Co musíte ráno vědět (2. července)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, k čemu údajně Saúdy přemluvil Donald Trump a která společnost o víkendu oslavila 25leté výročí vzniku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v pátek rostly, v týdenním horizontu ale skončily v mínusu

Americké akcie uzavřely páteční obchodování se zisky zásluhou oživení největšího světového výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike a růstu bankovních titulů. V týdenním horizontu ale skončily všechny tři hlavní benchmarky pod nulou. Index Dow si v pátek připsal 0,23 % na 24 271,41 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,08 % na 2 718,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,09 % na 7 510,30 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,51 % na 16,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 2,86 %. V zelených číslech skončila většina hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví. Pátek uzavřel také měsíc, druhé čtvrtletí a první pololetí.

  týden červen 2. čtvrtletí 1. pololetí
Dow -1,26 % -0,59 % +0,70 % -1,81 %
S&P 500 -1,33 % +0,48 % +2,93 % +1,67 %
Nasdaq Composite -2,37 % +0,92 % +6,33 % +8,79 %

Týden na trzích podle burzovních grafů: Pokles zakončil jinak ziskové pololetí pro americké akcie

2. Evropské akcie v pátek výrazně stouply, za celý týden ale ztratily více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech. Investory sice dále znervózňoval obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, potěšil je ale naopak výsledek summitu EU, který přinesl naději na efektivní řešení migrační krize. Regionální index STOXX Europe 60 si v pátek polepšil o 0,98 % na 379,93 bodu, za celý týden ovšem odevzdal zhruba 1,3 %. Britský index FTSE 100 posílil v pátek o 0,28 % na 7 636,93 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,91 % na 5 323,53 bodu a německý DAX vzrostl o 1,06 % na 12 306 bodů.

  týden červen 2. čtvrtletí 1. pololetí
STOXX Europe 600 -1,32 % -0,82 % +2,44 % -2,38 %
FTSE 100 -0,59 % -0,54 % +8,22 % -0,66 %
DAX -2,18 % -2,37 % +1,73 % -4,73 %
CAC 40 -1,19 % -1,39 %  +3,02 % +0,21 %

Centrální banky, inflace a netradiční nástroje měnové politiky: Co se (ne)musí změnit?

3. Pražská burza v pátek stoupla o více než procento, v týdenním horizontu stagnovala

Pražská burza zakončila týden v pozitivním pásmu, index PX připsal 1,17 % na 1 064,20 bodu. Nahoru trh táhly akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky, proti trendu šla pouze textilka Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 865 miliony Kč výrazně nadprůměrný. Za celý týden se index PX nezměnil, za červen klesl o 1,11 %, ve druhém čtvrtletí se snížil o 5,31 % a od začátku roku odevzdává 1,29 %.

Zajištění na důchod: Čím dříve začnete spořit, tím lépe

4. Očekávané události

Pondělí bude v Asii, Evropě i USA patřit finálním červnovým indexům nákupních manažerů ve výrobě. V eurozóně navíc vyjdou zpráva o situaci na trhu práce a index cen výrobců a v USA statistika stavebních výdajů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trump: Saúdové souhlasí s výrazným zvýšením těžby ropy

Saúdskoarabský král Salmán souhlasil se žádostí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení těžby ropy, a to možná až o dva miliony barelů denně. Uvedl to v sobotu Trump na Twitteru. Saúdskoarabská státní tisková agentura sdělila, že Salmán a Trump se při telefonickém rozhovoru shodli na potřebě udržovat stabilitu na ropném trhu a kompenzovat výpadky v dodávkách. Neuvedla však nic o tom, že by Rijád měl v úmyslu zvýšit těžbu o dva miliony barelů denně.

6. Polská PGNiG má podle arbitráže právo žádat levnější plyn z Ruska

Švédský arbitrážní soud rozhodl, že dominantní polská plynárenská společnost PGNiG má právo požadovat snížení ceny plynu, který kupuje od ruské firmy Gazprom. Oznámila to v sobotu PGNiG. Nové ceny, které stanoví arbitři, budou mít podle PGNiG zpětnou platnost od listopadu 2014, kdy polská společnost o revizi cen požádala.

7. Nabídka bytů u realitních kanceláří v ČR meziročně klesla o 13 %

Počet bytů v nabídce realitních kanceláří v Česku ke konci května meziročně klesl o 13 %. V Praze se nabídka snížila o 31,4 %. Pouze ve dvou krajích nabídka vzrostla. Vyplývá to z údajů serveru CeMap, který vychází z tržních cen nabídek inzercí realitních serverů.

8. Čína výrazně snížila cla na auta a řadu spotřebního zboží

V Číně v neděli vstoupilo v platnost výrazné snížení cel na automobily a automobilové součástky a širokou škálu spotřebního zboží. Země se tak snaží podpořit dovoz. Informovala o tom státní tisková agentura Nová Čína na svých internetových stránkách. Čínská vláda snížení cel avizovala již v květnu. Příští týden však Peking v důsledku obchodních sporů se Spojenými státy plánuje zavést nová cla na dovoz amerických automobilů.

9. Xiaomi získá při vstupu na burzu 4,72 miliardy USD

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi v rámci vstupu na hongkongskou burzu získá 4,72 miliardy USD. Agentuře Reuters to v pátek řekly zdroje obeznámené se situací. Půjde tak o největší primární nabídku akcií v technologickém sektoru od roku 2014, kdy čínský internetový prodejce Alibaba získal při vstupu na newyorskou burzu 25 miliard USD.

10. Provozovateli sportovních areálů Tatry Mountain Resorts za půl roku do konce dubna stouply tržby o téměř 30 %

Společnosti Tatry Mountain Resorts, která je provozovatelem největších lyžařských středisek na Slovensku, v první polovině finančního roku 2017/2018 stouply tržby meziročně o bezmála 30 % na 65,4 milionu eur. Výsledky byly podpořeny historicky nejúspěšnější zimní sezónou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 25 lety vznikla v Jablonci dnešní Česká mincovna

Jako součást jabloneckého podniku Bižuterie s bohatými zkušenostmi z oblasti zpracování kovů, ražby a rytectví, vznikla 1. července 1993 dnešní Česká mincovna. Za československé federace se drobné peníze tradičně razily ve slovenské Kremnici, nově vzniklá Česká republika ale chtěla mít vlastní mincovnu. První české mince ovšem nevznikly v Jablonci, nýbrž v mincovnách v Kanadě a Německu, do oběhu totiž přišly již během jara 1993.

Lisy v jablonecké mincovně začaly jako první razit v červenci 1993 nyní již neplatné padesátihaléře a postupně se přidávaly i mince dalších hodnot. Kompletní sada mincí se pak v Jablonci začala razit od roku 1995. Od páté pamětní stříbrné české dvousetkoruny, vydané koncem listopadu 1994, vyrazil jablonecký podnik také všechny stříbrné a zlaté mince vydávané Českou národní bankou. Kromě toho Česká mincovna také razí medaile a zabývá se distribucí investičních slitků.

Česká mincovna patřila první roky do skupiny Jablonex Group, ta se však během hospodářské krize před deseti lety rozpadla. Společnost se poté osamostatnila a jejím majoritním vlastníkem se stal český podnikatel Karel Zoubek, menšinovou část vlastnil švýcarský výrobce mincovních polotovarů Amera, který se ale v říjnu 2014 z firmy stáhl. Obrat firmy v roce 2015, což je poslední, za který jsou k dispozici údaje, dosáhl 875 milionů korun, firma ale vykázala zhruba čtyřmilionovou ztrátu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat