Co musíte ráno vědět (16. května)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se vyvíjí jednání o možném prodloužení dohody o snížení dodávek ropy a jak probíhá vývoj nejmenšího létajícího vozu na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite vystoupily na nové rekordy

Americké akcie zahájily týden růstem a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se během dne vyšplhaly na nová rekordní maxima. Energetické podniky těžily z růstu cen ropy, za nímž stály vyhlídky na prodloužení dohody o omezení dodávek suroviny na trh. Rozsáhlý kybernetický útok, který po celém světě zasáhl továrny, nemocnice, obchody i školy, podpořil akcie firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Index Dow posílil o 0,41 % na 20 981,94 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,48 % na nové zavírací maximum 2 402,32 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,46 % na nové zavírací maximum 6 149,67 bodu. Absolutní rekord posunuly S&P 500 na 2 404,05 bodu a Nasdaq Composite na 6 153,04 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,19 % na 10,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,341 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvýrazněji stouply odvětví základních materiálů, energetický sektor a finanční odvětví. Jen nepatrně zpevnil sektor cyklického spostřebního zboží.

Fikce: Americký akciový trh ve volném pádu!

10letý výnos v USA nad 4 %? To dříve přistaneme na Marsu, říká stratég

2. Evropské akcie v pondělí mírně stouply, cenné papíry OMV zdražily o více než 7 %

Evropské burzy v úvodní seanci třetího květnového týdne uzavřely v pozitivním pásmu. Obchodování se neslo ve znamení rostoucích cen ropy, které se výrazně zvyšovaly poté, co Saúdská Arábie a Rusko prohlásily, že dohoda o omezení těžby by měla být prodloužena až do března 2018. Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 0,09 % na 395,97 bodu a německý DAX a britský FTSE 100 během dne vystoupaly na nová historická maxima. Britský benchmark dosáhl na 7 460,20 bodu a obchodování zakončil se ziskem 0,26 % na 7 454,37 bodu. Novým maximem německého indexu je 12 832,29 bodu, seanci poté benchmark uzavřel se ziskem 0,29 % na 12 807,04 bodu. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,22 % na 5 417,40 bodu. Z růstu cen ropy těžily sektory energetiky a základních materiálů, technologickým akciím pomohl páteční kybernetický útok ransomwaru WannaCry, jenž zasáhl zhruba 150 zemí. O více než 7 % v pondělí vyletěly vzhůru akcie rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV, když na titul zvýšila doporučení britská bankovní společnost Barclays. Z původního "underweight" bylo doporučení upraveno na "overweight". Cílovou cenu titulu analytici z Barclays zvýšili na 54 z 33 eur.

Ne jaro, tohle je letní klídek na trzích

Riziko bankovní krize: Evropa nehraje podle pravidel. A asi ani nezačne

3. Pražská burza v pondělí zpevnila, dařilo se tabákové firmě Philip Morris ČR

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela v zelených číslech, index PX stoupl o 0,25 % na 1 020,51 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank a Philip Morris ČR, nedařilo se naopak sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 467 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,5 % na 441,50 Kč. Nejvyšší procentuální zisk zaznamenala tabáková firma Philip Morris ČR, jež vzrostla o 1,91 % na 13 800 Kč. Spokojeni však byli také akcionáři Erste Group Bank (+1,05 % na 885,90 Kč), mediální CME (+0,38 % na 105,70 Kč) a Monety Money Bank (+0,19 % na 81,10 Kč). Výrazně se naopak propadly cenné papíry sázkařské společnosti Fortuna, jež přišly o 2,26 % na 105,90 Kč. V červených číslech dále uzavřely nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (-1,48 % na 392,10 Kč), likérka Stock Spirits (-1,2 % na 53,30 Kč), pojišťovna VIG (-1,04 % na 667 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (-0,17 % na 287,50 Kč).

Investorský magazín: Small caps jako výnosné koření portfolia

Jsou tyto hedgeové fondy v Česku pro investory dobrou volbou?

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit francouzské inflaci, zprávě o vývoji italské ekonomiky, sérii dat ze Spojeného království (index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index cen výrobců, inflace), indexům institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu, zprávám o obchodní bilanci a HDP evropské měnové unie a zprávě o vývoji tuzemské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a statistiku průmyslové výroby. Do výsledkové mozaiky v úterý přispějí v Číně Weibo, v Evropě Vodafone Group a easyJet a v USA Staples, Home Depot a TJX Cos. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Saúdská Arábie a Rusko chtějí omezit těžbu ropy až do března 2018

Saúdská Arábie a Rusko se shodly na potřebě prodloužit dohodu o omezení těžby ropy až do března 2018 s cílem nastolit rovnováhu na světovém trhu. V pondělí to uvedli ministři energetiky obou zemí. Podmínky dalšího kola snižování těžby budou stejné jako ve stávající dohodě, upřesnil saúdskoarabský ministr Chálid al-Fálih na společném briefingu s Alexandrem Novakem.

6. Čínský prezident: Nová Hedvábná stezka bude otevřená pro všechny

Novodobá Hedvábná stezka, spojující Čínu s velkou částí Asie, Evropy a Afriky, nebude postavena na ideologických základech, ale bude otevřená a přístupná pro všechny. Podle agentury Reuters to v pondělí prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching na závěr dvoudenní mezinárodní konference o budování stezky, jíž se zúčastnili nejvyšší představitelé 29 států, včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Příští summit o nové Hedvábné stezce se uskuteční v roce 2019, prohlásil čínský prezident.

7. Dozorčí rada ČEZ se ve čtvrtek vrátí k možnému prodeji Počerad

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se ve čtvrtek vrátí k jednání o možném prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. V pondělí to řekl předseda rady Václav Pačes. Na konci dubna se dozorčí rada rozhodla vynesení finálního soudu o prodeji odložit a vyžádat si od vedení firmy k záměru další materiály.

8. MMF letos očekává zrychlení růstu HDP Česka na 3 %

Růst české ekonomiky letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu zrychlí na 3 %. Táhnout jej bude zejména domácí poptávka. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedli zástupci fondu. Loni vzrostla česká ekonomika o 2,3 %.

9. Hospodářský růst Portugalska je nejsilnější za deset let

Portugalská ekonomika vykázala v letošním prvním čtvrtletí nejsilnější vzestup za deset let. Oproti stejnému období roku 2016 vzrostla o 2,8 % za podpory silného exportu a oživení investic. Vyplývá to z pondělních údajů státního statistického úřadu INE.

10. Inflace na Slovensku v dubnu zvolnila na 0,8 %

Meziroční míra inflace na Slovensku v dubnu klesla na 0,8 % z 1 % v březnu. V pondělí o tom informoval slovenský statistický úřad. Inflace tak v zemi pod Tatrami zvolnila druhý měsíc po sobě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Toyota podpoří japonský projekt létajícího auta

Japonská automobilka Toyota oznámila, že podpoří skupinu techniků, kteří v Japonsku vyvíjejí létající auto. Společnost poskytne 40 milionů jenů skupině Cartivator, která vyvíjí létající vůz nazvaný Skydrive. Ten jeho tvůrci označují za nejmenší létající vůz na světě a doufají, že zapálí olympijský oheň na letních olympijských hrách v Tokiu v roce 2020.

Skydrive využívá technologii dronů, tedy bezpilotních letadel, má tři kola a čtyři rotory. Měří 2,9 krát 1,3 metru. Plánovanou nejvyšší rychlost má 100 kilometrů v hodině a létat má zhruba 10 metrů nad zemí. Na jeho vývoji pracuje tým 30 dobrovolníků.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat