US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Burzovní kalendář (18. 2. - 22. 2. 2019)

Výsledková sezóna v USA se chýlí ke konci, o to větší pozornost si v týdnu mohou vysloužit některé evropské společnosti. Pokračující nejistota ohledně podoby (a termínu) brexitu může s blížícím se koncem března vyvolávat vyšší volatilitu, v USA se naopak podařilo odvrátit další zastavení financování vládních úřadů a Washington s Pekingem pokračují v jednáních o vzájemné obchodní dohodě. Akciové trhy nejspíše odrážejí v cenách spíše pozitivní scénáře, případné neúspěchy v politických jednáních by proto mohly mít výrazné dopady na tržní náladu.

Ohlédnutí

Investoři i v uplynulém týdnu řešili témata, která trhy ovlivňují po delší dobu. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová opět neuspěla v parlamentu se svým scénářem vystoupení Spojeného království z Evropské unie, a to kvůli pokračující možnosti takzvaného tvrdého brexitu. Země má z unie vystoupit za šest týdnů, asi největší dosažitelnou nadějí je posunutí tohoto termínu a získání prostoru na další vyjednávání.

V Číně jednala americká delegace o obchodní dohodě s Pekingem. Podle vyjádření obou stran jsou rozhovory náročné, ale pokračují pozitivním směrem. Do začátku března platí "celní příměří" mezi oběma zeměmi, do té doby se ale podle všeho nesejdou jejich prezidenti. I tak ale trhy věří, že největší ekonomiky světa najdou společnou řeč.

Výsledková sezóna v USA je zhruba ve čtyřech pětinách a celkově navzdory opatrným výhledům firem vyznívá převážně pozitivně. Evropská sezóna zveřejňování firemních výsledků je teprve v polovině a zatím je její vyznění zhruba neutrální, a to díky silným číslům v sektoru veřejných služeb.

Naděje na úspěch v politických jednáních pomohla v týdnu akciovým indexům do plusu. Americké akcie přidaly přes dvě procenta, ty západoevropské dokonce okolo 3 %. Pražská burza lehce zaostala, index PX si připsal 1,1 %.

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3 procenta

Výsledková sezóna v Praze si až do 28. února vybírá oddechový čas, v týdnu se ale ke svému hospodaření vyjádřila likérka Stock Spirits. Trh s vodkou v Polsku ve 4Q2018 vzrostl o 2,4 % z pohledu hodnoty a o 0,9 % podle objemu. Tržní podíl společnosti na polském trhu vzrostl na 27,8 % (26,3 % ke konci roku 2017). V České republice celková hodnota prodaného tvrdého alkoholu vzrostla meziročně o 2,1 % a tržní podíl se vrátil k růstu a dosáhl 34,2 % (33,5 % v roce 2017). Management uvedl, že pokud nebudou v plánu žádné akvizice, zváží další distribuci hotovosti investorům. Titul zakončil týden silnější o 3,4 %.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že je pravda, že Česká republika má jedny z nejvyšších cen za mobilní data při přepočtu na kupní sílu obyvatelstva v rámci EU. Současně řekl, že nevidí výraznější důvod, aby tomu tak bylo, a že snahou jeho vlády bude situaci změnit. K aukci 700MHz pásma řekl, že musí být připravena správně a korektně. "Připravovaná aukce by mohla na trh přivést čtvrtého operátora, který by současně mohl znamenat vyšší konkurenci právě v oblasti datových služeb. Akcie O2 Czech Republic zakončily týden slabší o 2,4 %," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Podle výkonného ředitele Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jana Křováčka může do půl roku vzrůst cena cukru ze současných 330 eur za tunu na 400 eur za tunu (zhruba +21 %). Důvodem je nižší úroda cukrové řepy. "Cukr tvoří asi 20 % nákladů Kofoly ČS. Pro letošní rok vliv na hospodaření nečekáme (fixované ceny cukru), náklady by ale mohly vzrůst od příštího roku. V tom případě by měly negativní vliv na hospodaření firmy," upozornil Vaníček. Kofola ČS za týden odepsala 1,3 %.

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Výhled

Také v novém týdnu budou investoři čekat na informace o pokračujících jednáních mezi USA a Čínou. Je patrné, že trh předpokládá vstřícné řešení obchodních sporů a že případné další zvyšování cel bude odsunuto až na dobu po schůzce Donalda Trumpa se Si Ťin-pchingem, respektive že se další cla zavádět a zvyšovat nebudou.

"Index S&P 500 v týdnu překonal 200denní klouzavý průměr a přiblížil se horní hranici pásma 2 700 až 2 800. Má tak nakročeno k útoku na rezistenci 2 800 až 2 820. Povánoční rally pokračuje a naděje na zásadní změnu denního grafu je stále silněji ve hře. K hladině 2 800 chybí 1 %, na takto rozjetém trhu by to nemusela být konečná," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Hladina 2 800 se ještě před měsícem zdála být hodně vzdálená. Prosincový propad je po sedmi týdnech smazaný. Co čekat? Jedinou jistotou je pondělní státní svátek, a tedy zavřený trh v USA."

Výsledková sezóna se v Americe chýlí k závěru, v týdnu svá čísla oznámí z velkých firem například Walmart, Kraft Heinz nebo Newmont Mining. V Evropě je seznam zajímavých společností o poznání bohatší, z bank oznamují třeba HSBC a Barclays a dále například Danone, Telefónica, Deutsche Telekom, Air France-KLM nebo Henkel. V Austrálii oznámí výsledky těžební gigant BHP Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. února

V pondělí se ve Spojených státech neobchoduje a také ekonomické údaje začnou vycházet až v úterý, konkrétně index cen domů. Ve středu bude investory zajímat zápis z posledního zasedání guvernérů Fedu a ve čtvrtek předběžné indexy nákupních manažerů, zásoby ropy, prodeje starších domů a hlavně zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby.

Makroekonomický kalendář v Evropě, a hlavně v Německu, je o poznání plnější. V úterý bude nejsledovanější index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu a dále britská nezaměstnanost a evropská stavební výroba. Ve středu vyjdou německé výrobní ceny a také spotřebitelská důvěra v eurozóně a ve čtvrtek pak vedle indexů nákupních manažerů zaujme nejvíce německá inflace. Na konci týdne budou zveřejněny spotřebitelské ceny za celou eurozónu, největší pozornost si ale vyslouží německý podnikatelský index Ifo a hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky.

Na dalších globálně významných trzích zaujme v úterý ruská míra nezaměstnanosti a ve středu japonská obchodní bilance. V pátek pak budou sledované japonská inflace, ceny nemovitostí v Číně a kanadské maloobchodní tržby.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pondělní absence makroekonomických dat přitáhne pozornost ke geopolitickým událostem. Zajímavá budou především jednání okolo brexitu poté, co Theresa Mayová utrpěla porážku v parlamentu a doba na vyjednávání se zkracuje. Lze tedy očekávat, že diskuze na půdě britského parlamentu před 27. únorem, kdy má padnout rozhodnutí o změnách podmínek odchodu země z EU, budou velice živé. V nejnovějším dopisu určeném poslancům konzervativní strany Mayová zdůraznila, že se tento týden hodlá setkat se šéfem Evropské komise Junckerem i představiteli jednotlivých států. Je tedy důležité, aby přinejmenším strana, které předsedá, vystupovala jednotně.
  • Nejsledovanější zprávou týdne bude zápis z posledního zasedání FOMC, který může vysvětlit holubičí rétoriku Fedu. Zajímavá bude jak diskuze ohledně rizik prognózy, která se pravděpodobně posunula dolů, tak ohledně rozvahy Fedu.
  • Index nákupních manažerů v eurozóně ožil, a to jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Přesto zaostal pod svým dlouhodobým průměrem. Kompozitní index naznačuje růst ekonomiky eurozóny o 0,3 % mezikvartálně.
  • První odhad vývoje HDP potvrdil, že se Německo na konci roku o vlásek vyhnulo recesi. Páteční statistiky ukáží, že zatímco zahraniční obchod přispěl k ekonomickému růstu velice pozitivně, k nule dynamiku HDP stáhlo především rozpuštění zásob. Soukromá spotřeba zůstala slabá, zatímco vládní výdaje přidaly na intenzitě. Spotřeba domácností ale letos ještě získá na síle. Trh práce zůstává napjatý a zpomalení inflace pomáhá růstu reálného příjmu.
Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná