Americké akcie v pátek navzdory slibnému úvodu seance výrazně zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od roku 2008

Americké akcie se v úvodu páteční seance obchodovaly smíšeně. Během dne na trhu ovšem převážily obavy z nových kroků, kterými se úřady ve Spojených státech snaží omezit šíření koronaviru, a indexy den zakončily výrazně pod nulou.
Index Dow v pátek klesl o 4,55 % na 19 173,98 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 4,34 % na 2 304,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 3,79 % na 6 879,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,15 % na 66,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř 26 bazických bodů na 0,874 %.
Guvernér amerického státu Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil kvůli šíření koronaviru celoplošnou karanténu. Nejlidnatější stát USA má téměř 40 milionů obyvatel, kteří od pátku mohou z domovů vycházet jenom ve výjimečných případech. K podobnému opatření se později uchýlil také guvernér státu New York.
Za celý týden se Dow snížil o 17,3 %, S&P 500 ztratil 14,98 % a Nasdaq Composite klesl o 12,64 %.
Dolar v pátek mírně posílil k euru
Na devizovém trhu v pátek americký dolar mírně posílil vůči euru. Kolem 21.30 SEČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,2 % na 1,067 USD.
Průběžné páteční zpravodajství
Agentura Reuters v pátek zveřejnila výsledek ankety mezi ekonomy na téma ekonomické recese. Jednatřicet z z celkových 41 ekonomů z USA a Evropy je přesvědčených, že světová ekonomika už je vlivem pandemie způsobené novým koronavirem v recesi. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 %. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 %.
"Minulý týden jsme došli k závěru, že COVID-19 způsobí světovou recesi," uvedl hlavní ekonom banky JPMorgan Bruce Kasman. "Už není pochyb o tom, že nejdelší zaznamenaný hospodářský rozmach ve světě skončí v tomto čtvrtletí. Klíčovým tématem je odhadnout hloubku a délku recese letošního roku," dodal.
Začátek páteční seance byl na Wall Street smíšený. Ve 14.50 index Dow klesal o 0,34 % a S&P 500 se snižoval o 0,80 %, zatímco technologický Nasdaq Composite rostl o 0,6 %.
Ekonomové JPMorgan Asset Management přišli s upozorněním, že možnosti americké centrální banky při zavádění některých nových opatření jsou omezené a každé z nich přichází s řadou komplikací, které zpochybňují jejich životaschopnost. Mimo jiné upozorňují, že současné požadavky na likviditu a zákaz obchodování na vlastní účet brání bankám v podpoře úvěrových trhů.
Odpoledne americká centrální banka oznámila, že rozšiřuje svůj program nákupu aktiv o municipální dluhopisy. Dosud Fed ve snaze stabilizovat trhy a udržet likviditu na trzích nakupoval jen státní dluhopisy a cenné papíry zajištěné hypotékami, pokračující problémy na trhu se státními a municipálními dluhopisy však centrální bankéře donutily k dalším krokům v boji proti šíření pandemie koronaviru.
Necelé dvě hodiny před koncem obchodování na Wall Street (v 19.15) index Dow klesal o 1,13 %, S&P 500 odepisoval 1,23 % a index Nasdaq Composite se snižoval o 0,22 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Světová ekonomika už je vlivem pandemie způsobené koronavirem v recesi. Myslí si to 31 z celkem 41 ekonomů, mezi nimiž tento týden provedla v Evropě a ve Spojených státech anketu agentura Reuters. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 %. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 %.
- Americká centrální banka v pátek oznámila, že rozšiřuje svůj program nákupu aktiv o krátkodobé komunální dluhopisy. Dosud centrální banka nakupovala pouze státní dluhopisy a cenné papíry zajištěné hypotékami ve snaze stabilizovat trhy a udržet likviditu na trzích. Pokračující problémy na trhu se státními a municipálními dluhopisy však centrální bankéře donutily k dalším krokům v boji proti šíření pandemie koronaviru. Trh s municipálními dluhopisy zažil v průběhu posledního týdne propad a na trhu nezbylo mnoho hráčů ochotných investovat do těchto papírů.
- Podle ekonomů z JPMorgan Asset Management jsou možnosti americké centrální banky při zavádění některých nových opatření omezené a každé z nich přichází s řadou komplikací, které zpochybňují jejich životaschopnost.
- Několik amerických senátorů čelí výzvám k rezignaci poté, co se podle některých médií před nedávným propadem amerických akciových trhů způsobeným obavami z koronaviru narychlo zbavili značného množství akcií. Jen krátce předtím se přitom údajně účastnili uzavřených politických jednání, na nichž se stav epidemie probíral a oni tak mohli mít exkluzivní přístup k nejnovějším informacím, píše agentura Reuters.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Ekonomika Spojených států kvůli pandemii nového typu koronaviru možná směřuje do recese. Uvedl to americký prezident Donald Trump.
-
Americké letecké společnosti žádají vládu o pomocnou dotaci ve výši 50 miliard dolarů kvůli problémům, které jim způsobují omezení způsobená šířením nového koronaviru po světě.
- Americká společnost Apple (v pondělí -12,86 %) dostala ve Francii rekordní pokutu 1,1 miliardy eur za porušování pravidel hospodářské soutěže. Prohřešky výrobce smartphonů a další elektroniky se týkají přístupu firmy v její distribuční síti a zneužívání ekonomické závislosti prodejců.
- Osm velkých amerických bank (Bank of America, Bank of New York Mellon, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan, Morgan Stanley, State Street a Wells Fargo) pozastavuje zpětné odkupy akcií. Důvodem jsou obavy ze zpomalování ekonomiky v důsledku pandemie onemocnění COVID-19. Index cen bank ztrácel v pondělí přes deset procent.
- Amazon (v pondělí -5,37 %) najme 100 tisíc nových pracovníků, aby v USA zvládal dodávat objednávky, které se v době stále omezenějšího pohybu osob (ten se již začíná zavádět i v některých státech USA) výrazně zvyšují. Také zvyšuje hodinovou mzdu o 2 dolary.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Altria (v pondělí -4,64 %) na "overweight" z "equal weight".
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie American Airlines (v pondělí +11,25 %) na "neutral" z "buy".
- Wells Fargo zvýšila doporučení na akcie US Bancorp (v pondělí -12,21 %) na "overweight" z "underweight".
- Wedbush zvýšila doporučení na akcie eBay (v pondělí -5,15 %) na "outperform" z "neutral".
- RBC snížila doporučení na akcie ExxonMobil (v pondělí -9,52 %) na "underperform" z "neutral".
- RBC snížila doporučení na akcie Harley-Davidson (v pondělí -12,55 %) na "underperform" z "sector perform".
- Raymond James snížila doporučení na akcie AT&T (v pondělí -5,94 %) na "perform" z "outperform".
- Raymond James zvýšila doporučení na akcie Verizon (v pondělí -5,82 %) na "perform" z "market perform".
- Bílý dům kvůli koronaviru navrhuje záchranný balík ekonomických opatření v hodnotě kolem 850 miliard dolarů pro podniky a daňové poplatníky. S odvoláním na zdroje obeznámené s návrhem to uvedla agentura AP. Upozornila, že by šlo o největší stimulační balík od hospodářské recese z let 2007 až 2009.
- Americká centrální banka v úterý oznámila plán vykupovat komerční cenné papíry. Fed tak chce do ekonomiky dostat peníze, které podpoří rodiny, podniky a tvorbu pracovních míst v celé ekonomice.
- Společnost Facebook (v úterý +2,34 %) se rozhodla poskytnout pomoc malým firmám, jejichž podnikání negativně ovlivňují omezení spojená se šířením koronaviru. Hodlá na to vyčlenit 100 milionů dolarů.
- Goldman Sachs (v úterý +2,59 %) ve svém nedělním konferenčním hovoru s klienty mimo jiné uvedla, že se koronavirem v USA může nakazit až 150 milionů lidí. V Německu by se mohlo nakazit asi 58 milionů lidí. Karanténa podle banky bude málo účinná a způsobí ekonomické problémy, nicméně pomůže zdravotnickému systému.
- Data o maloobchodních tržbách v USA nepříjemně překvapila. Američtí maloobchodníci utržili v únoru o 0,5 % méně než v lednu (odhad: +0,2 %, leden: +0,6 %, revidováno z +0,3 %). Meziročně jejich tržby vzrostly o 4,3 % (leden: +5 %, revidováno z +4,4 %). Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců meziměsíčně rovněž snížily o 0,4 % (odhad: +0,2 %).
- Americký ropný gigant ExxonMobil (v úterý +6,73 %) plánuje kvůli prudkému propadu cen ropy a epidemii onemocnění způsobeného novým koronavirem výrazně snížit výdaje. Firma přitom letos chtěla investovat do projektů až 33 miliard USD, informovala agentura Reuters. Propad cen ropy a související potíže poslaly akcie ExxonMobilu na nejnižší hodnotu za 17 let.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech by mohla vystoupit až na 20 %, pokud se nepodaří rychle zorganizovat pomoc ekonomice. Podle zdrojů, na které se odvolává více médií, to v úterý americkým senátorům řekl ministr financí Steven Mnuchin. Tak vysoko nezaměstnanost nebyla od roku 1935, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z velké hospodářské krize. Část analytiků navíc tvrdí, že globální ekonomika už vstoupila do recese.
- Pokud americká ekonomika kvůli koronaviru spadne do recese, což je značně pravděpodobné, mohla by tato recese být dvakrát tak hluboká jako ta vyvolaná finanční krizí z roku 2008. Prohlásila to bývalá ekonomka americké centrální banky Claudia Sahmová. Americké podniky by podle ní mohly potřebovat podporu v objemu minimálně 1,5 bilionu dolarů.
- V USA pravděpodobně začala hospodářská recese. Jeden z indikátorů, který je součástí řídícího algoritmu fondu Quant, ji ohlásil na základě posledních údajů. ČTK to řekl autor algoritmu Pavel Kohout. Technická recese se obvykle definuje jako pokles HDP dvě čtvrtletí po sobě.
- Spojené státy a Kanada uzavřou kvůli pokračující pandemii nového typu koronaviru svou společnou hranici. Omezení se nevztahuje na nutné cesty a nedotkne se obchodu, oznámili ve středu podle agentury Reuters vůdci obou severoamerických zemí, kteří k opatření přistoupili po společné domluvě. Další detaily ohledně opatření by měli lídři obou zemí oznámit později.
- Americký prezident Donald Trump uvede v činnost zvláštní opatření, jež umožňuje úřadům nařídit soukromým společnostem výrobu produktů požadovaných vládou. Podle agentury AP to ve středu oznámil na tiskové konferenci. Uvedl také, že do města New York a na západní pobřeží USA vyslal dvě nemocniční lodě, které mají pomoci při péči o pacienty nakažené novým typem koronaviru.
- Automobilky General Motors (GM), Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles (FCA) hodlají kvůli koronaviru dočasně uzavřít všechny své továrny ve Spojených státech. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvolám na představitele automobilového průmyslu. Firmy GM a Ford již toto rozhodnutí potvrdily.
- Ekonomika Spojených států by kvůli dopadům šíření koronaviru mohla v prvním čtvrtletí klesnout o 4 %, ve druhém o 14 % a za celý rok 2020 by mohla ztratit 1,5 %, odhadují analytici z JPMorgan Chase. Podle agentury Reuters je to zatím jedna z nejhorších prognóz ekonomických následků nemoci COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje.
- Fed rozšiřuje počet centrálních bank, které mohou využívat jeho dolarové swapové linky. Prostřednictvím nich poskytuje dolarovou likviditu svým kolegyním ve vybraných zemích.
- Podle analytiků společnosti TD Securities může cena ropy klesnou pod hladinu 20 dolarů za barel. Hlavními problémy jsou podle nich nevyrovnaná nabídka a poptávka, nedostatečná ochota riskovat, volatilita a nízká likvidita na trhu.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's provádí globální přehodnocení úvěrové spolehlivosti podniků s ohledem na pandemii koronaviru i na prudký pokles cen ropy. První rozsáhlá vlna snížení firemních ratingů by mohla přijít již v příštích dnech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na přední analytičky Moody's.
- Podle konzultační firmy CAPA - Centre for Aviation by mohla do konce května zbankrotovat většina světových aerolinek. A pomoc od státu, kterou například žádají velké americké aerolinky, nebude tak jednoduchá, jak by si firmy přály.
- Provozovatel placené internetové televizi Netflix sníží rychlost a kvalitu přenosu svých videí v zájmu zachování hladkého fungování internetu. Síť je přetížená, protože ji v Evropě více využívají občané nucení svými vládami kvůli epidemii nového koronaviru nechodit do práce a do škol a zůstávat doma. Omezení bude trvat 30 dní, uvedla ve čtvrtek americká společnost, kterou o tento krok požádal evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, aby se předešlo pádu sítě.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky General Mills ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 4,18 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).
Šíření koronaviru ve světě
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com