Burzovní kalendář 4. 3. - 8. 3. 2013

Jednání politiků, názor Fedu na ekonomiku a situace na trhu práce budou nejdůležitějšími americkými faktory pro další vývoj akciových trhů. V Evropě se k nim přidají indexy nákupních manažerů ve službách, zasedání rady ECB a německá průmyslová výroba. V Praze pak pokračuje výsledková sezóna čísly sázkové společnosti Fortuna.
Wall Street
4/3 - 8/3 Výsledková sezóna (Brown-Forman, Quicksilver)
5/3 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)
6/3 ADP (změna počtu pracovních míst v soukromé sféře)
6/3 Průmyslové objednávky
6/3 Béžová kniha Fedu
7/3 Obchodní bilance
7/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
7/3 Spotřebitelské úvěry
8/3 Celková míra nezaměstnanosti a změna počtu pracovních míst
8/3 Velkoobchodní zásoby
Americké akciové trhy dokázaly za týden mírně posílit, ačkoli vstoupily v platnost automatické výdajové škrty za 85 miliard USD. Ben Bernanke v Kongresu totiž potvrdil, že je uvolněná měnová politika nejlepším aktuálním lékem na problémy ekonomiky a že její rizika nejsou tak velká jako její přínosy. Jak Fed vnímá ekonomiku, se investoři dozví z pravidelného vydání takzvané Béžové knihy.
Nejdůležitějšími údaji budou ty páteční z trhu práce. Celková míra nezaměstnanosti byla v lednu 7,9 % a vznikalo přes 150 tisíc pracovních míst v soukromém sektoru i mimo zemědělství. Výrazně lepší než očekávaná čísla by mohla vzbudit obavy, že Fed "sundá nohu z plynu", výrazně horší údaje by naopak mohly vyvolat nejistotu, zda se americká ekonomika dokáže vyrovnat s rozpočtovými škrty. Podle analytiků "ideální" by tedy byla čísla zhruba v souladu s očekáváním.
Výsledková sezóna v USA je prakticky u konce, investoři tak budou sledovat vedle dalších makrodoat především politiky, kteří se pod dohledem prezidenta Baracka Obamy budou snažit zajistit, aby automatické rozpočtové utahování trvalo co nejkratší dobu.
Pro vývoj trhů mohou být důležitá také data z Číny (celkový PMI) nebo zasedání japonské centrální banky. S její uvolněnou měnovou politikou počítají investoři i do budoucna.
Evropa
4/3 - 8/3 Výsledková sezóna (HSBC, Deutsche Post, RWE, Beiersdorf, Glencore, Henkel)
4/3 Eurozóna - index cen výrobců
5/3 Eurozóna, Německo, Francie - indexy nákupních manažerů ve službách (a celkové)
5/3 Eurozóna - maloobchodní tržby
6/3 Eurozóna - HDP za 4Q2012
7/3 Francie - celková míra nezaměstnanosti
7/3 Německo - průmyslové objednávky
7/3 ECB a Bank of England - rozhodnutí o sazbách
8/3 Německo - průmyslová výroba
Na týdenní bázi tak evropské akcie mírně ztratily, index DJ EuroStoxx 50 oslabil o 0,6 %. Podle analytika společnosti Mirabaud Securities Ruperta Bakera zůstanou akciové trhy v březnu svázané v úzkém rozpětí, v dubnu by však měly obnovit růst. Dodal, že investoři stále nakupují akcie ve dnech, kdy trh padá, kvůli očekávání, že v letošním roce budou akcie pozvolna oživovat.
Současné snahy o překonání evropské dluhové krize sice mají rozsáhlé sociální dopady, jsou však cestou ke spravedlivější společnosti. Uvedl to ve středu šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Hospodářské a rozpočtové reformy, kterými Evropa reaguje na dluhovou krizi, podle Draghiho povedou k odstranění problémů, jako jsou daňové úniky a rozsáhlá nezaměstnanost mládeže. "Je chybou říkat, že země provádějí reformy pouze proto, aby potěšily finanční trhy nebo vyhověly požadavkům technokratů (z Evropské komise a ECB)," prohlásil šéf ECB.
Příčinou negativních sociálních dopadů reforem je podle Draghiho skutečnost, že přínosy těchto opatření se projeví teprve se zpožděním. Šéf ECB vyzval evropské země k dalším reformám a upozornil, že strukturální problémy evropské ekonomiky nemůže řešit centrální banka.
ECB nicméně podle Draghiho hodlá nadále podporovat ekonomiku eurozóny uvolněnou měnovou politikou. Draghi upozornil, že finanční trhy v eurozóně stále nefungují bezchybně a podniky i lidé v některých zemích mají nadále problémy získat půjčku.
Zasedání ECB ve čtvrtek bude v každém případě hlavní událostí týdne na evropských trzích. Se sazbami se pravděpodobně hýbat nebude, už proto, že dopad podobného kroku by již nebyl tak výrazný. Z firemní sféry budou investory zajímat především výsledky společností, z makrodat pak data z německého průmyslu.
Pražská burza
7/3 Fortuna - hospodářské výsledky za 4Q2012
8/3 Obchodní bilance
8/3 Nezaměstnanost
Navzdory horšímu výhledu ČEZ a problémům této firmy v Bulharsku dokázala pražská burza jako celek za týden posílit o 1,3 %. Táhly ji nahoru především cenné papíry Erste Group Bank, která naopak po výsledcích a zveřejnění výhledu na burze výrazně posílila.
Nižší dividendu oznámila v rámci výsledků česká Telefónika, ovšem investoři v závěru týdne našly chuť titul nakupovat. S nižší dividendou se možná i částečně počítalo po špatných výsledcích polské TPSA. Naopak do mínusu zamířily po katastrofálních oznámených číslech za uplynulý kvartál akcie mediální CME.
Výsledková sezóna na pražské burze pokračuje ve čtvrtek čísly sázkové společnosti Fortuna. "Výsledky Fortuny za 4. kvartál 2012 by měly v meziročním srovnání dopadnout velice dobře. S největší pravděpodobností výrazně snížila ztrátu v loterijním projektu, navíc by jí měly pomoci problémy polského konkurenta Totolotek s licencí. Díky nim by mohla alespoň přechodně zvýšit podíl na polském trhu. Za 4. čtvrtletí 2012 očekáváme růst provozního zisku o 30 % meziročně. V roce 2013 by Fortuna měla vykázat růst zisku o více než 20 % zejména díky poklesu ztráty v loterijním projektu, což by mělo podpořit i výkonnost jejích akcií," tvrdí analytik z České spořitelny Václav Kmínek.
"Aktuálně se titul obchoduje na 11,5násobku očekávaného zisku v roce 2013 a dividendový výnos i přes ztráty v loterijním projektu přesahuje 6 % (bez loterie by mohl být i lehce přes 8 %)," uzavírá Kmínek.