Co musíte ráno vědět (27. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla v únoru důvěra v českou ekonomiku a jaké výročí slaví největší jihokorejská společnost Samsung? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie na úvod týdne výrazně posílily, hlavní indexy přidaly více než procento
Americké akcie v pondělí zpevnily. Investory uklidnil pokles výnosů státních dluhopisů, takže se mohli zaměřit na další zvyšování úrokových sazeb. Na devizových trzích dolar zpevnil vůči většině měn s výjimkou eura. Index Dow posílil v pondělí nejvýrazněji, a to o 1,58 % na 25 709,27 bodu, S&P 500 přidal 1,18 % na 2 779,60 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 1,15 % na 7 421,46 bodu. Dařilo se akciím ve všech hlavních odvětvích s výjimkou veřejných služeb, nejvíce posílily průmyslové a technologické tituly a také finanční a spotřebitelské společnosti. Index volatility VIX klesl o 4,12 % na 15,81 vodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 2,8623 %, když během dne atakoval i hladinu 2,83 %. Dařilo se kryptoměnám, bitcoin posílil o 8 %.
2. Evropské burzy v pondělí zpevnily, akcie Nokie zdražily zhruba o 2,3 %
Evropské akciové trhy v úvodu týdne uzavřely v plusu, když se investoři připravovali na dny nabité makrodaty. Netrpělivě se čeká také na víkendové parlamentní volby v Itálii. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,5 % na 383,06 bodu, britský FTSE 100 získal 0,62 % na 7 289,58 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,51 % na 5 344,26 bodu a německý DAX si připsal 0,35 % na 12 527,04 bodu. Dařilo se zejména akciím telekomunikačních společností, které výrazně stouply poté, co několik mobilních operátorů v pondělí na Světovém mobilním kongresu oznámilo, kdy spustí mobilní sítě páté generace. Akcie finského dodavatele zařízení pro telekomunikační sítě Nokia díky tomu zdražily o 2,31 %.
3. Pražská burza v pondělí uzavřela v červených číslech, klesla většina finančních titulů
Pražská burza v pondělí potřetí v řadě klesla, když index PX odepsal 0,32 % na 1 101,47 bodu. Dolů burzu stáhly zejména ČEZ (-0,59 %) a Komerční banka (-0,43 %), dařilo se naopak Fortuně (+0,83 %). Objem obchodů byl s 468 miliony korun podprůměrný.
4. Očekávané události
Úterní dopoledne bude v eurozóně patřit indexům spotřebitelské důvěry a ekonomického sentimentu a také německé inflaci. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou index cen domů, výsledek obchodní bilance, zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, index průmyslové aktivity richmondského Fedu a statistika velkoobchodních zásob. Výsledky hospodaření za poslední loňské čtvrtletí představí v Evropě BASF a Sberbank of Russia a v USA mimo jiné Perrigo, Priceline Group, Hertz Global Holdings, Frontier Communications, Macy's, Workday či Square a na půdě Kongresu USA vystoupí nový guvernér Fedu Jerome Powell. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Důvěra v českou ekonomiku byla v únoru nejvyšší za deset let
Důvěra v českou ekonomiku po lednovém mírném poklesu vzrostla v únoru o 0,4 bodu na hodnotu 99,9 bodu. Dosáhla tak nejvyšší úrovně od května 2008, kdy činila 100,2 bodu. U podnikatelů se důvěra v únoru meziměsíčně zvýšila o 0,6 bodu na 97,5 bodu, naopak u spotřebitelů klesla o 0,3 bodu na 112 bodů. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. V porovnání s loňským únorem je celková důvěra i důvěra podnikatelů a spotřebitelů vyšší.
6. Investiční skupiny loni koupily firmy za 180 miliard USD
Soukromé investiční skupiny loni kupovaly veřejně obchodované podniky nejrychlejším tempem od vypuknutí globální finanční krize. Celková hodnota uzavřených transakcí se loni téměř zdvojnásobila na 180 miliard USD, což byl nejvyšší růst od roku 2007. Počet převzetí se zvýšil na 152 z 94 v roce 2016.
7. Morgan Stanley: Cena lithia může do tří let klesnout na polovinu
Růst trhu s elektromobily nebude stačit na to, aby vyrovnal dopady rostoucích dodávek lithia z Chile. Cena tohoto kovu by tak do roku 2021 mohla klesnout asi o 45 %.
8. Labouristé budou podle Corbyna po brexitu chtít celní unii s EU
Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn v pondělí potvrdil, že jeho strana bude usilovat o setrvání země v celní unii s EU po brexitu. Ukončil tak měsíce spekulací o postoji labouristů a podle britského tisku vytyčil jasnou dělicí linii mezi labouristy a konzervativní vládou, která je proti. Někteří rebelové z řad konzervativních poslanců ale celní unii také podporují, a premiérce Therese Mayové tak hrozí nepříjemná porážka při klíčovém hlasování v parlamentu.
9. Fiat Chrysler údajně do roku 2022 skoncuje s dieselovými motory
Od roku 2022 už žádné dieselové motory v osobních vozech, takový je podle listu Financial Times plán automobilky Fiat Chrysler. Deník se odvolává na zdroje obeznámené s novou čtyřletou strategií italsko-amerického koncernu. S plánem, který reaguje na rostoucí náklady na dodržování emisních pravidel a pokles poptávky po naftových pohonech, má firma veřejnost seznámit 1. června.
10. Čtyři přední banky v Evropě poprvé od roku 2015 přijaly nové lidi
Čtyři přední evropské banky v druhé polovině loňského roku poprvé od roku 2015 zvýšily počet zaměstnanců. Po letech restrukturalizace tak využily zlepšení podmínek na trhu, vyplývá podle listu Financial Times z jejich údajů. Jde o Credit Suisse, Deutsche Bank, UBS a Barclays.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Největší jihokorejská společnost Samsung vznikla před 80 lety
Před osmdesáti lety vznikl jihokorejský konglomerát Samsung. Společnost, jejíž název znamená v korejštině tři hvězdy, založil v jihokorejském Tegu I Pjon-čchul a hlavním obchodním artiklem byly v počátcích sušené ryby, ovoce a zelenina. Většina sortimentu směřovala do Číny a za pár let již měl Samsung vlastní provozovny.
Samsung, který je největší jihokorejskou společností, patří k takzvaným čebolům, což jsou obrovské rodinné konglomeráty se značným vlivem na ekonomiku. Čebolům se připisuje zásluha na tom, že z kdysi chudé Jižní Koreje učinily jednu z největších ekonomik. Čeboly jsou na druhou stranu často obviňovány, že zneužívají své hospodářské moci k ovlivňování vládních rozhodnutí, a řada jejich šéfů byla zapletena do skandálů. V srpnu 2017 byl poslán na pět let do vězení dědic Samsungu I Če-jong za korupci a zpronevěru v aféře kolem bývalé prezidentky Pak Kun-hje. V únoru 2018 mu byl trest zmírněn na dva a půl roku podmíněně.
Podle některých ekonomů stojí za úspěchem Samsungu hlavně schopnost zakladatele a prvního šéfa firmy i jeho následovníků, syna i vnuka, hledat perspektivní obory a odvážně do nich investovat. "Nevítězí jako průkopník, ale jako rychlý následovník - vydá se po stopě, kterou prorazili jiní, ale v mnohem větším měřítku," napsal například o Samsungu před lety britský týdeník The Economist.
Do světa elektroniky vstoupil Samsung na konci 60. let a během 70. let se začal angažovat v těžkém a petrochemickém průmyslu. Samsung například v současnosti patří mezi desítku největších výrobců lodí na světě. V 70. letech se společnost také začala zaměřovat na domácí elektroniku. Vlajkovou lodí koncernu je ale Samsung Electronics, která v roce 1969 začínala jako výrobce rozhlasových přijímačů a nyní zajišťuje až 70 % příjmů skupiny Samsung. Firma je největším světovým výrobcem paměťových čipů a televizorů, na trhu s chytrými mobilními telefony ji ve čtvrtém čtvrtletí 2017 předhonil Apple. V roce 2017 firma dosáhla rekordního provozního zisku 53,7 bilionu wonů (zhruba bilion Kč), což byl nárůst o 24 bilionů wonů oproti roku 2016.
Na konci 80. let, po smrti zakladatele firmy, se Samsung rozhodl restrukturalizovat oblasti podnikání a vstoupit do nových oborů, což se mu opět vyplatilo. Společnost je v současnosti konglomerátem desítek firem, které podnikají v elektronice, stavebnictví, finančnictví, v těžkém a strojírenském průmyslu, v zábavním sektoru a v maloobchodu, a je také majitelem či sponzorem řady sportovních klubů a akcí. Firma Samsung Electronics byla například jedním z oficiálních sponzorů letošních zimních olympijských her.
Konglomerát, který začínal se 40 zaměstnanci, nyní zaměstnává přes 489 000 lidí, z toho jich kolem 308 000 pracuje v elektronické divizi. V ČR otevřel Samsung pobočku v roce 2005.