedají nohy, aby je nikdo nemohl identifikovat podle bot, a splachují, aby zamaskovaly nevítané zvuky.
Toto trauma psychologové spojují především se zažitým stereotypním vnímáním žen. Ty na rozdíl od mužů mají totiž pohlavní orgány skryté a veškeré jejich projevy mohou "utajit". Konfrontovány v situaci, kdy to možné není, se pak logicky cítí nepatřičně a zahanbeně. V Japonsku bylo již dokonce vynalezeno zařízení, které vydává falešné zvuky splachování a Japonky ho používají na maskování své skutečné činnosti.
Aktuality
