Americké akcie ve středu mírně ztratily, schválení daňové reformy trh již zohlednil

Hlavní americké akciové indexy po přijetí daňové reformy zaznamenaly jen nepatrné změny, neboť trh tento krok zohlednil již dříve a po měsíc trvajícím růstu se podle obchodníků přenesl do období předvánočního klidu.

Index Dow klesl o 0,11 % na 24 726,65 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 0,08 % na 2 679,25 bodu a Nasdaq Composite ztratil 0,04 % a uzavřel na 6 960,96 bodu. dařilo se zejména energetickým titulům, ztrácely naopak technologie a odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 3,09 % na 9,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,488 %.

Kongres Spojených států schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli procedurálním pochybením musel následně odsouhlasit pozměněnou verzi, kterou ve středu potvrdila také sněmovna, čímž schvalovací proces skončil. Zákon nyní zamíří k Trumpovi k podpisu. Prezident na Twitteru přijetí reformy označil za historickou daňovou úlevu pro Američany.

"Trh má za sebou silný růst, a to i díky ekonomickému dění, a tak nyní trochu přešlapává na místě," uvedla Lisa Ericksonová z U.S. Bank Wealth Management.

Index S&P 500 se od poloviny listopadu zvýšil zhruba o 4,5 %, a to zejména zásluhou sektorů dopravy a bankovnictví. Očekává se, že snížení korporátního zdanění ze 35 na 21 % se promítne do růstu firemních zisků i vyšších dividend.

Dolar k většině hlavních měn oslabil. Pozitivní vliv daňové reformy v USA se podle analytiků vyčerpal. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 21.45 SEČ ztrácel asi 0,14 % a pohyboval se blízko 93,3 bodu. Euro k dolaru přidávalo 0,34 % na 1,1880 USD, britská libra připisovala stagnovala na 1,3395 USD. Proti japonskému jenu dolar zpevňoval, a to o 0,48 % na 113,43 JPY.

Část analytiků se na daňovou reformu v USA dívá skepticky, podle nich nebude mít na ekonomiku tak pozitivní vliv, jak se očekává. Fiskální stimuly by sice měly umožnit zvyšovat úrokové sazby rychleji, je ale také možné, že se zvýší fiskální deficity.

Vzhůru se ve středu vydala švédská koruna, která reaguje na oznámení švédské centrální banky ukončit nákupy dluhopisů, což je významný krok k ukončení takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky.

Ceny ropy se mírně zvýšily. K růstu přispívá zejména pokles zásob suroviny ve Spojených státech a také přetrvávající výpadek ropovodu Forties. Zásoby ropy v USA se podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) v uplynulém týdnu snížily o 6,5 milionu barelů, což překonalo očekávání. Růst zásob benzínu naopak zaostal za předpoklady. S vyloučením strategických rezerv jsou zásoby ropy na úrovni 436,5 milionu barelů, což je nejméně od října 2015.

Stabilní podporou je pro ceny dohoda členských i nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezování těžby o 1,8 milionu barelů denně. Kuvajt ve středu uvedl, že dohoda se teď dodržuje na 122 %, což je nejvíce od jejího počátku letos v lednu.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Kongres Spojených států schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli procedurálním pochybením musel následně odsouhlasit pozměněnou verzi, kterou ve středu potvrdila také sněmovna, čímž schvalovací proces skončil. Zákon nyní zamíří k Trumpovi k podpisu. Prezident na Twitteru přijetí reformy označil za historickou daňovou úlevu pro Američany.
  • Uber je přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle příslušných zákonů zemí Evropské unie. Ve středu tak rozhodl Soudní dvůr EU, který tím alternativního amerického poskytovatele přepravních služeb postavil na roveň běžné taxislužby. Firma v e-mailové reakci agentuře AP sdělila, že rozhodnutí soudu nenaruší způsob, jakým své služby nabízí. Podle expertů by ale středeční rozsudek mohl mít dalekosáhlé důsledky pro sdílenou ekonomiku.
  • Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's nabídne od 28. prosince ve stovkách restaurací ve Finsku a Švédsku veganský hamburger McVegan. Sendvič, který se osvědčil v testovacím kole, sestává z žemle, sojového plátku, rajčete, salátu, nakládané zeleniny, cibule, kečupu, hořčice a bezvaječné omáčky.
  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 15. prosince po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 4,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • Prodeje starších domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stouply o 5,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,81 milionu jednotek. Čekal se růst o 0,9 % na 5,52 milionu jednotek. V říjnu prodeje o 2,4 % vzrostly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,5 milionu jednotek.
  • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 6,495 milionu barelů (odhad: -3,769 milionu barelů, předchozí týden: -5,117 milionu barelů).

  • Raymond James zvýšila cílovou cenu akcií FedEx na 270 z 232 USD.

Výsledková sezóna

  • Výsledky General Mills v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 4,2 miliardy USD (odhad: 4,09 miliardy USD).
  • Výsledky BlackBerry v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,03 USD, tržby 226 milionů USD (odhad: 212,2 milionu USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat