US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (15. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v USA a v Evropě, o kolik peněz přijdou pojišťovny kvůli koronaviru a proč utíká před novináři naše ministryně financí? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
15. 5. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech výrazných propadů posílily

Americké akcie po dvou dnech výrazných propadů uzavřely čtvrteční obchodování se zisky. Pomohla jim vyhlídka na znovuotevření ekonomiky a na další stimulační opatření. V průběhu dne ale ztrácely kvůli dílčím datům z trhu práce a útočným poznámkám prezidenta Donalda Trumpa směrem k Číně. Na devizovém trhu zpevňoval dolar. Index Dow stoupl o 1,62 % na 23 625,34 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,15 % na 2 852,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,91 % na 8 943,72 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,57 % na 32,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 0,62 %.

David Tepper (Appaloosa Management): Dražší americké akcie jsem zažil jen na přelomu milénia

David Tepper (Appaloosa Management): Dražší americké akcie jsem zažil jen na přelomu milénia

Anketa: Co (ne)znamená posilování dolaru v době rekordního "tištění" této měny?

Anketa: Co (ne)znamená posilování dolaru v době rekordního "tištění" této měny?

2. Evropské akcie ve čtvrtek opět spadly, ekonomické oživení je v nedohlednu

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztrácely a druhým dnem si připsaly ztráty kolem dvou procent. Na investory doléhá skutečnost, že rychlé ekonomické oživení se nejspíše nekoná, protože druhá vlna koronaviru stále není mimo hru. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 2,15 % na 326,78 bodu, britský index FTSE 100 se snížil o 2,75 % na 5 741,54 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,65 % na 4 273,13 bodu a německý DAX odepsal 1,95 % na 10 337,02 bodu.

Sektor biotechnologií (nejen) v době pandemie koronaviru pohledem Jána Hájka (Top Stocks)

Sektor biotechnologií (nejen) v době pandemie koronaviru pohledem Jána Hájka (Top Stocks)

Nesnažte se stát druhým Buffettem. Úspěch na trzích je o něčem jiném

Nesnažte se stát druhým Buffettem. Úspěch na trzích je o něčem jiném

3. Pražskou burzu čtvrtek připravil o růst dosažený v posledních týdnech

Pražská burza ve čtvrtek opět oslabila, a smazala tak růst dosažený v posledních skoro dvou týdnech. Index PX klesl o 2,58 % na 858,96 bodu. Klesla většina hlavních emisí, například akcie bankovní skupiny Erste odepsaly více než čtyři procenta.

Ryba (GOLDEN GATE CZ): Stříbro je investice na několik let, v Česku jsou nejpopulárnější mince a kilogramové slitky

Ryba (GOLDEN GATE CZ): Stříbro je investice na několik let, v Česku jsou nejpopulárnější mince a kilogramové slitky

4. Očekávané události

V pátek bude zajímavá korejská obchodní bilance a také série čísel z Číny, hlavně z průmyslu a maloobchodu. V Evropě oznámí vývoj HDP Německo a eurozóna, inflační statistiky vyjdou ve Francii a v Itálii a USA odpoledne přidají maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu a index spotřebitelské důvěry. Hospodářské výsledky oznámí v Evropě společnost Fortum, ve Spojených státech VF Corp, na pražské burze O2 Czech Republic a v Asii JD.com, TDK nebo Mitsubishi UFJ Financial Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Reuters: Obchodní firmy ze střední Evropy vidí v krizi šanci

Zatímco pandemie nemoci covid-19 ničí pracovní místa a vyprazdňuje kanceláře po celém světě, středoevropské firmy, které na dálku levněji poskytují služby velkým nadnárodním společnostem, se v novém podnikatelském pořádku snaží využít příležitosti. Od Prahy a Varšavy až po Bukurešť dlouhodobě poskytují outsourcingové nebo offshorové služby, jinak řečeno smluvně a odjinud, než kde působí jejich odběratel.

6. O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 9. května bezmála 3 miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,981 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 3,176 milionu lidí (revidováno z 3,169 milionu), je ale opět horší, než čekali analytici (2,5 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 22,833 milionu z 22,377 milionu (revidováno z 22,647 milionu) v předcházejícím týdnu. Zde analytici očekávali růst na 25,1 milionu.

7. V Číně letos vzniklo nejméně miliardářských firem za šest let

Koronavirus má letos v Číně negativní dopad i na vznik takzvaných jednorožců (anglicky unicorn) tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů. Do 13. května dosáhly tohoto označení jen čtyři začínající firmy, což je nejméně za srovnatelné období od roku 2014. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická společnost PitchBook.

8. Britská centrální banka zatím neuvažuje o záporných úrocích

Koronavirová krize způsobí britské ekonomice dlouhodobější škody. Britská centrální banka ale zatím neuvažuje o tom, že by ekonomiku podpořila zavedením záporných úrokových sazeb. Uvedl to ve čtvrtek šéf banky Andrew Bailey.

9. Lloyd's: Pojišťovnám kvůli koronaviru hrozí ztráty 203 miliard USD

Pojišťovnám po celém světě letos kvůli pandemii způsobené koronavirem hrozí celková ztráta kolem 203 miliard USD. Z toho 107 miliard USD připadá na pojistné plnění, zbývající část budou ztráty z investičního portfolia pojišťoven. Ztráty z pojistného plnění jsou přitom srovnatelné s nejkatastrofičtějšími hurikány z posledních let a mohou se ještě zvýšit, pokud se virus nepodaří dostat pod kontrolu. Ve svém výhledu to ve čtvrtek odhadl pojišťovací trh Lloyd's of London. Odhad nezahrnuje životní pojištění.

10. Trump je zklamán jednáním Číny, nechce jednat se Si Ťin-pchingem

Americký prezident Donald Trump si v tuto chvíli nepřeje jednat se svým čínských protějškem Si Ťin-pchingem, protože je prý velice zklamaný počínáním Číny v raných fázích šíření koronaviru na jejím území. Šéf Bílého domu to prohlásil v rozhovoru s televizí Fox Business. USA podle něj uvažují vůči Pekingu různé kroky, mezi nimi by údajně mohlo být i úplné přerušení vztahů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Útěk před angličtinou

Včera jsme zde měli útěk Donalda Trumpa před "dotěrnou" novinářkou a bylo to vtipné. Abychom všem dokázali, že i my jsme světoví, tak dnes zde máme pro změnu útěk naší ministryně financí před podobně "dotěrnou" novinářkou. Té ale stačila pouze jedna nedokončená otázka.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie