Americké akcie v pátek navzdory slibnému úvodu seance výrazně zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od roku 2008

Americké akcie se v úvodu páteční seance obchodovaly smíšeně. Během dne na trhu ovšem převážily obavy z nových kroků, kterými se úřady ve Spojených státech snaží omezit šíření koronaviru, a indexy den zakončily výrazně pod nulou.

Index Dow v pátek klesl o 4,55 % na 19 173,98 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 4,34 % na 2 304,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 3,79 % na 6 879,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,15 % na 66,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř 26 bazických bodů na 0,874 %.

Guvernér amerického státu Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil kvůli šíření koronaviru celoplošnou karanténu. Nejlidnatější stát USA má téměř 40 milionů obyvatel, kteří od pátku mohou z domovů vycházet jenom ve výjimečných případech. K podobnému opatření se později uchýlil také guvernér státu New York.

Za celý týden se Dow snížil o 17,3 %, S&P 500 ztratil 14,98 % a Nasdaq Composite klesl o 12,64 %.

Dolar v pátek mírně posílil k euru

Na devizovém trhu v pátek americký dolar mírně posílil vůči euru. Kolem 21.30 SEČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,2 % na 1,067 USD.

Průběžné páteční zpravodajství

Agentura Reuters v pátek zveřejnila výsledek ankety mezi ekonomy na téma ekonomické recese. Jednatřicet z z celkových 41 ekonomů z USA a Evropy je přesvědčených, že světová ekonomika už je vlivem pandemie způsobené novým koronavirem v recesi. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 %. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 %.

"Minulý týden jsme došli k závěru, že COVID-19 způsobí světovou recesi," uvedl hlavní ekonom banky JPMorgan Bruce Kasman. "Už není pochyb o tom, že nejdelší zaznamenaný hospodářský rozmach ve světě skončí v tomto čtvrtletí. Klíčovým tématem je odhadnout hloubku a délku recese letošního roku," dodal.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Začátek páteční seance byl na Wall Street smíšený. Ve 14.50 index Dow klesal o 0,34 % a S&P 500 se snižoval o 0,80 %, zatímco technologický Nasdaq Composite rostl o 0,6 %.

Ekonomové JPMorgan Asset Management přišli s upozorněním, že možnosti americké centrální banky při zavádění některých nových opatření jsou omezené a každé z nich přichází s řadou komplikací, které zpochybňují jejich životaschopnost. Mimo jiné upozorňují, že současné požadavky na likviditu a zákaz obchodování na vlastní účet brání bankám v podpoře úvěrových trhů.

Odpoledne americká centrální banka oznámila, že rozšiřuje svůj program nákupu aktiv o municipální dluhopisy. Dosud Fed ve snaze stabilizovat trhy a udržet likviditu na trzích nakupoval jen státní dluhopisy a cenné papíry zajištěné hypotékami, pokračující problémy na trhu se státními a municipálními dluhopisy však centrální bankéře donutily k dalším krokům v boji proti šíření pandemie koronaviru.

Necelé dvě hodiny před koncem obchodování na Wall Street (v 19.15) index Dow klesal o 1,13 %, S&P 500 odepisoval 1,23 % a index Nasdaq Composite se snižoval o 0,22 %.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky General Mills ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 4,18 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj:
ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat