Americké akcie zakončily mírně růstový týden pátečním posílením, energetický sektor přerušil sérii poklesů

Akcie na burze v New Yorku v pátek vesměs zpevnily. Index Nasdaq Composite zaznamenal první týdenní zisk za tři týdny díky ziskům technologických titulů, celému trhu v závěru týdne pomohl vzestup cen ropy.
Index Dow v závěru páteční seance klesl o 0,01 % na 21 394,76 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,16 % na 2 438,30 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,46 % a uzavřel na 6 265,25 bodu. Páteční seanci zakončily v nepatrném mínusu sektory veřejných služeb, telekomunikací a financí, zbytek trhu posiloval v čele s odvětvími energetiky, technologií a základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 4,39 % na 10,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,1423 %. Okolo 23.00 SELČ posiloval bitcoin podle coindesk.com o 0,88 % na 2 764,93 USD a ethereum zpevňovalo o 3,7 % na 325,94 USD.
"Zdá se, že nebude žádná hračka trh srazit níže. Po konci výsledkové sezóny došlo k celkem solidní rotaci peněz mezi sektory," poznamenal Marc Chaikin, ředitel Chaikin Analytics. "Není mnoho informací, které by aktuálně hýbaly s cenami akcií. Zdá se, že již začala letní líná nálada," doplnila Kim Forrestová z Fort Pitt Capital.
Růst cen technologických akcií včetně společností Apple (+0,45 %), Facebook (+1,09 %) a Microsoft (+1,35 %) přinesl zisk oborového indexu S&P 500 ve výši 0,82 %.
Ceny ropy se sice v pátek zhruba o procento zvýšily a vymanily se z 10měsíčních minim, to však nic nemění na tom, že jsou na cestě k největšímu pololetnímu propadu od konce 90. let. Index S&P 500 energetických titulů letos již ztratil 15 %.
Za celý týden se Dow zvýšil o 0,05 %, S&P 500 zpevnil o 0,21 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,84 %.
Dolar v pátek reagoval na slabší než očekávané údaje o vývoji americké ekonomiky poklesem. Obchodníci se obávají zpomalení hospodářského růstu USA, nicméně čekají na příští týden, kdy budou zveřejněna data o inflaci a další důležité ukazatele. Obchodování s dolarem se tak udržuje v úzkém rozpětí.
Dolarový index, který sleduje vývoj americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, zaznamenal největší propad za tři týdny, kolem 21.20 SELČ ztrácel 0,35 % na 97,247 bodu. Euro vůči dolaru zpevnilo o 0,41 % na 1,1198 USD a americká měna proti japonské klesla o 0,09 % na 111,23 JPY.
Přesně rok poté, co Británie hlasovala pro opuštění Evropské unie, byla libra zhruba o třetinu procenta silnější. Někteří investoři sázejí na to, že britská centrální banka zvýší úrokové sazby již v srpnu. Za rok od referenda libra ztratila 15 % vůči dolaru a téměř 13 % vůči euru. Vůči dolaru libra v pátek zpevnila o 0,35 % na 1,2726 USD, vůči euru stagnovala kolem 0,8800 GBP.
Euro v pátek sice nejprve zásadně zpevnilo, dolů ho ale posléze tlačila zpráva, že tempo růstu podnikatelské aktivity v eurozóně v červnu překvapivě zpomalilo z šestiletého maxima v předchozích dvou měsících.
Kurz dolaru se v úterý vyšvihl na měsíční maximum díky zvýšení úrokových sazeb centrální bankou, jakož i faktu, že nechala otevřené dveře pro jejich další vzestup koncem roku. S americkou měnou se však obchoduje jen v úzkém rozpětí, když obchodníci čekají na nové zásadnější podněty. Ty zřejmě přinese příští týden v podobě dat o inflaci, spotřebitelské důvěře, zásobách ropy a růstu hrubého domácího produktu.
Ceny ropy v pátek rostly. Příčinou bylo oslabení dolaru po zveřejnění slabších amerických hospodářských výsledků, než se očekávalo. Zvyšování ceny nahrává i růst poptávky. Na počátku obchodování ale cena zůstávala poblíž desetiměsíčního minima, na které se propadla v tomto týdnu.
Ropa byla v tomto týdnu na cestě k největšímu propadu v prvním pololetí za více než dvě desetiletí. Během šesti měsíců ztratila okolo 20 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
Americký průmyslový konglomerát General Electric získal kontrakt na dodávku zařízení pro novou plynovou elektrárnu o kapacitě 430 megawattů v Rumunsku. Je to jeho první významná transakce v regionu jihovýchodní Evropy, v níž může zužitkovat dva roky starou akvizici francouzské strojírenské společnosti Alstom, jejíž hodnota činila 10,6 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters. Akcie GE v pátek +0,07 %.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 52,1 bodu z květnových 52,7 bodu. Analytici počítali s růstem na 53 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se rovněž snížil, a to na 53 bodů z 53,6 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali mírný pokles na 53,5 bodu. Kompozitní PMI klesl na 53 bodů z 53,6 bodu.
Prodeje nových domů v USA se v květnu meziměsíčně zvýšily o 2,9 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek. Trh vyhlížel růst o 3,7 % po dubnovém poklesu o 7,9 % na 593 tisíc jednotek (revidováno z 569 tisíc jednotek).
Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Caterpillar na "hold" z "buy". Akcie Caterpillaru v pátek po úvodním poklesu +0,26 %.
Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Costco Wholesale na 173 ze 191 USD. Akcie Costco v pátek -1,66 %.
Výsledková sezóna
Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry v prvním finančním čtvrtletí vydělal 671 milionů USD, zatímco před rokem hospodařil se ztrátou 670 milionů USD. Tržby však zaostaly za očekáváním analytiků. Akcie BlackBerry na Nasdaqu v pátek -12,21 %.
Hlavní události týdne na amerických trzích
Největší světový internetový prodejce Amazon plánuje snížit počet pracovních míst v řetězci obchodů s potravinami Whole Foods Market, jehož akvizici oznámil v pátek. Napsala to agentura Bloomberg. Plánované rušení míst by se mělo dotknout pokladních, místo kterých by Amazon rád zavedl automatické pokladny. Mluvčí společnosti však informaci popřel.
Americká ropná společnost Chevron dosáhla ve svém mnohaletém sporu s Ekvádorem u nejvyššího soudu Spojených států definitivního vítězství. Soud v pondělí odmítl odvolání amerického právníka ekologických aktivistů a ekvádorských venkovanů proti dosavadním verdiktům nižších soudů. Ty mu s odkazem na jeho podvodné a korupční praktiky zakázaly vymáhat na území Spojených států pokutu, kterou na Chevron uvalily soudy v Ekvádoru za znečištění deštného pralesa.
Dva největší světoví výrobci civilních letadel, americký Boeing a evropský Airbus, v pondělí zahájili mezinárodní aerosalon u Paříže oznámením velkých zakázek. Boeing představil nový model svého nejprodávanějšího letounu, který by měl oživit slábnoucí trh civilního letectví. Aerosalon na letišti Le Bourget otevřel nový francouzský prezident Emmanuel Macron, který na něj přiletěl vojenským letadlem od Airbusu.
Americká společnost Lockheed Martin v pondělí na mezinárodním aerosalonu u Paříže podepsala s indickou firmou Tata Advanced Systems kontrakt za několik miliard dolarů na výrobu stíhaček F-16 v Indii. Země potřebuje stovky těchto letounů, aby nahradila starší stroje sovětské provenience. Vláda však trvá na tom, aby je zahraniční dodavatel vyráběl v Indii s místním partnerem, a pomohl tak v zemi vybudovat výrobní základnu.
Americký zbrojní koncern Lockheed Martin je podle agentury Reuters blízko uzavření dohody o prodeji 440 bojových letounů F-35 skupině 11 zemí, mezi nimiž jsou i Spojené státy. Byla by to dosud největší objednávka na letoun, který se společnost chystá představit veřejnosti na mezinárodním aerosalonu u Paříže.
UBS zvýšila doporučení na akcie společnosti Biogen na "neutral" ze "sell".
Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Costco Wholesale na "hold" z "buy".
Průlom ve vývoji biopaliva z řas ohlásily společnosti ExxonMobil a Synthetic Genomics. Po osmi letech objevily způsob, jak více než zdvojnásobit množství tuků produkovaných řasami. Potenciální alternativa fosilních paliv tak udělala zásadní krok ke komerční životaschopnosti, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení firem.
Americká automobilka Ford Motor bude od roku 2019 vyrábět malé automobily Focus pro severoamerický trh v Číně. Podnik tak bude poprvé vyvážet automobily z Číny do Spojených států, uvedla v úterý agentura AP. Ford se v lednu rozhodl zrušit plán výstavby továrny na výrobu vozů Focus v Mexiku, když prezident Donald Trump firmu podrobil ostré kritice kvůli přesouvání produkce do Mexika.
Americký výrobce elektrických automobilů Tesla brzy uzavře dohodu o výstavbě své první továrny v Číně. Umožní mu to vyhnout se placení 25% čínského dovozního cla, a získá tak lepší přístup na místní největší trh s automobily na světě.
Americký řetězec obchodů se zdravými potravinami Whole Foods, který byl koupen Amazonem, možná zavede novou značku. Ta by již nesplňovala jeho přísné požadavky na kvalitu. Nový majitel se tak bude snažit dostat svou novou akvizici z dluhů a povzbudit váznoucí prodej.
Americká internetová společnost Google začala nabízet vyhledávač zaměstnání. Od úterý se tak uchazeči o práci mohou na stránkách Googlu dozvědět, jaké jsou nabídky volných pracovních míst ve Spojených státech.
Americký ministr financí Steven Mnuchin v úterním rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že dlouho očekávaná daňová reforma by měla být dokončena ještě v tomto roce. Její zavedení je podle ministrových slov pro jeho úřad prioritou číslo jedna. Trumpova administrativa původně doufala, že reformu stihne do konce srpna, Mnuchin však tento termín nezmínil.
Schodek bilance běžného účtu Spojených států se v prvním čtvrtletí zvýšil na 116,8 miliardy USD ze 114 miliard USD. Analytici počítali s růstem schodku na 123,8 miliardy USD.
Cowen & Company zvýšila doporučení na akcie McDonald's na "outperform" z "market perform". Akcie McDonald's v úterý +0,61 %.
Pacific Crest zvýšila doporučení na akcie NVIDIA na "sector weight" z "underweight". Akcie NVIDIA v úterý -0,15 %.
Spoluzakladatel amerického provozovatele alternativní taxislužby Uber Travis Kalanick odstoupil z funkce generálního ředitele podniku. Ve středu o tom informoval list The New York Times na svých internetových stránkách. Informaci později potvrdil mluvčí podniku.
Největší světový výrobce domácích spotřebičů Whirlpool bude mít nového šéfa. Jeffa Fettiga nahradí podle sdělení firmy po 13 letech ve funkci od 1. října dosavadní provozní ředitel Marc Bitzer. Změna přichází poté, co společnost zaznamenala několik rozpačitých čtvrtletních hospodářských výsledků. Akcie firmy zamířily po oznámení vzhůru, nakonec ale odepsaly 0,38 %.
Americká internetová společnost eBay bude garantovat nejnižší cenu 50 000 výrobků, aby se vyrovnala konkurenci a přilákala zákazníky. Od podzimu navíc zavede třídenní doručovací lhůtu na desítky milionů výrobků. Akcie eBay ve středu +0,09 %.
Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 16. června po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 2,8 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
Prodeje starších domů ve Spojených státech v květnu meziměsíčně stouply o 1,1 % na celoročně přepočítané tempo 5,62 milionu jednotek. Čekal se pokles o 0,5 % na 5,55 milionu jednotek. V dubnu prodeje o 2,5 % klesly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,56 milionu jednotek.
EIA: Zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu klesly o 2,451 milionu barelů (předchozí týden: -1,661 milionu barelů, odhad: -2,106 milionu barelů).
Citigroup snížila doporučení na akcie Target na "neutral" z "buy". Akcie Target ve středu -0,77 %
Macquarie snížila doporučení na akcie Chevron na "neutral" z "outperform". Akcie Chevron ve středu -1,88 %.
UBS zvýšila cílovou cenu akcií FedEx na 235 z 215 USD. Akcie FedEx ve středu +1,11 %.
Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson připravuje nabídku na převzetí italského rivala Ducati, který je součástí německého automobilového koncernu Volkswagen. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Hodnota transakce by podle nich mohla činit až 1,5 miliardy eur.
Největší světový výrobce lihovin Diageo zaplatí až miliardu dolarů za převzetí značky tequily Casamigos, jejímž spoluzakladatelem je americký herec George Clooney. Firma ve středu uvedla, že v první fázi vynaloží 700 milionů dolarů, dalších 300 milionů dolarů by mohla zaplatit v průběhu příštích deseti let, pokud značka dosáhne stanovených cílů.
Evropský výrobce letadel Airbus na letošním aerosalonu u Paříže získal 326 závazných či předběžných objednávek. Firma tak ve čtvrtek připustila, že zaostala za americkým rivalem Boeing, který podle jejího odhadu obdržel 571 objednávek.
O podporu v nezaměstnanosti si v týdnu do 17. června nově zažádalo 241 tisíc Američanů. V předcházejícím týdnu to bylo 238 tisíc (revidováno z 237 tisíc), trh očekával nárůst na 240 tisíc. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti čítal v týdnu do 10. června 1,944 milionu (o týden dříve to bylo 1,936 milionu). Trh očekával 1,928 milionu.
Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v červnu stoupl na 23 bodů (květen: -1 bod).
Index cen domů FHFA v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,7 %, meziročně vzrostl o 6,8 % (leden: +6,2 %).
Americká centrální banka ve čtvrtek zveřejnila výsledky zátěžových testů 34 domácích bank. Všechny finanční ústavy prošly. Testy amerických bank probíhají pravidelně od roku 2009 a mají za úkol zjistit, jak odolné jsou finanční domy. Fed při nich testuje odolnost bank v případě recese a hluboké recese.
Spojené státy vydaly mezinárodní zatykač na pět bývalých manažerů německé automobilky Volkswagen v souvislosti s jejím emisním skandálem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zprávu německého listu Süddeutsche Zeitung.
Republikánští senátoři ve čtvrtek představili dlouho očekávaný návrh zákona, který má nahradit systém zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare. Senátní text je ve změnách pravidel zavedených Obamou mírnější než v květnu schválená radikálnější verze Sněmovny reprezentantů, i ona však představuje zásadní obrat ve financování zdravotní péče. Čtveřice konzervativních republikánů nehodlá návrh podpořit, což by při očekávaném jednohlasném odporu demokratů znamenalo jeho neúspěch.
Wedbush Securities zvýšila doporučení na akcie Oracle na "outperform" z "neutral", jejich cílovou cenu zvýšila na 56 z 44 USD.
RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií McDonald's na 170 ze 155 USD.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
Výsledky Lennar v 2Q: Zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,7 USD), tržby: 3,26 miliardy USD (odhad: 2,9 miliardy USD). Akcie v úterý +2,14 %.
Výsledky FedEx: Zisk na akcii 4,25 USD (odhad: 3,88 USD), tržby 15,7 miliardy USD (odhad: 15,56 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +1,7 %.
Výsledky Oracle: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 10,9 miliardy USD (odhad: 10,5 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +8,8 %.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
