Co musíte ráno vědět (21. ledna)

Jak světové burzy uzavřely uplynulý týden, co nového ve sporu o hraniční bariéru mezi USA a Mexikem a jak vypadá prezidentská solidarita? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek podpořila zpráva, že Čína možná navýší dovoz z USA. V plusu skončily indexy i za celý týden
Americkým akciím v pátek pomohla vzhůru zpráva agentury Bloomberg, že Čína zvažuje výrazné navýšení dovozu ze Spojených států, aby byl do roku 2024 přebytek zahraničního obchodu s USA nulový. Zisky si připisovaly akcie napříč všemi sektory a v plusu skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu. Index Dow si v pátek připsal 1,28 % na 24 706,35 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,32 % na 2 670,71 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,03 % na 7 157,23 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,44 % na 17,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,78 %. Za celý týden vzrostl Dow o 2,96 %, S&P 500 o 2,87 % a Nasdaq Composite o 2,66 %. Všechny tři indexy vykázaly čtvrtý růstový týden v řadě.
2. Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila čtvrteční slova amerického ministra financí Stevena Mnuchina, že Spojené státy uvažují o částečném či úplném zrušení tarifů na dovoz čínského zboží. Regionální index STOXX Europe 600 získal 1,8 % na 357,05 bodu, za celý týden vzrostl o 2,25 %. Britský FTSE 100 se zvýšil o 1,95 % na 6 968,33 bodu (týden: +0,72 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 1,7 % na 4 875,93 bodu (týden: +1,98 %) a německý DAX posílil o 2,63 % na 11 205,54 bodu (týden: +2,92 %).
3. Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden získala 0,9 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, a odrazila se tak od čtvrteční ztráty. Index PX zakončil seanci se ziskem 0,54 % na 1 020,36 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Monety Money Bank a ČEZ, proti trendu šla Komerční banka. Objem obchodů byl s 495 miliony korun podprůměrný. Cenné papíry ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,75 % na 539,50 Kč. Nejvyšší zisk si připsala CME, jejíž akcie stouply o 2,04 % na 74,90 Kč. Dařilo se také Erste Group Bank (+1,41 % na 778 Kč), Monetě Money Bank (+1,5 % na 74,45 Kč), PFNonwovens (+1,45 % na 842 Kč), Stock Spirits (+1,43 % na 63,70 Kč) a VIG (+1,56 % na 553 Kč). Nejvíce ztratila antivirová firma Avast, jejíž akcie zlevnily o 1,2 % na 82,50 Kč. V negativním pásmu seanci uzavřely také cenné papíry Komerční banky (-0,67 % na 890 Kč) a Kofoly ČeskoSlovensko (-0,34 % na 289 Kč). Za celý týden pražská burza zpevnila o 0,9 %.
4. Očekávané události
V noci na pondělí Čína oznámí, jak se na konci loňského roku vyvíjela její ekonomika, a doplní také prosincové údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Sejde se takzvaná euroskupina a v USA je státní svátek a na trzích se neobchoduje. V Evropě zaujmou z ekonomických dat německé výrobní ceny, nejsledovanější ale bude Spojené království, kde má vláda poslední termín na předložení případného nového návrhu dohody s EU o vystoupení země z unie. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump navrhl výměnu ochrany některých migrantů za peníze na stavbu bariéry na hranici s Mexikem, Pelosiová to odmítla
Americký prezident Donald Trump v sobotu potvrdil předchozí informace z médií a navrhl ochranu některých skupin nelegálních migrantů výměnou za peníze na výstavbu bariéry na hranici s Mexikem, čímž by se odblokovalo financování vládních úřadů. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ale Trumpovu nabídku již předem označila za nepřijatelnou. Sněmovnou návrh neprojde, pokud pro něj nezvedne ruku alespoň sedm demokratů.
6. UniCredit: Růst ekonomiky v regionu střední a východní Evropy letos zpomalí na 3,2 %
Ekonomický růst v zemích střední a východní Evropy bude letos činit kvůli mírnému cyklickému zpomalení v průměru kolem 3,2 %. Po vrcholu růstu v roce 2017 zpomalil loni na 3,7 %. Vyplývá to prognózy skupiny UniCredit. V roce 2020 by se měl podle ní růst v regionu dále snížit v důsledku slabšího světového obchodu.
7. Toyota a Panasonic budou vyrábět baterie pro elektromobily
Největší japonská automobilka Toyota Motor a japonská elektrotechnická společnost Panasonic hodlají v příštím roce spustit společný podnik na výrobu baterií pro elektromobily. Automobilka se na něm bude podílet 51 %, zbývajících 49 % připadne výrobci elektroniky.
8. V USA údajně zvažují rekordní pokutu pro Facebook
Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové společnosti Facebook rekordní pokutu za nedostatečnou ochranu osobních údajů. Firma prý porušila závaznou právní dohodu uzavřenou s vládou. V pátek o tom s odkazem na své zdroje napsal list The Washington Post.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Bývalý americký prezident Bush objednal pizzu svým bodyguardům
Bývalý americký prezident George Bush mladší objednal pizzu pro členy Tajné služby, kteří se starají o bezpečnost jeho a jeho manželky Laury. Vyjádřil tak solidaritu nejen s nimi, ale i s dalšími státními zaměstnanci, kteří kvůli rozpočtové krizi nedostávají výplatu.
"Laura Bushová a já jsme vděční pracovníkům Tajné služby a tisícům zaměstnanců federálních úřadů, kteří tvrdě pracují, aniž by za to dostali zaplaceno," napsal někdejší republikánský prezident na svém instagramovém účtu. K tomuto záznamu připojil fotografii, jak bodyguardům nese krabice s pizzou. Vyzval zároveň republikány i demokraty, "aby nechali politiku stranou, sešli se a ukončili tuto rozpočtovou krizi".
Financování části ministerstev a vládních agentur se v důsledku sporu současného prezidenta Donalda Trumpa s demokratickými kongresmany o zeď na hranici s Mexikem zastavilo 22. prosince. Doma zůstává nebo zatím pracuje zadarmo na 800 000 zaměstnanců amerických federálních úřadů. Je mezi nimi i přibližně 6 000 příslušníků Tajné služby, uvádí britská BBC. Jde o nejdelší rozpočtovou krizi, jakou USA dosud zažily.