US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, investorům se nelíbily firemní výsledky a napětí v mezinárodním obchodě

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ztratily. Přispěly k tomu zprávy o výsledcích hospodaření firem, které byly pro investory spíše zklamáním, a obnovení obav z dalšího vývoje v oblasti mezinárodního obchodu kvůli hrozbě, že by EU mohla zavést odvetná na cla zboží dovážené z USA. Největší ztráty zaznamenal finanční sektor kvůli poklesu výnosů amerických dluhopisů.

Redakce IW
Redakce IW
19. 7. 2018 | 22:00
Americké akcie

Index Dow klesl o 0,53 % na 25 064,50 bodu, S&P 500 se snížil o 0,4 % na 2 804,49 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,37 % na 7 825,30 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,36 % na 12,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,84 %.

EU údajně připravuje seznam akcí, která mají být odpovědí na případná cla USA na dovoz aut z unie. Americký prezident Donald Trump se příští týden setká se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, jednat budou o obchodu.

Automobilky varovaly, že cla na americká auta a automobilové součástky by zvýšily ceny vozů o 83 miliard USD ročně. Akcie automobilek Ford Motor (-0,55 %) a General Motors (-1,40 %) tak oslabily. Výsledky hospodaření oznámené ve středu po uzavření obchodování způsobily ztráty internetové aukční síni eBay (-10,12 %) a finanční společnosti American Express (-2,73 %).

Období zveřejňování výsledků hospodaření za druhé čtvrtletí nabírá na rychlosti. Výsledky hospodaření zatím zveřejnilo 69 firem z indexu S&P 500. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že zisk firem stoupne o 21,5 %. Ve čtvrtek svá čísla oznámila například společnost Philip Morris International (-1,52 %), která sice překonala odhady, nicméně zklamala svým výhledem.

Po skončení obchodování oznámil svá kvartální čísla Microsoft (v řádném obchodování -0,68 %, v after-marketu přes procento v plusu). Softwarové společnosti stoupl ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí čistý zisk o deset procent na 8,87 miliardy USD. K růstu přispěl zájem o cloudovou službu Azure a balík služeb Office 365. Zisk na akcii bez mimořádných položek za tři měsíce do konce června dosáhl 1,13 USD a překonal odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali 1,08 USD. Příjmy se zvýšily o 17,5 % na 30,09 miliardy USD a rovněž byly vyšší, než se čekalo.

Americký dolar posílil. Podpořil jej příznivý komentář šéfa centrální banky USA Jeroma Powella v tomto týdnu, který přiměl investory zvýšit sázky na dlouhodobý růst hodnoty americké měny. Část zisků však dolar smazal poté, co americký prezident Donald Trump v rozhovoru se CNBC vyjádřil obavy ze silné měny, která podle něj způsobuje USA nevýhody.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,2 % na 95,25 bodu, když během dne vystoupil až na nejvyšší hodnotu od loňského července 95,652 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,07 % na 1,1636 USD, k jenu však klesl o 0,3 % na 112,49 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,4 % na 130,9 JPY.

Powell ve svém úterním a středečním projevu v americkém Kongresu uvedl, že věří, že americká ekonomika si vede dobře a má před sebou roky stabilního růstu. Bagatelizoval také rizika, která by mohla americké ekonomice způsobit eskalace obchodního konfliktu.

Powell sice nezměnil současné očekávání trhů ohledně dalšího vývoje měnové politiky v USA, trhy si však jeho projev vysvětlily tak, že úřadům nevadí růst hodnoty dolaru vůči konkurenčním měnám za poslední tři měsíce o téměř šest procent. To představuje posun v postoji, protože ministr financí Steven Mnuchin v lednu nečekaně uvedl, že slabší dolar je pro USA dobrý. Slabší dolar pomáhá americkým vývozcům konkurovat v zahraničí, protože zlevňuje jejich zboží na zahraničních trzích, může však také podkopat status americké měny jako největší rezervní měny na světě, upozornila agentura Reuters.

Ceny ropy odpoledne překonaly předchozí pokles způsobený růstem kurzu dolaru a rekordně vysokou těžbou ve Spojených státech. K růstu jim pomohlo prohlášení Saúdské Arábie, že v srpnu sníží vývoz ropy o 100 000 barelů denně. Zatímco cena ropy WTI si vzestup držela, ropa Brent zpevnila jen krátce a později začala opět ztrácet.

Saúdská Arábie oznámila, že její vývoz ropy v srpnu klesne zhruba o 100 000 barelů denně, protože země nechce na trh dodávat surovinu nad rámec spotřeby svých zákazníků.

Ceny ropy podpořily rovněž údaje společnosti Genscape, podle nichž zásoby v překladišti v americkém Cushingu během úterý klesly o 6,2 %.

Před oznámením Saúdské Arábie ceny obou druhů ropy klesaly pod vlivem růstu dolaru, který vůči koši předních měn vystoupil na nejvyšší úroveň od loňského července. Dopad na trh měla také úterní zpráva Úřadu pro energetické informace (EIA) o zvýšení těžby ropy v USA v minulém týdnu na rekordních 11 milionů barelů denně. Od listopadu produkce stoupla o téměř jeden milion barelů denně, zejména díky růstu těžby ropy z břidlic.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Americká společnost Comcast (ve čtvrtek +2,56 %) již nechce aktiva společnosti 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha. Vzdává tak boj se zábavním gigantem Walt Disney, který měl o majetek tohoto podniku rovněž zájem. Comcast ve čtvrtek oznámil, že se místo toho soustředí na převzetí britské placené televize Sky.
  • Japonský vývoz do USA v červnu poklesl o 0,9 %. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů japonského ministerstva financí. Pokles přichází v době obav z protekcionistické obchodní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.
  • Index aktivity výrobního sektoru v oblasti spadající pod působnost filadelfského Fedu v červenci prudce stoupl, když dosáhl 25,7 bodu. Po červnových 19,9 bodu se očekával vzestup podstatně mírnější, na 21,5 bodu.
  • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 14. července 207 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 214 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 220 tisíc žádostí.
  • Donald Trump uvedl, že se mu zrovna nezamlouvá zvyšování sazeb ze strany Fedu. Podle něj mohou vyšší úroky ohrozit pozitivní dopady jeho administrativou zaváděných reforem.
  • Trump také podle informací Bílého domu pozval na podzim do Washingtonu ruského prezidenta Vladimira Putina. Americký prezident bude podle svých slov Putinovým největším nepřítelem, pokud vztahy jejich zemí nebudou fungovat.
  • Podle ministra obchodu Wilbura Rosse se daří vyjednávat o obchodních vztazích s Mexikem.

Výsledková sezona

  • Výsledky Philip Morris International (ve čtvrtek -1,52 %) ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 7,7 miliardy USD (meziročně: +11,7 %; odhad: 7,6 miliardy USD).
  • Výsledky Bank of New York Mellon (ve čtvrtek -5,23 %) ve 2Q: Čistý zisk na akcii 1,03 USD (meziročně +14 %, odhad: 1,02 USD), tržby 4,1 miliardy USD (meziročně +5 %, odhad: 4,1 miliardy USD).
  • Výsledky Travelers Companies (ve čtvrtek -3,71 %) ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,92 USD (loni 2,11 USD, odhad: 2,41 USD), tržby 7,48 miliardy USD (loni: 7,18 miliardy USD, odhad: 6,93 miliardy USD).
  • Výsledky Domino's Pizza (ve čtvrtek -2,44 %) ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 779,4 milionu USD (loni: 628,6 milionu USD, odhad: 786 milionů USD).
  • Výsledky Microsoft (ve čtvrtečním after-marketu +1,1 %) v 2Q: Očištěný zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,08 USD), tržby 30,09 miliardy USD (odhad: 29,21 miliardy USD).

Zdroj: ČTK, CNBC

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně