US MARKETOtevírá za: 3 h 45 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

V Číně letos vzniklo nejméně miliardářských firem za šest let

Koronavirus má letos v Číně negativní dopad i na vznik takzvaných jednorožců, anglicky unicorn, tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů. Do 13. května dosáhly tohoto označení jen čtyři začínající firmy, což je nejméně za srovnatelné období od roku 2014. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická společnost PitchBook.

Redakce IW
Redakce IW
14. 5. 2020 | 14:50
Čína

Mnoho podniků v Číně nyní bojuje s poklesem tržeb a s napjatým financováním, protože pandemie nemoci covid-19 zemi od konce ledna na dva měsíce paralyzovala. Zpomalení šíření nemoci sice umožnilo vládě uvolnit omezení pohybu a podnikání, investoři ale s investováním volných peněz nepospíchají, neboť se stále objevují nové případy nákazy, což znemožňuje návrat k aktivitě před koronavirem.

Fondy rizikového kapitálu zatím nejsou ochotny pouštět se do financování začínajících firem. Z celkových investovaných peněz fondů šlo na investice do spuštění a počátečního rozvoje podniků jen 13 procent, zatímco před pěti lety to byla třetina, upozornila agentura Reuters. Naopak podíl investic do expanze mladých firem vystoupil na 29 % z 19 % před pěti lety. Fondy rizikového kapitálu také nyní požadují jasnější a podrobnější informace o podnikatelských plánech, než začnou investovat do start-upů.

Údaje od společnosti Preqin ukazují, že počet investic fondů rizikového kapitálu za první čtyři měsíce klesl o 35 %. Hodnota investic se snížila o 6,6 %.

"Pandemie není jen zátěžovým testem pro start-upy. Je pro ně zásadním, život ohrožujícím momentem," řekl partner společnosti INCE Capital JP Gan, kterému se přezdívá lovec jednorožců.

Údaje od výzkumné společnosti IT Orange ukazují, že od začátku roku zkrachovalo 27 start-upů, naproti tomu založeno jich bylo jen 170. Loni za první čtyři měsíce roku bylo založeno 1980 start-upů.

Investoři rizikového kapitálu na dotaz agentury Reuters uvedli, že v současnosti se spíše zaměřují na pomoc firmám, do kterých investovali, přežít pandemii, než aby investovali do nových firem. Nejvíce zasažené jsou podle nich firmy ze sektorů, jako je maloobchod, cestování a pronájem aut, které nemají napojení na internet.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČínaKoronavirus
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika