Co musíte ráno vědět (15. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v USA a v Evropě, o kolik peněz přijdou pojišťovny kvůli koronaviru a proč utíká před novináři naše ministryně financí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech výrazných propadů posílily

Americké akcie po dvou dnech výrazných propadů uzavřely čtvrteční obchodování se zisky. Pomohla jim vyhlídka na znovuotevření ekonomiky a na další stimulační opatření. V průběhu dne ale ztrácely kvůli dílčím datům z trhu práce a útočným poznámkám prezidenta Donalda Trumpa směrem k Číně. Na devizovém trhu zpevňoval dolar. Index Dow stoupl o 1,62 % na 23 625,34 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,15 % na 2 852,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,91 % na 8 943,72 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,57 % na 32,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 0,62 %.

David Tepper (Appaloosa Management): Dražší americké akcie jsem zažil jen na přelomu milénia
Ocenění amerického akciového indexu S&P 500 na základě očekávaných zisků v následujících 12 měsících (forwardové P/E) se v týdnu vyhouplo na nejvyšší úroveň od roku 2002. Akciový trh je poměrně vysoko a Fed lije na trh další peníze. Akcie Amazonu, Facebooku nebo Alphabetu ve svých cenách již zahrnují optimistické scénáře, uvedl ve vysílání televize CNBC uznávaný hedgeový manažer David Tepper.
Anketa: Co (ne)znamená posilování dolaru v době rekordního "tištění" této měny?
Tiskne se rekordní množství dolarů, americká měna ale posiluje. Vysvětluje se to pozicí dolaru jako rezervní měny a stále (téměř) hegemona v rámci mezinárodního obchodu. Je to tak ale opravdu? A není právě nyní vhodná doba na investici či sázku na alternativy, například mladé trhy, komodity nebo něco jiného? Pokud ano, co by to mělo být? Téma jsme nabídli ke komentáři českým tržním profesionálům.

2. Evropské akcie ve čtvrtek opět spadly, ekonomické oživení je v nedohlednu

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztrácely a druhým dnem si připsaly ztráty kolem dvou procent. Na investory doléhá skutečnost, že rychlé ekonomické oživení se nejspíše nekoná, protože druhá vlna koronaviru stále není mimo hru. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 2,15 % na 326,78 bodu, britský index FTSE 100 se snížil o 2,75 % na 5 741,54 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,65 % na 4 273,13 bodu a německý DAX odepsal 1,95 % na 10 337,02 bodu.

Sektor biotechnologií (nejen) v době pandemie koronaviru pohledem Jána Hájka (Top Stocks)
V rámci jednoho z expertních výhledů, které každé pondělí streamujeme na YouTube, jsme nechali nezodpovězenou otázku jednoho z diváků, kterého zajímaly biotechnologie jako sektor. O komentář odvětví v době koronavirové pandemie jsme požádali Jána Hájka, který v portfoliu fondu Top Stocks dlouhodobě dává sektoru biotechnologií výrazný prostor.
Nesnažte se stát druhým Buffettem. Úspěch na trzích je o něčem jiném
Nesrovnávejte se s Warrenem Buffettem či Jimem Simonsem. Pocit, že kdo není dokonalý, nemůže na finančních trzích uspět, je mylný.

3. Pražskou burzu čtvrtek připravil o růst dosažený v posledních týdnech

Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, a smazala tak růst dosažený v posledních skoro dvou týdnech. Index PX klesl o 2,58 % na 858,96 bodu. Klesla většina hlavních emisí, například akcie bankovní skupiny Erste odepsaly více než čtyři procenta.

Ryba (GOLDEN GATE CZ): Stříbro je investice na několik let, v Česku jsou nejpopulárnější mince a kilogramové slitky
Jedním z možných scénářů vývoje ekonomiky je takzvaná stagflace. Stříbru by přitom ve své závěrečné fázi hrála do karet. Nejen o tom hovoří Pavel Ryba, hlavní ekonom společnosti GOLDEN GATE CZ.

4. Očekávané události

V pátek bude zajímavá korejská obchodní bilance a také série čísel z Číny, hlavně z průmyslu a maloobchodu. V Evropě oznámí vývoj HDP Německo a eurozóna, inflační statistiky vyjdou ve Francii a v Itálii a USA odpoledne přidají maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu a index spotřebitelské důvěry. Hospodářské výsledky oznámí v Evropě společnost Fortum, ve Spojených státech VF Corp, na pražské burze O2 Czech Republic a v Asii JD.com, TDK nebo Mitsubishi UFJ Financial Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Reuters: Obchodní firmy ze střední Evropy vidí v krizi šanci

Zatímco pandemie nemoci covid-19 ničí pracovní místa a vyprazdňuje kanceláře po celém světě, středoevropské firmy, které na dálku levněji poskytují služby velkým nadnárodním společnostem, se v novém podnikatelském pořádku snaží využít příležitosti. Od Prahy a Varšavy až po Bukurešť dlouhodobě poskytují outsourcingové nebo offshorové služby, jinak řečeno smluvně a odjinud, než kde působí jejich odběratel.

6. O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 9. května bezmála 3 miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,981 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 3,176 milionu lidí (revidováno z 3,169 milionu), je ale opět horší, než čekali analytici (2,5 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 22,833 milionu z 22,377 milionu (revidováno z 22,647 milionu) v předcházejícím týdnu. Zde analytici očekávali růst na 25,1 milionu.

7. V Číně letos vzniklo nejméně miliardářských firem za šest let

Koronavirus má letos v Číně negativní dopad i na vznik takzvaných jednorožců (anglicky unicorn) tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů. Do 13. května dosáhly tohoto označení jen čtyři začínající firmy, což je nejméně za srovnatelné období od roku 2014. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická společnost PitchBook.

8. Britská centrální banka zatím neuvažuje o záporných úrocích

Koronavirová krize způsobí britské ekonomice dlouhodobější škody. Britská centrální banka ale zatím neuvažuje o tom, že by ekonomiku podpořila zavedením záporných úrokových sazeb. Uvedl to ve čtvrtek šéf banky Andrew Bailey.

9. Lloyd's: Pojišťovnám kvůli koronaviru hrozí ztráty 203 miliard USD

Pojišťovnám po celém světě letos kvůli pandemii způsobené koronavirem hrozí celková ztráta kolem 203 miliard USD. Z toho 107 miliard USD připadá na pojistné plnění, zbývající část budou ztráty z investičního portfolia pojišťoven. Ztráty z pojistného plnění jsou přitom srovnatelné s nejkatastrofičtějšími hurikány z posledních let a mohou se ještě zvýšit, pokud se virus nepodaří dostat pod kontrolu. Ve svém výhledu to ve čtvrtek odhadl pojišťovací trh Lloyd's of London. Odhad nezahrnuje životní pojištění.

10. Trump je zklamán jednáním Číny, nechce jednat se Si Ťin-pchingem

Americký prezident Donald Trump si v tuto chvíli nepřeje jednat se svým čínských protějškem Si Ťin-pchingem, protože je prý velice zklamaný počínáním Číny v raných fázích šíření koronaviru na jejím území. Šéf Bílého domu to prohlásil v rozhovoru s televizí Fox Business. USA podle něj uvažují vůči Pekingu různé kroky, mezi nimi by údajně mohlo být i úplné přerušení vztahů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Útěk před angličtinou

Včera jsme zde měli útěk Donalda Trumpa před "dotěrnou" novinářkou a bylo to vtipné. Abychom všem dokázali, že i my jsme světoví, tak dnes zde máme pro změnu útěk naší ministryně financí před podobně "dotěrnou" novinářkou. Té ale stačila pouze jedna nedokončená otázka.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat