Co musíte ráno vědět (25. června)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v červnu důvěra v českou ekonomiku a která země je nejzdravější na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy uzavřely v pondělí jen s mírnými změnami, čeká se na schůzku amerického a čínského prezidenta

Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně. Zatímco index Dow nepatrně stoupl, index S&P 500 stáhly níže akcie podniků působících ve zdravotnickém sektoru. Pozornost investorů se soustředí na blížící se setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským protějškem Si Ťin-pchingem na summitu skupiny zemí G20 v Japonsku. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,03 % na 26 727,54 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,17 % na 2 945,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,32 % na 8 005,70 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,91 % na 15,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o čtyři bazické body na 2,01 %. Cena ropy WTI stoupla o 0,8 % na zhruba 57,90 USD za barel a barel Brentu se obchodoval o 0,4 % levněji za 64,20 USD.

Americké akcie: Trojitý vrchol aneb Udržet, to je, oč tu běží
Americký akciový index S&P 500 minulý týden lehce posunul historické maximum. Neřízená býčí radost by ale ještě propukat neměla.
O americké výnosové křivce (potřetí): Mutace časové prémie
Výnosová křivka v USA se v některých částech začala z inverze lehce vracet, rozdíl mezi desetiletými a tříměsíčními výnosy je ale stále záporný. Tématu se dlouhodobě věnuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

2. Evropské akcie v pondělí kvůli americko-íránskému napětí zlevnily

Evropské akciové trhy v pondělí převážně zlevnily, když byly pod tlakem přetrvávajícího napětí mezi Spojenými státy a Íránem, které dále vyhrotila pondělní výhrůžka USA, že se připravují na Írán uvalit nové sankce (později Donald Trump podepsal příkaz k zavedení těchto nových sankcí). Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,25 % na 383,79 bodu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,12 % na 7 416,69 bodu, francouzský CAC 40 naopak klesl o 0,12 % na 5 521,71 bodu a německý DAX spadl o 0,53 % na 12 274,57 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který přišel zhruba o 1,2 % poté, co německá automobilka Daimler kvůli problémům s naftovými automobily své značky Mercedes-Benz v neděli zhoršila výhled zisku na celý letošní rok. Akcie Daimleru zlevnily o 3,75 %.

KONTEXT: ECB (a další) zlevní peníze, střední a východní Evropa na tom vydělá
Svět se mění 10krát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce. To je dobře vidět i na cestě, kterou Investiční web urazil od svého založení v roce 2009. A jelikož je podobné jubileum vhodnou příležitostí nejen k pohledu do zpětného zrcátka, nabízí KONTEXT pětidílnou sérii expertních zamyšlení nad tím, v jakém prostředí se budeme pohybovat za dalších 10 let. Tentokrát se zaměříme na region střední a východní Evropy.

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, zpevnila většina finančních titulů

Pražská burza v pondělí uzavřela v zelených číslech, index PX získal 0,26 % na 1 056,18 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky, které zdražily o 0,67 % na 904 Kč. Zobchodovaný objem činil 191 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejvyšší zisk zaznamenala VIG, jejíž akcie stouply o 1,36 % na 594,50 Kč. Nejvíce naopak zlevnily cenné papíry Philip Morris ČR, které odepsaly 1,89 % na 13 520 Kč.

Koruna a sazby: Co čekat (a dělat) v době, kdy Fed plánuje uvolňovat měnovou politiku
Fed asi již v létě sníží sazby. V posledních čtyřech cyklech dvakrát snižoval sazby mírně a dvakrát výrazně, podle kondice ekonomiky. Mírné snížení sazeb v USA bez recese znamená příznivé prostředí pro korunu, vynikne totiž úroková výhoda na forwardovém a dluhopisovém trhu. Snížení sazeb Fedu jako pojistka proti recesi neznamená snižování sazeb ze strany ČNB, přestože to trh do cen zahrnuje. Nižší tržní sazby přitom dávají možnost zamknout úrokové náklady pod aktuální sazbou PRIBOR.
Investorský magazín: Stříbrná ekonomika jako investiční příležitost
Svět kolem nás se mění nejrychleji a nejvýrazněji v historii. Ten vyspělý stárne a ten rozvíjející se se stěhuje. Dvěma zásadním globálním trendům se věnuje aktuální Investorský magazín, a to z hlediska investičních příležitostí i lehčí sci-fi z ne tak vzdálené budoucnosti. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V úterý Francie zveřejní index podnikatelského klimatu a Spojené státy se pochlubí ukazatelem cen domů ve dvaceti velkých amerických městech S&P/Case-Shiller, indexem cen domů, spotřebitelskou důvěrou, prodeji nových domů a indexem průmyslové aktivity richmondského Fedu. Nejvíce pozornosti však bude poutat veřejné vystoupení šéfa americké centrální banky Jeromea Powella. Náladu na trzích by mohlo ovlivnit také jednání ropného kartelu OPEC. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Micron Technology, FedEx a Lennar. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra v českou ekonomiku klesla i v červnu, níže byla naposledy v říjnu 2015

Důvěra v českou ekonomiku dále klesá. Po květnovém propadu na nejnižší úroveň za téměř tři roky klesl indikátor důvěry v červnu o 0,5 bodu na 95,2 bodu. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Níže byl naposledy v říjnu 2015, kdy důvěra činila 95,1 bodu. Letos v červnu meziměsíčně klesla mezi podnikateli, u spotřebitelů se nezměnila. Meziročně se důvěra v hospodářství snížila mezi podnikateli i spotřebiteli.

6. Peking vyzval USA ke zrušení restrikcí vůči čínským podnikům

Čínská vláda v pondělí vyzvala Spojené státy ke zrušení "nepřiměřených" opatření namířených proti čínským podnikům. Informoval o tom server televize CNBC. Washington v pátek umístil dalších pět čínských technologických firem na černou listinu. Americké podniky tak nyní potřebují zvláštní povolení, aby těmto firmám mohly dodávat své produkty. Na černé listině se již minulý měsíc ocitla čínská společnost Huawei, která je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě.

7. Havlíček: Tendr na nový blok jaderné elektrárny se vypíše po uzavření smlouvy s ČEZ

Tendr na stavbu nového jaderného bloku, který by měl nahradit nynější dukovanské bloky po jejich odstavení, se bude vypisovat, až bude jasná smlouva mezi vládou a společností ČEZ. Novinářům to v pondělí po zahájení Konference ekonomických diplomatů v pražském Černínském paláci řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Cílem je kontrakt uzavřít do konce roku, v příštím roce se začne připravovat vlastní tendr, doplnil. O tom, že stát připravuje smlouvu s ČEZ, hovořil minulý týden v Dukovanech vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

8. Výdaje britských spotřebitelů porostou nejpomaleji za šest let

Výdaje britských spotřebitelů v letošním roce porostou nejpomaleji za šest let, což zřejmě dále zvýší tlak na maloobchodní firmy. Podle prognózy zveřejněné analytickou společnosti EY ITEM Club se mají výdaje letos zvýšit o 1,6 %.

9. EPGC koupila dalších 5,4 % akcií německé firmy Metro

Investiční skupina EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní český investor Daniel Křetínský se svým slovenským kolegou Patrikem Tkáčem, využila opci na nákup dalších akcií v německé maloobchodní společnosti Metro. Německý prodejce spotřební elektroniky Ceconomy v pondělí oznámil, že od něj EPGC získala 5,4 % akcií. Strany se dohodly, že hodnotu transakce nezveřejní.

10. Vláda schválila základní parametry rozpočtu na rok 2020

Vláda v pondělí schválila návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobý výhled hospodaření státu pro roky 2021 a 2022. Příští rok i v dalších letech počítá ministerstvo financí se schodkem 40 miliard korun. Prioritou rozpočtu v příštím roce je stejně jako letos zvýšení důchodů a platů učitelů. V případě učitelů plánuje ministerstvo růst platů i v roce 2021. Dále rozpočet počítá se zvýšením rodičovského příspěvku, růstem výdajů ministerstva obrany nebo snížení počtu míst u ministerstev o desetinu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejzdravější zemí světa je Španělsko, ČR je na 29. místě

Nejzdravější zemí na světě je Španělsko, které se v letošním průzkumu agentury Bloomberg umístilo před Itálií a Islandem. Španělsko přitom bylo v předcházejícím vydání žebříčku nejzdravějších zemí světa až šesté, zvítězila právě Itálie před Islandem. Španělsku k triumfu dopomohla zejména nejdelší očekávaná délka života v EU. Výzkumníci ale zohledňovali například také environmentální podmínky či přístup k čisté vodě. Česká republika se umístila na 29. příčce, a o jedno místo si tak polepšila oproti roku 2017, kdy byl žebříček publikován naposledy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat