Co musíte ráno vědět (13. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, kdo v příštích dvou desetiletích potáhne růst v letecké dopravě a které položky jdou v Německu v posledních dnech znovu na dračku? To vše musíte v pátek třináctého ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obnoveným obavám z pandemie
Americké akcie ve čtvrtek oslabily v čele s průmyslovými a finančními podniky. Na trh se vrátily obavy z negativních dopadů pandemie covidu-19, které začátkem týdne utlumil optimismus ohledně vyvíjené vakcíny proti koronaviru. Index Dow ztratil 1,08 % a uzavřel na 29 080,17 bodu, širší S&P 500 se snížil o procento na 3 537,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,65 % na 11 709,59 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,1 % na 25,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než 10 bazických bodů na 0,885 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek po třech dnech růstu ztrácely
Optimistická nálada na západoevropských akciových trzích vyvolaná novou vakcínou proti covidu-19 ve čtvrtek opadla. Investoři vybírali zisky za poslední dny a jejich náladu opět ovlivňoval strach z toho, že druhá vlna pandemie bude mít negativní vliv na ekonomické oživení. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,88, % na 385,16 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,68 % na 6 338,94 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,52 % na 5 362,57 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 1,24 % na 13 052,95 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek vzrostla počtvrté v řadě, pomohly jí ČEZ a O2
Pražská burza ve čtvrtek počtvrté v řadě vzrostla, přestože byla většinu dne ve ztrátě. Index PX nakonec posílil o 0,13 % na 908,59 bodu. Pomohly mu mimo jiné akcie elektrárenské ČEZ a operátora O2. Nedařilo se naopak bankám.
4. Očekávané události
V pátek dopoledne Eurostat zveřejní zprávy o obchodní bilanci a HDP a ve Spojených státech se odpoledne trh zaměří na index cen výrobců či předběžný listopadový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny přispěje v Evropě mimo jiné firma Engie. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Německo: Spotřebitelské ceny v říjnu podle finálních dat opět klesly o 0,2 %
Spotřebitelské ceny v Německu podle finálních údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září a taktéž údaj shodný s rychlým odhadem. Meziměsíčně ceny v říjnu vzrostly o 0,1 %, což je po zářijovém poklesu o 0,2 % zlepšení.
6. Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla
Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 15,5 %, a dostala se tak z recese způsobené šířením koronaviru. Oznámil to ve čtvrtek britský statistický úřad. Návrat k růstu přišel po šestiměsíčním poklesu, který způsobila první plošná karanténa. Rekordní růst v uplynulém čtvrtletí ale zatím nesmazal propad způsobený pandemií. Ekonomika je stále o 8,2 % níže.
7. Aerolinky Emirates jsou v pololetí ve ztrátě, poprvé po 30 letech
Letecká společnost Emirates hospodařila v prvním pololetí kvůli dopadům koronavirové krize se ztrátou 3,4 miliardy dolarů, což je pro ni první pololetní ztráta za více než 30 let. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vlastníkem podniku je emirát Dubaj a společnost patří k největším dálkovým leteckým přepravcům na světě. Firma uvedla, že se obrátila na vládu emirátu s žádostí o pomoc, aby krizi překonala.
8. Růst letecké dopravy dále potáhne Čína, očekává Boeing
Růst letecké dopravy v příštích dvaceti letech dále potáhne Čína, předpověděl ve čtvrtek americký výrobce letadel Boeing. Firma odhaduje, že čínské aerolinky za uvedené období nakoupí 8 600 letadel úhrnem za 1,4 bilionu dolarů. Loni Boeing předpovídal, že jich Čína pořídí 8 090.
9. Německá firma CureVac brzy zahájí třetí fázi testování vakcíny
Německá biofarmaceutická společnost CureVac z Tübingenu stojí před zahájením třetí, tedy poslední fáze testování vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2. Ve čtvrtek to zahraničním korespondentům řekl šéf firmy Franz-Werner Haas. Odhaduje, že schvalovací proces vakcíny by mohl začít v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku.
10. Růst inflace v USA se v říjnu zastavil
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostly o 1,2 %. V předchozím měsíci se zvýšily o 1,4 % a analytici čekali, že nyní růst dosáhne 1,3 %. Meziměsíčně ceny stagnovaly při očekávání 0,1% růstu po jejich zvýšení o 0,2 % v září. Meziroční jádrová inflace (bez započtení kolísavých cen energií a potravin) se zvýšila na 1,6 % z 1,7 % (odhad: +1,8 %), meziměsíčně naopak ceny stagnovaly po růstu o 0,2 % (odhad: +0,2 %).
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Němci (opět) hromadí zásoby
Toaletní papír, mouka, droždí a mýdlo. Všechny tyto položky jdou v Německu v posledních dnech znovu na dračku. Uzavření ekonomiky a obavy lidí z dalších týdnů a měsíců vedou ke klasickému chování velkého spotřebitelského stáda. Jistě to ale nebude německé specifikum.