Co musíte ráno vědět (21. února)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, na které státy by dopadla Trumpova cla na auta a jakou revoluci zažívá britský trh s dobytkem? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu mírně posílily, investory zajímal zápis z lednového zasedání FOMC
Americké akcie po středečním zveřejnění zápisu z lednového zasedání americké centrální banky zpevnily. Banka uvedla, že ohledně dalšího zvedání základní úrokové sazby zůstává trpělivá. Americkou ekonomiku a tamní trh práce nicméně popsala jako nadále silné, což někteří pozorovatelé chápou jako náznak toho, že by letos mohla ještě nejméně jednou úroky zvýšit. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických společností, si připsal 0,24 % a obchodování uzavřel na 25 954,44 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,18 % na 2 784,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,03 % na 7 489,07 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,78 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 2,65 %.
2. Evropské burzy ve středu stouply, dařilo se automobilovému sektoru
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Povzbudil je vývoj obchodních jednání mezi Čínou a Spojenými státy, která by podle zpráv médií i vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa mohla vést k dlouho vyhlížené obchodní dohodě. Pozornost investorů se soustředila také na končící výsledkovou sezónu. Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,7 % na 371,56 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,69 % na 7 228,62 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,69 % na 5 195,95 bodu a německý DAX vzrostl o 0,98 % na 11 401,97 bodu. Výrazně stoupl automobilový sektor, který má vysokou expozici vůči Číně. Donald Trump v úterý prohlásil, že jednání mezi dvěma největšími světovými ekonomikami se vyvíjejí dobře, a dodal, že zvažuje prodloužení obchodního příměří, které by za současných podmínek mělo skončit na začátku března.
3. Pražská burza v polovině týdne mírně stoupla, zpevnila většina finančních titulů
Pražská burza ve středu počtvrté v řadě posílila, index PX se zvýšil o 0,23 % na 1 068,07 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak Stock Spirits. Objem obchodů byl s necelými 353 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zdražily o 0,26 % na 950 Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům s výjimkou VIG, jež odepsala 0,9 % na 551 Kč. Erste Group Bank stoupla o 1,53 % na 834,80 Kč a MONETA Money Bank si připsala 0,85 % na 77,50 Kč.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek se investoři zaměří zejména na předběžné indexy nákupních manažerů, které vyjdou pro Japonsko, Francii, Německo, eurozónu a USA. Pozornost budou poutat také inflační statistiky z Německa a Itálie a řada amerických makrodat. Zveřejněny budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, prodeje starších domů či pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o zásobách ropy na americkém území. Za řečnický pultík se postaví hlavní ekonom britské centrální banky Andrew Haldane a šéf atlantské pobočky Fedu Raphael Bostic. Investoři budou monitorovat také vývoj čínsko-amerických obchodních jednání, do kterých se ve čtvrtek zapojí i někteří američtí ministři a čínský vicepremiér. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Hewlett Packard Enterprise, Hormel Foods, Kraft Heinz, Anglo American, Barclays či Deutsche Telekom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Guvernéři Fedu na lednovém zasedání řešili ukončení prodejů aktiv z bilance banky, k sazbám chtějí nadále přistupovat opatrně
Americká centrální banka uvažuje, že by ukončila prodeje aktiv ze své bilance (takzvané kvantitativní utahování) do konce letošního roku. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání měnového výboru Fedu.
6. Bloomberg: Trumpova cla na auta by dopadla i na východní Evropu
Největší pravděpodobnou obětí případných amerických cel na dovoz aut bude zřejmě Německo. Komplexní geografické rozdělení průmyslu v Evropě však znamená, že poškodí i další země, a na některé to může mít ještě horší relativní dopad než na Německo. Americký prezident Donald Trump tak riskuje, že pokud cla opravdu zavede, zaseje v regionu semínka antiamerikanismu, a to dokonce i v zemích, které jsou mu nyní nakloněné. Cla by totiž výrazně dopadla i třeba na Itálii a Maďarsko, země s populistickými vládami a vůdci, kteří jsou vůči Trumpovi přátelští, upozornila agentura Bloomberg.
7. Deficit zahraničního obchodu Japonska byl v lednu nejhlubší za pět let
Deficit japonského zahraničního obchodu se v lednu prohloubil ve srovnání se stejným obdobím loni o téměř polovinu na 1,4 bilionu JPY, což byl nejvyšší údaj od března 2014. Vývoz klesl nejvíce za dva roky. Přispěl k tomu zpomalující růst v Číně. Přebytek obchodu s USA však vzrostl. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo japonské ministerstvo financí.
8. Cena paládia poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za unci
Cena paládia ve středečním asijském obchodování poprvé překonala hranici 1 500 dolarů za trojskou unci. Mohou za to obavy o dodávky na trh. Dařilo se i zlatu, jehož cena se zvýšila na desetiměsíční maximum kvůli poklesu amerického dolaru před středečním zveřejněním zápisu z posledního zasedání centrální banky USA.
9. Pro startupy je v Evropě nejlepší Německo, ČR je šestá
Německo je v Evropě nejlepší zemí pro začínající podnikatele. Do čela žebříčku se dostalo díky své silné ekonomice, snadnému přístupu k rizikovému kapitálu, nízkým nákladům na podnikání a vzdělanému obyvatelstvu. Uvedla to britská organizace pro průzkum trhu NimbleFins. Česká republika obsadila šestou příčku.
10. Glencore omezí těžbu uhlí kvůli ochraně klimatu
Nadnárodní těžařský gigant Glencore omezí těžbu uhlí, aby vyhověl výzvám předních investorů, kteří sektor tlačí k přijetí opatření na podporu ochrany klimatu. Společnost ve středu oznámila, že produkci energetického a koksovatelného uhlí zastropuje na úrovni 150 milionů tun ročně, což je zhruba plánovaný objem na letošní rok. Firma také v zásadě vyloučila další expanzi podnikání v této sféře.
11. Ford uzavírá svůj nejstarší závod v Brazílii
Americká automobilka Ford Motor po více než padesáti letech uzavře závod v Brazílii a ukončí prodej těžkých nákladních vozů v Jižní Americe. Uzavírka továrny v Sao Bernardo do Campo, kde firma zaměstnává na 2 800 osob, je posledním krokem v širší globální restrukturalizaci společnosti. V lednu Ford oznámil, že hodlá v Evropě zrušit tisíce pracovních míst, opustit nerentabilní trhy a zastavit ztrátovou výrobu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Britští farmáři obchodují přes Tinder pro krávy
Novým hitem mezi britskými farmáři se stala aplikace Tudder, která je obdobou populárního Tinderu. Nejedná se však o seznamku pro lidi, farmáři na ní hledají ideální protějšek pro svůj dobytek, tedy zatím pouze pro krávy, jak ostatně napovídá název aplikace, jenž spojuje slova Tinder a udder (kravské vemeno).
Farmáři mohou dobytek prohlížet v mobilní aplikaci, kde stejně jako v Tinderu dávají přejetím prstem doprava signál, že se jim nafocená kráva (či býk) zamlouvá. Na serveru SellMyLivestock pak mohou najít další fotky a informace k danému zvířeti.
Ačkoli to celé může znít poněkud přitažené za vlasy, jedná se o seriózní byznys. Společnost Hectare Agritech, která celý projekt spustila, uvádí, že na její platformě obchoduje již třetina britských farmářů. A kdyby to bylo málo, jedním z jejích investorů je slavný tenista Andy Murray.
Že celý byznys funguje, potvrzují i slova šéfa Hectare Agritech Douga Bairnera, který se nechal slyšet, že v budoucnu by se díky úspěchu stávající verze Tudderu mohly družit například i ovce či jiné druhy zvířat. On-line párování dobytka je podle něj totiž mnohem jednodušší než seznamování lidí, protože o obchodovaných zvířatech existuje množství dat, kterými při hledání ideálního protějšku na Tinderu nedisponujete.
Aktuality
