Burzovní kalendář 19. 5. - 23. 5. 2014

Fed zveřejní zápis z dubnového zasedání FOMC, budou oznámena další data z amerického nemovitostního trhu a předběžné výsledky průzkumu průmyslové aktivity mezi nákupními manažery v USA i eurozóně, Bank of England zveřejní zápis z květnového jednání, začne páté kolo vyjednávání o obchodní dohodě EU a USA, proběhnou volby do Evropského parlamentu, Microsoft představí lehčí verzi tabletu Surface, JPMorgan pořádá valnou hromadu a firmy jako Hewlett-Packard, GAP, SABMiller nebo Vodafone rozšíří firemní výsledkovou listinu za první čtvrtletí.

USA

19/5 Veřejná vystoupení členů Fedu Johna Williamse a Richarda Fishera

20/5 Veřejná vystoupení členů Fedu Charlese Plossera a Williama Dudleyho

21/5 Veřejná vystoupení Janet Yellenové a členů Fedu Narayany Kocherlakoty, Esther Georgeové a Williama Dudleyho

21/5 Zápis z dubnového zasedání FOMC

22/5 Index aktivity chicagského Fedu

22/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 297 tisíc nových)

22/5 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit flash; odhad květen: 55,9 bodu, duben: 55,4 bodu)

22/5 Prodeje existujících domů (odhad duben: 4,69 milionu, březen: 4,59 milionu)

22/5 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

22/5 Veřejné vystoupení člena Fedu Johna Williamse

23/5 Prodeje nových domů (odhad duben: 420 tisíc, březen: 384 tisíc)

Za uplynulý týden oslabil S&P 500 jen o 0,03 %, Dow odepsal 0,55 % a Nasdaq narostl o 0,46 %. Dow a S&P 500 v týdnu stanovily svá nová historická maxima.

Analytici a stratégové jsou navzdory tomu nadále spíše optimističtí, pokud jde o další růst cen akcií. "Mírných poklesů se není potřeba bát, očekávám, že S&P 500 uzavře kvartál nad 1 900," uvedl například ve vysílání CNBC Laszlo Birinyi. "Aktuálně je na trzích hodně humbuku, ale je potřeba ho odlišovat od opravdových signálů."

"Vývoj indexu S&P 500 nebyl vůbec nudný. Zažili jsme nová maxima, v pondělí proběhl slušný růst a ve čtvrtek propad téměř o procento při nadprůměrných objemech. Důležitým supportem se stal 50denní klouzavý průměr, který index poslední měsíc pravidelně testuje. Další support a rezistence se nemění, vymezují pásmo 1 840 až 1 890/1 900," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 poněkolikáté nedokázal potvrdit prolomení silné rezistence 1 890 až 1 900 a vrátil se do dlouhodobějšího obchodního rozpětí. Graf zůstává v neutrálním nastavení. Indexy S&P 500 a Dow jsou nad 50- a 200denními klouzavými průměry. Pozitivním signálem pro akcie bude zavírací cena S&P 500 nad 1 900, negativní výhled posílí zavírací cena pod 1 850."

Varovným signálem je situace na trhu s akciemi menších firem sdruženými v indexu Russell 2000. Ten v posledních dnech koketuje s úrovní 10% poklesu od svého maxima, což by znamenalo "oficiální" start korekce, navíc již dva dny uzavírá pod svým 200denním klouzavým průměrem. V blízkosti maxim se tak tradičně více daří akciím velkých, spíše "hodnotových" firem, a zlevňují růstové tituly.

V týdnu se od lokálního dna odrazily nedávné hvězdy z internetového odvětví jako Facebook nebo Twitter. Náladu na trzích nadále podporovaly také výsledky firem. Z indexu S&P 500 oznámilo kvartální čísla 93 % firem, z nichž zatím 69 % překonalo odhady na úrovni zisku, 22 % je naopak nenaplnilo.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích si připomeňte ZDE.

V novém týdnu budou investoři pozorně naslouchat řadě členů Fedu, kteří mají naplánována veřejná vystoupení na různých ekonomických konferencích a fórech. Sledovaný bude také zápis z dubnového zasedání, na které Fed podle očekávání snížil objem měsíčních odkupů cenných papírů o dalších 10 miliard USD. Kvantitativní uvolňování by v USA mělo skončit ještě letos, pokud bude pokračovat zlepšování situace na trhu práce.

Z něj v týdnu jako vždy ve čtvrtek dorazí data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten sice průběžně kolísá, čtyřtýdenní průměr se ale postupně blíží hranici 300 tisíc nových žádostí. Pokračující expanzi odvětví by měl potvrdit předběžný výsledek průzkumu mezi nákupními manažery ve zpracovatelském sektoru agentury Markit.

Větší starost investorům i americkým politikům dělá zadrhávající se oživení na realitním trhu. Data v uplynulém týdnu sice příjemně překvapila, pod drobnohledem ale i tak budou údaje o prodejích nových a stávajících domů.

Prakticky u konce je výsledková sezóna, která v posledních týdnech patřila k podpůrným faktorům pro americký akciový trh, ačkoli míra překonávání odhadů analytiků na úrovni tržeb byla jedna z nejnižších za poslední roky. Svá čísla představí společnosti jako Hewlett-Packard nebo GAP. Na prvně jmenovanou firmu ve svém výhledu na nový obchodní týden upozornil i makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek.

Odhady výsledků nejen amerických firem na celý týden najdete ZDE.

Pondělí

 • Rada pro dohled nad finanční stabilitou (Financial Stability Oversight Council, FSOC) pořádá ve Washingtonu konferenci o investičním byznysu a jeho potenciálních rizicích pro finanční systém. Rada zkoumá, zda velcí správci majetku jako BlackRock nebo Fidelity Investments mohou být systémově důležití a zda by neměli být regulováni Fedem.

 • V týdnu by mohlo dojít k oficiální nominaci Stanleyho Fischera na pozici viceprezidenta Fedu. O věci by mohl jednat Kongres.

 • V týdnu mají pokračovat pátým kolem rozhovory zástupců USA a Evropy o největší dohodě o volném obchodu v historii. Oba bloky dohromady vytvářejí produkt v objemu 33 bilionů USD. Tématy tohoto kola jednání by měly být bezpečnost potravin, elektronický obchod nebo energetika.

 • Interview o americké ekonomice poskytne bývalý šéf Fedu Ben Bernanke.

Úterý

 • JPMorgan Chase pořádá valnou hromadu. Hlasovat se bude mimo jiné o 74% zvýšení odměny pro šéfa firmy Jamieho Dimona. Poradenská firma Glass, Lewis & Co. Investorům doporučuje plán odmítnout.

 • Microsoft představí lehčí verzi tabletu Surface. Konkurovat chce iPadu mini od Applu a Kindle Fire od Amazonu.

Středa

 • Ve Washingtonu se koná výroční zasedání Bretton Woods Committee. Vystoupí šéfka MMF Christine Lagardeová, prezident Světové banky Jim Yong Kim, Mohamed El-Erian (již jako hlavní ekonomický poradce Allianz) a bývalý předseda Fedu Paul Volcker.

 • Na Nasdaqu proběhne IPO čínské společnosti JD.com. Ta chce v úpisu získat až 1,7 miliardy USD, což by ji ocenilo na 24,6 miliardy USD. S akciemi firmy by se mělo začít obchodovat ve čtvrtek. V souběžném privátním úpisu chce internetový prodejce získat až 1,2 iliardy USD.

 • EIA vydá týdenní zprávu o trhu s ropou.

Čtvrtek

 • EIA vydává týdenní zprávu o zásobách zemního plynu.

Evropa

19/5 Španělsko - obchodní bilance

20/5 Německo - index cen výrobců (odhad duben: +0,0 % meziměsíčně a -0,9 % meziročně, březen: -0,3 % a -0,9 %)

20/5 Spojené království - index spotřebitelských cen (odhad duben: +0,3 % meziměsíčně a +1,7 % meziročně, březen: +0,2 % a +1,6 %)

20/5 Spojené království - index cen výrobců

21/5 Spojené království - zápis ze zasedání centrální banky

21/5 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad duben: +0,5 % meziměsíčně a +5,4 % meziročně, březen: -0,4 % a +4,2 %)

21/5 Eurozóna - spotřebitelská důvěra (odhad květen: -8,6 bodu, duben: -8,6 bodu)

22/5 Eurozóna, Německo a Francie - indexy nákupních manažerů (Markit flash; odhad květen eurozóna: průmysl 53,2 bodu, služby 53 bodů, kompozitní 53,9 bodu, duben eurozóna: 53,4 bodu, 53,1 bodu, 54 bodů)

22/5 Spojené království - HDP za 1Q2014 (upřesnění; odhad: +0,8 % mezikvartálně a +3,1 % meziročně)

23/5 Německo - HDP za 1Q2014 (upřesnění: odhad: +0,8 % mezikvartálně a +2,3 % meziročně)

23/5 Německo - index podnikatelské nálady Ifo (odhad květen: 110,9 bodu, hodnocení současné situace 115,4 bodu, očekávání 106,5 bodu, duben: 111,2 bodu, 115,3 bodu, 107,3 bodu)

23/5 Itálie - maloobchodní tržby

Uplynulý týden byl pro evropské akcie spíše mírně příznivý. FTSE 100 posílil o 0,61 %, CAC 40 ztratil 0,47 % a DAX připsal půl procenta.

Evropská centrální banka připravuje balíček možných opatření, o nichž by mohla rozhodnout na červnovém zasedání, včetně snížení všech sazeb nebo nástrojů cílených k podpoře poskytování úvěrů malým a středním firmám. Informaci v týdnu přinesla agentura Reuters, podle jejichž zdrojů ECB vážně uvažuje o snížení sazeb, včetně stažení depozitní sazby do mínusu poprvé v historii. Na kvantitativní uvolňování by tedy, alespoň zatím, dojít nemělo.

První zvýšení sazeb v Británii by mohlo podle Bank of England přijít v prvním kvartále roku 2015 nebo na začátku kvartálu druhého. Podle guvernéra centrální banky Marka Carneyho se zvýšení sazeb přiblížilo.

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu klesla o 0,3 % meziměsíčně a o 0,1 % meziročně. Meziměsíční pokles se očekával, meziročně však analytici vyhlíželi 0,9% růst. V celé evropské osmadvacítce v březnu průmyslová produkce klesla o 0,2 % oproti únoru a vůči březnu 2013 se o 0,5 % zvýšila.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v dubnu zrychlilo na 1,3 %. Je to první mírné zvýšení míry inflace od začátku roku. Oznámil to ve středu spolkový statistický úřad, který tak potvrdil rychlý odhad z konce minulého měsíce. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,2 %.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg prohlásil, že případný vstup Ukrajiny do NATO by se Ruska bezprostředně týkal. Zároveň odmítl garantovat, že další území nebudou anektovaná Ruskem, odvolal se na to, že Západ taky negarantuje, že práva Rusů a dalších na Ukrajině budou chráněna proti vládě s účastí "neonacistů".

Tři roky poté, co se Portugalsko ocitlo na pokraji hospodářského kolapsu, je země téměř připravena postavit se znovu na vlastní nohy. Portugalsko se v sobotu stalo po Irsku druhou zemí eurozóny, která opouští mezinárodní záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Portugalská centrální banka však upozorňuje na problémy a uvedla, že pokrok v rámci záchranného programu byl nedostatečný a k zajištění trvalého růstu jsou nutné další reformy. Vláda má ale před sebou v příštím roce volby, a nebude tak zřejmě ochotna se do neoblíbených reforem pouštět. Velkým problémem je nadále například vysoká míra nezaměstnanosti.

Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích si připomeňte ZDE.

I nový týden bude z velké části ve znamení vývoje situace na východě Ukrajiny. Jakékoli vyostření sankcí Západu proti Rusku, případně účast zahraničních vojsk (ruských, NATO), by bylo pro trhy velice negativním signálem, nemluvě o bezpečnostní a humanitární situaci v zemi. Podle Ruska na východě a jihu Ukrajiny probíhá občasná válka, například v okolí Slavjansku probíhají boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, kteří zatím vojáky drží na okraji města.

Zároveň probíhají jednání a jednostranné výroky na téma dodávek plynu na Ukrajinu, potažmo přes Ukrajinu do Evropy, kdy ruský státní plynárenský monopol Gazprom hrozí zastavením dodávek, pokud Ukrajina nezaplatí dluhy za plyn, nově pak má za plyn Ukrajina platit předem. Spor trvá ve věci ceny plynu - Gazprom cenu po vyostření situace okolo Krymu a dalších oblastí Ukrajiny zvýšil, Ukrajina trvá na dodržení dříve dohodnutých slev.

Z makrodat budou v novém týdnu nejvíce sledované předběžné indexy nákupních manažerů za celou eurozónu, Francii a Německo. Zpřesněny budou také údaje o růstu HDP v Británii a Německu. V Německu bude také zveřejněn důležitý index podnikatelské nálady Ifo.

Pokračuje také výsledková sezóna, v Evropě zveřejní data za první kvartál například britský telekomunikační operátor Vodafone. Odhady výsledků nejen evropských firem na celý týden najdete ZDE.

Pondělí

 • Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se na každoměsíční tiskové konferenci bude pravděpodobně převážně věnovat událostem na Ukrajině.

 • V Amsterodamu začíná jedna z největších konferencí o zemním plynu, potrvá do čtvrtku. Zúčastní se jí zástupci společností RWE, Total, Gazprom, BP nebo Statoil.

Úterý

 • Ve Frankfurtu se koná summit o finančním stavu EU. Vystoupí na něm mimo jiné člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček, evropský komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier nebo člen rady ECB Luis María Linde.

Čtvrtek

 • Začínají volby do Evropského parlamentu, které v různých zemích potrvají do neděle.

Asie a emerging markets

21/5 Japonsko - rozhodnutí centrální banky o nastavení měnové politiky

21/5 Japonsko - obchodní bilance

21/5 JAR - index spotřebitelských cen

22/5 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit flash)

22/5 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit flash; odhad květen: 48,3 bodu, duben: 48,1 bodu)

22/5 Brazílie, Mexiko, Tchaj-wan - nezaměstnanost

22/5 Turecko, JAR - rozhodnutí centrálních bank o nastavení měnové politiky

23/5 Mexiko, Tchaj-wan - HDP za 1Q2014

Úterý

 • Čínský prezident Si Ťin-pching se setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, který bude na dvoudenní návštěvě Číny. Jednat budou mimo jiné o dodávkách plynu z Ruska do Číny.

Česká republika

19/5 Index cen výrobců

Za uplynulý týden pražská burza ztratila 1,81 %. Sledované byly především výsledky hospodaření velkých firem.

Čísla odhalila společnost ČEZ, jejíž akcie v uplynulém týdnu odepsaly 2,9 %. Následně výsledky reportovala také Telefónica C.R., která investory také nepotěšila. "Důvodem pro pokles byl pokračující tlak v obou telefoniích, především v té mobilní," okomentoval výsledky Milan Vaníček z J&T Banky. "Ani úroveň nákladů nepotěšila kvůli vyšším ostatním subdodávkám (včetně poplatků za značku). Management uvedl, že je těžké potvrdit letošní výhled tržeb. Investory u Telefóniky aktuálně zajímá především povinná nabídka pro minority ze strany PPF, na kterou se stále čeká," dodal analytik. Telefónica C.R. za minulý týden odevzdala přes procento.

Čísla zveřejnila i těžařská NWR, která v týdnu ztratila 3,9 %, a tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž akcie v týdnu oslabily o půl procenta.

Znojemská společnost Pegas Nonwovens ve čtvrtek oznámila návrh dividendy 1,1 eura za akcii, což se shoduje s očekáváním trhu. Rozhodný den pro dividendu byl prozatím navrhnut na 17. října.

"Nejvíce klesající akcií v rámci pražské burzy byla Erste Group Bank (-5,5 %)," poukázal Vaníček. "Za poklesem nebyla žádná konkrétní zpráva týkající se samotné společnosti, banka jen následovala negativní vývoj celého bankovního sektoru," říká Vaníček. "Naopak nejlépe se dařilo akciím pojišťovací skupiny VIG (+1,4 %), také zde bez jakékoli fundamentální zprávy."

Na pražskou burzu bude mít v týdnu vliv především vývoj ve zbytku Evropy. Pokud nedojde k otevřené vojenské akci Ruska na Ukrajině nebo k dalšímu zpřísnění sankcí Západu, neměla by situace, jakkoli velice vážná, již mít výraznější dopady na trhy, především na akcie. Dále ale ovlivňuje trh s plynem a ropou a náladu investorů ohledně regionu střední a východní Evropy.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí expandovala meziročně o 2 %, mezikvartálně stagnovala
Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 2,0 %, tedy nejvíce za téměř tři roky. O jeho zvýšení se zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který těžil z nízkého loňského srovnávacího základu a rostoucí tuzemské i zahraniční poptávky. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP nezměnil.
ČS: Květnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro květnové obchodování?
Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)
Dividendová hvězda mezi světovými trhy, ale také burza, od které se odvracejí investoři a na kterou se příliš nehrnou nové společnosti. Pražská burza ale zůstává investiční alma mater řady drobných českých investorů. Průvodci investováním na burze v Praze byli hosté v pořadí již šestého Investičního fóra.
SPECIÁL: IPO Pivovarů Lobkowicz a jejich první dny na burze
Pražská burza se po čase dočkala další primární emise. Své akcie na trhu uvedla pivovarnická skupina Pivovary Lobkowicz. Investiční web pro vás při této příležitosti připravil speciál včetně exkluzivního rozhovoru se šéfem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, který vám přiblíží (nejen) IPO této pivovarnické skupiny.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat