US MARKETOtevírá za: 7 h 24 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

John Hardy (Saxo Bank): Současný optimismus je na vodě, euro oslabí až na 1,12 EUR/USD

Trh to s prodejem japonského jenu a britské libry trochu přestřelil, obě měny se tedy mohou krátkodobě posílit. Pohled na vzdálenější horizont ale napovídá, že šly ke dnu oprávněně. Stejný kurz dříve nebo později nabere euro vůči dolaru. Kurz společné evropské měny oslabí buď obavy o stability eurozóny, nebo další uvolnění politiky ECB, předpovídá hlavní měnový stratég londýnské pobočky Saxo Bank John Hardy.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
25. 2. 2013 | 6:00
Eurozóna

Většina City předpovídala, že bude letošek lepší než loňský rok. První dva měsíce to potvrzují. Bude oživení pokračovat, nebo se dočkáme dalšího propadu?

Nejsem si jistý, zda má současný optimismus zdravé základy. Podle mě jde o přesvědčení postavené na vodě, ne na skutečně dobrých zprávách. Jistě, Čína se podle všeho stabilizovala a některé evropské průzkumy vypadají lépe, ale mnohé je poháněno jen radostí z toho, že nic a nikdo aktuálně nekolabuje, ne tím, že se věci skutečně začaly zlepšovat. Přitom jsou tu záležitosti, které vypadají stále hůře, jako jednu z klíčových bych jmenoval Francii. Z Ameriky pak přichází mix dobrých a špatných zpráv.

Jakou strategii tedy vzhledem k situaci na trhu radíte zvolit? Kdo bude vítěz, a kdo poražený?

Euro kráčí po neudržitelné cestě, ačkoli se ještě můžeme dočkat jednoho posílení, jednoho záchvěvu nad nedávné maximum, tedy hranici 1,37 EUR/USD. Na těchto úrovních bych bez rozmýšlení prodával, protože očekávám, že se do Evropy buď vrátí obava ze systémového rizika – začne to vypadat tak špatně, že začneme mít strach o celý rámec, který rozhodně nestojí na pevných základech –, nebo jeden z členů eurozóny požádá o pomoc. To otevře dveře programu OMT Evropské centrální banky, jinými slovy dalšímu uvolnění, což by mělo udržet euro v současné globální hře o nejslabší měnu.

Právě tento scénář se v City mnohým zdá nejpravděpodobnější. Co by znamenal?

Pokud s tím nebude mít problém Německo, spready se opět o něco zmenší a euro oslabí. Mimochodem, souhlasím s tím, že je toto ten nejpravděpodobnější scénář ve střednědobém horizontu – jedna ze zemí z jihu eurozóny nastartuje OMT. Euro tedy vůči dolaru oslabí. Aktuálně počítám s hranicí 1,15 EUR/USD, na ni cíluji už poměrně dlouho. Jistě, vypadala lépe, když byl kurz 1,20 EUR/USD, ale ani po posílení eura jsem s ní příliš nehýbal. Dlouhodobě prostě věřím v oslabení na 1,15 až 1,12 EUR/USD.

Co čekáte od japonského jenu, který v poslední době díky krokům japonské vlády zažívá hodně divokou jízdu. Hodně investorů na něm teď vydělává.

Jen je určitě v poslední době zajímavý. Podle mě se toho ale hodně promítlo do ceny dříve, než se to skutečně stalo. To, co se teď děje, nelze navíc jaksi vytrhnout z globálního prostředí, kde opakovaně dochází k nafouknutí minibublin, kde převládá sebeuspokojení a podobně. Proto jsem přesvědčen, že se můžeme dočkat poměrně rychlého obratu. Řekněme například, že se Fed dostane do problémů, že to na amerických trzích začne bublat; pak bude následovat korekce jenu na silnější úrovně. Na druhou stranu, z dlouhodobého pohledu jsou současné slabší úrovně japonské měny ospravedlnitelné, to bezesporu.

Co podle vás dlouhodobě hovoří pro slabší jen?

Jde o historický vývoj, měnící se obchodní podmínky, stárnutí japonské populace, paseku, kterou napáchala silná měna. Těch věcí je skutečně mnoho a všechny naznačují, že by měla japonská měna oslabit. Podle mě šla ale v tomto prvním kole dolů příliš rychle a o příliš mnoho. USD/JPY se tak může v krátko- až střednědobém horizontu dostat zpět na nějakých 85 až 88. Pak se opět lze dočkat postupného oslabování na současné úrovně.

Druhou měnou, o které se teď hodně mluví, je britská libra. Mluvit můžeme o britské ekonomice jako celku. V pátek země přišla o nejvyšší rating, nad ekonomikou roste mrak nejistoty a nedůvěry. Co od Spojeného království a jeho měny čekáte vy?

Upřímně řečeno, na libře teď není možné najít nic pozitivního. Jediná relativně optimistická věc je to, že je trh v prodeji britské měny možná až příliš horlivý. V krátko- až střednědobém horizontu by tedy mohla libra mírně posílit, ale to jen díky tomu, že to teď trh přehnal. Já jsem svoji cílovou hranici libry vůči dolaru snížil už před několika měsíci, podle mě se jistě dostane pod 1,50 GBP/USD. Co se pozice libry vůči euru týká, je obtížné cokoli předpovídat – na obou stranách je obrovská nejistota.

Vycházejme z toho, co víme aktuálně. Bude pád libry vůči euru pokračovat?

Libra vůči euru oslabila proto, že se investorům vrátila chuť riskovat a z bezpečných přístavů začaly odtékat peníze. Na trhu navíc zavládlo přesvědčení, že by příští guvernér britské centrální banky mohl být ještě kreativnější než ten současný. Jeho kroky by mohly být ještě radikálnější. Řekl bych tedy, že se libra vůči euru udrží na současné úrovni (okolo 1,15, pod tuto hranici se GBP/EUR propadl po pátečním snížení ratingu Británie ze strany agentury Moody's – pozn. red.). Možná, že trochu posílí, pokud tedy ECB opět o něco více uvolní svoji politiku. Libra ale v posledních několika letech výrazně oslabila, aniž by to nějak pomohlo britské ekonomice. Proto je můj pohled na libru aktuálně negativní, vnímám riziko dalšího oslabení.

Britská libraEUR/GBPEUR/USDEurozónaJaponskoJaponský jenSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika