Co musíte ráno vědět (13. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, kdo v příštích dvou desetiletích potáhne růst v letecké dopravě a které položky jdou v Německu v posledních dnech znovu na dračku? To vše musíte v pátek třináctého ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obnoveným obavám z pandemie

Americké akcie ve čtvrtek oslabily v čele s průmyslovými a finančními podniky. Na trh se vrátily obavy z negativních dopadů pandemie covidu-19, které začátkem týdne utlumil optimismus ohledně vyvíjené vakcíny proti koronaviru. Index Dow ztratil 1,08 % a uzavřel na 29 080,17 bodu, širší S&P 500 se snížil o procento na 3 537,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,65 % na 11 709,59 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,1 % na 25,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než 10 bazických bodů na 0,885 %.

Index S&P 500 do konce příštího roku vystoupí na 4 300 bodů, věří Goldman Sachs
Nadějné zprávy ohledně vakcíny proti covidu-19 jsou důležitější než zvolení Joea Bidena americkým prezidentem, říkají analytici z americké investiční banky Goldman Sachs. Vyhlídky na zlepšování ekonomické a zdravotní situace podle nich budou tlačit americké akcie výše a index S&P 500 se do konce příštího roku dostane na 4 300 bodů.
Celé tržní a ekonomické cykly v pár měsících aneb Na trpělivost není v technologické době čas
Mánie na trhu s technologickými tituly, boom na trhu s IPO, drobní investoři ponoření do daytradingu, řeči o nové ekonomice, vysmívání se Buffettovi, peníze lité do projektů bez pořádného byznys plánu, hodnotové akcie hluboko ve stínu růstových hvězd, small caps výkonnostně daleko za large caps. To všechno si letos můžeme celkem pohodlně odškrtnout.

2. Evropské akcie ve čtvrtek po třech dnech růstu ztrácely

Optimistická nálada na západoevropských akciových trzích vyvolaná novou vakcínou proti covidu-19 ve čtvrtek opadla. Investoři vybírali zisky za poslední dny a jejich náladu opět ovlivňoval strach z toho, že druhá vlna pandemie bude mít negativní vliv na ekonomické oživení. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,88, % na 385,16 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,68 % na 6 338,94 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,52 % na 5 362,57 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 1,24 % na 13 052,95 bodu.

Investoři sázejí na zlato i v době vysokých cen kovu, koronavirus naopak nepřeje šperkům
Poptávka po zlatě v letošním třetím čtvrtletí klesla meziročně o 19 % na 892,3 tuny. Burzovně obchodované fondy investující do kovu zaznamenaly příliv prostředků, vlivem restriktivních opatření kvůli pandemii covidu-19 ovšem prudce klesla poptávka po zlatých špercích. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato (WGC).

3. Pražská burza ve čtvrtek vzrostla počtvrté v řadě, pomohly jí ČEZ a O2

Pražská burza ve čtvrtek počtvrté v řadě vzrostla, přestože byla většinu dne ve ztrátě. Index PX nakonec posílil o 0,13 % na 908,59 bodu. Pomohly mu mimo jiné akcie elektrárenské ČEZ a operátora O2. Nedařilo se naopak bankám.

Biden v Bílém domě jako dobrá zpráva pro korunu (a špatná pro zisky ČNB)
Zvolení Joea Bidena bude mít citelný dopad zejména na vnitřní politiky USA (boj proti klimatické změně, zdravotní péče, fungování policie, daně, trh práce a podobně). Pro voliče, a tedy i politiky, ve velké a poměrně uzavřené ekonomice, jako jsou Spojené státy, jsou vztahy se zbytkem světa celkem logicky až na druhém místě.
Pavel Hnát (VŠE): Výzvy a příležitosti probíhající revoluce ve světové ekonomice se Česka týkají v maximální míře
Recept na (hospodářský) úspěch v době po pandemii covidu-19? Nic nového, vítězi budou ti nejvíce kreativní, flexibilní a vzdělaní a to, kteří dokážou nabízet své služby nebo produkty nejrychleji a nejkvalitněji. A pro to lze udělat jediné - investovat do lidského kapitálu, uvedl ve svém příspěvku k fóru Kostelec 2020 Pavel Hnát, proděkan Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze.

4. Očekávané události

pátek dopoledne Eurostat zveřejní zprávy o obchodní bilanci a HDP a ve Spojených státech se odpoledne trh zaměří na index cen výrobců či předběžný listopadový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny přispěje v Evropě mimo jiné firma Engie. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německo: Spotřebitelské ceny v říjnu podle finálních dat opět klesly o 0,2 %

Spotřebitelské ceny v Německu podle finálních údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září a taktéž údaj shodný s rychlým odhadem. Meziměsíčně ceny v říjnu vzrostly o 0,1 %, což je po zářijovém poklesu o 0,2 % zlepšení.

6. Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 15,5 %, a dostala se tak z recese způsobené šířením koronaviru. Oznámil to ve čtvrtek britský statistický úřad. Návrat k růstu přišel po šestiměsíčním poklesu, který způsobila první plošná karanténa. Rekordní růst v uplynulém čtvrtletí ale zatím nesmazal propad způsobený pandemií. Ekonomika je stále o 8,2 % níže.

7. Aerolinky Emirates jsou v pololetí ve ztrátě, poprvé po 30 letech

Letecká společnost Emirates hospodařila v prvním pololetí kvůli dopadům koronavirové krize se ztrátou 3,4 miliardy dolarů, což je pro ni první pololetní ztráta za více než 30 let. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vlastníkem podniku je emirát Dubaj a společnost patří k největším dálkovým leteckým přepravcům na světě. Firma uvedla, že se obrátila na vládu emirátu s žádostí o pomoc, aby krizi překonala.

8. Růst letecké dopravy dále potáhne Čína, očekává Boeing

Růst letecké dopravy v příštích dvaceti letech dále potáhne Čína, předpověděl ve čtvrtek americký výrobce letadel Boeing. Firma odhaduje, že čínské aerolinky za uvedené období nakoupí 8 600 letadel úhrnem za 1,4 bilionu dolarů. Loni Boeing předpovídal, že jich Čína pořídí 8 090.

9. Německá firma CureVac brzy zahájí třetí fázi testování vakcíny

Německá biofarmaceutická společnost CureVac z Tübingenu stojí před zahájením třetí, tedy poslední fáze testování vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2. Ve čtvrtek to zahraničním korespondentům řekl šéf firmy Franz-Werner Haas. Odhaduje, že schvalovací proces vakcíny by mohl začít v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku.

10. Růst inflace v USA se v říjnu zastavil

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostly o 1,2 %. V předchozím měsíci se zvýšily o 1,4 % a analytici čekali, že nyní růst dosáhne 1,3 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly při očekávání 0,1% růstu po jejich zvýšení o 0,2 % v září. Meziroční jádrová inflace (bez započtení kolísavých cen energií a potravin) se zvýšila na 1,6 % z 1,7 % (odhad: +1,8 %), meziměsíčně naopak ceny stagnovaly po růstu o 0,2 % (odhad: +0,2 %).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Němci (opět) hromadí zásoby

Toaletní papír, mouka, droždí a mýdlo. Všechny tyto položky jdou v Německu v posledních dnech znovu na dračku. Uzavření ekonomiky a obavy lidí z dalších týdnů a měsíců vedou ke klasickému chování velkého spotřebitelského stáda. Jistě to ale nebude německé specifikum.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat