Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co na adresu dalšího omezování těžby ropy uvedl představitel Saúdské Arábie a jak to vypadá, když chce chytré město zkoušet samotný Google? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek díky silnému růstu velkých technologických firem posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se dostaly na nová maxima

Americké akcie uzavřely týden růstem, index Nasdaq Composite zaznamenal nejvýraznější vzestup za téměř rok. Přispěly k tomu hlavně příznivé hospodářské výsledky velkých technologických firem v čele s internetovým obchodem Amazon. Na devizových trzích se zvyšoval kurz dolaru, euro ztrácelo. Index Dow v pátek posílil o 0,14 % na 23 434,19 bodu, širší index S&P 500 se nakonec zvýšil o 0,81 % na nové zavírací maximum 2 581,07 bodu (absolutní maximum posunul na 2 582,98 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 2,2 % na novém zavíracím maximu 6 701,26 bodu (absolutní rekord posunul na 6 708,13 bodu). Index volatility VIX spadl o 13,27 % na 9,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 2,416 %. Dařilo se technologickému sektoru, jehož dílčí index v rámci benchmarku S&P 500 vyskočil o téměř 2,7 %. Pokles zaznamenaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů a mírně se snížily také dílčí indexy finančního sektoru a odvětví zdravotní péče. Za celý týden index Dow stoupl o 0,45 %, S&P 500 se zvýšil o 0,23 % a Nasdaq Composite přidal 1,09 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Drama se navzdory náznakům nekoná, americké akcie jsou na rekordech
Index S&P 500 uzavřel uplynulý týden na zelené nule (+0,23 %), což neznamená nic jiného, než že opět posunul historický rekord. Páteční rally vyvrátila jakékoli možné pochybnosti o převaze býků.
Extrémně překoupené americké akcie: No a?!
Americké akcie, konkrétně index Dow Jones Industrial Average, se ve druhé polovině října obchodují na extrémně překoupené úrovni. Znamená to tedy zasednout k obchodní platformě a prodat americké akcie jako celek?

2. Evropské akcie v pátek převážně stouply, za celý týden si připsaly necelé procento

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážně v zelených číslech, proti trendu však šly španělské akcie, které výrazně klesly, když katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti. Investoři se zároveň vraceli ke čtvrtečnímu zasedání ECB a pozorně sledovali pokračující výsledkovou sezónu. Španělské akcie prohloubily pokles z předchozích dnů a výnos 10letých vládních dluhopisů Španělska se dotkl denního maxima. Hlavní index madridské burzy IBEX 35 v reakci na vyhlášení nezávislosti odepisoval až 2,1 %, a ocitl se tak na čtyřdenním minimu. Později ztráty zmírnil a uzavřel 1,45 % v mínusu. Rozdíl mezi výnosy 10letých dluhopisů Španělska a Německa se rozšířil na 120 bazických bodů, což bylo čtyřdenní maximum. Trhy se částečně stabilizovaly v reakci na tweet španělského premiéra Mariana Rajoye. Ten vyzval ke klidu a uvedl, že španělská vláda obnoví v Katalánsku ústavní pořádek. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,55 % na 393,43 bodu, za celý týden pak stoupl o 0,85 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,25 % na 7 505,03 bodu (za týden -0,17 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,71 % na 5 494,13 bodu (za týden +2,27 %) a německý DAX získal 0,64 % na 13 217,54 bodu (za týden +1,74 %).

Tržní pravdy, které ne(za)bolí
"Hrozí pokles cen akcií o 5 %. Takto můžete ochránit své portfolio." Podobný titulek není v médiích ničím výjimečným. Finanční poradce, ba dokonce kdokoli, kdo to s vašimi penězi myslí dlouhodobě dobře, by se nad tím měl minimálně pozastavit. A vy byste takový článek neměli vůbec číst.

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 0,5 %

Pražská burza se v pátek oklepala ze čtvrteční ztráty, index PX stoupl o 0,53 % na 1 062,28 bodu. Burzu táhly ČEZ a Komerční banka, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 666 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v závěru týdne cenné papíry ČEZ, které zdražily o 1,09 %. Dařilo se také finančním titulům s výjimkou Erste Group Bank (-0,45 %), Komerční banka získala 0,58 %, MONETA Money Bank si připsala 0,4 % a VIG zpevnila o 0,06 %. Posílily také Stock Spirits, Unipetrol, CME, Fortuna a O2 Czech Republic. Za týden index PX stoupl o půl procenta. Nejvíce klesající akcií týdne byl Pegas Nonwovens (-1,4 %), nejvíce přidal Unipetrol (+6,4 %).

Koruna vs. sazby aneb ČNB a vykolejená komunikace
Česká koruna posílila do relativní blízkosti 25,50 EUR/CZK. Děje se tak díky vyhrožování České národní banky, že její sazby porostou, případně porostou ještě rychleji. Důvody jsou jasné – přehřívání ekonomiky, míra inflace nad cílem banky, nafukující se realitní trh a konec mzdové střídmosti, jinak fenoménu posledních několika let. ČNB má však stále problém v komunikaci a vysílá, mírně řečeno, nejasné signály, popisuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

4. Očekávané události

Na začátku týdne jistě nebude od věci sledovat vývoj politické situace ve Španělsku, vliv na trhy ale mohou mít také makrodata. V Japonsku a Německu vyjdou maloobchodní tržby, v největší evropské ekonomice a ve zmíněném Španělsku bude oznámena ještě inflace (a v Madridu také vývoj HDP), za celou eurozónu pak budou zveřejněny podnikatelská a spotřebitelská důvěra. Ve Spojených státech budou nejdůležitější osobní příjmy a výdaje a také index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky oznámí v v úvodu týdne mimo jiné Nintendo, Bank of China, Loews nebo Noble Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Saúdové jsou připraveni prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán v sobotu potvrdil, že jeho země je připravena podpořit prodloužení dohody těžařských států o omezení dodávek ropy na trh. Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu.

6. ČNB ve čtvrtek podle analytiků zvýší úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na čtvrtečním zasedání zvýší úrokové sazby. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Nejpravděpodobnější je podle nich zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, nevylučují ale růst i o půl procentního bodu. Rychlejší růst sazeb v posledních dnech naznačilo několik členů bankovní rady.

7. EY: Čína je stále nejoblíbenější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů, Česko v top 40 chybí

Čína zůstává nejoblíbenější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE). Vyplývá to z říjnového indexu atraktivity zemí pro OZE, který pravidelně sestavuje poradenská společnost EY. Žebříček zahrnuje 40 nejatraktivnějších zemí po celém světě. Česko opět chybí, naposledy se v něm umístilo v roce 2014.

8. Agentura S&P zlepšila rating Itálie o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o jeden stupeň na úroveň BBB. Agentura tak přikročila k prvnímu zvýšení italského ratingu za několik desetiletí.

9. Apple: Zájem o iPhone X láme rekordy, dodací lhůty se prodlouží

Poptávka po chytrých telefonech iPhone X od společnosti Apple je tak vysoká, že je potřeba dodací lhůty prodloužit na pět až šest týdnů. Firma v pátek uvedla, že zájem překonává její původní odhady. Nový iPhone X je s pomocí kamer schopen rozeznat obličej uživatele a díky tomu se odemknout. A právě kvůli potížím s kamerovým systémem výroba podle analytiků zaostává za plánem.

10. Polsko chce o přijetí eura rozhodnout až po zesílení eurozóny

Polsko nebude spěchat s rozhodnutím o tom, zda přijme jednotnou evropskou měnu euro. Hodlá nejprve počkat, až eurozóna zesílí, řekl polský ministr financí Mateusz Morawiecki. Podle průzkumů veřejného mínění se v současnosti proti vstupu do eurozóny staví více než dvě třetiny Poláků.

11. Kvůli větru v Česku v neděli zemřeli dva lidé. Bez proudu bylo večer stále 300 tisíc odběratelů

Celé území Česka zasáhl v neděli silný vítr. Vyžádal si dva lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom staršího muže. Komplikace na silnicích a především na železnici přetrvávaly i v podvečer, nejezdily například vlaky na hlavním koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy, na Slovácko a dále do Polska a na Slovensko. Bez proudu bylo odpoledne více než půl milionu odběratelů, večer se počet snížil na 300 000. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích. Hasiči zaznamenali po celé zemi tisíce výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům a strženým střechám.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Google potřebuje testovat vynálezy. Postaví proto celou čtvrť

Zakládající inženýři americké internetové společnosti Google dlouho snili o zázracích, které by mohly fungovat pro dobro lidstva, pokud by jim bylo dovoleno postavit město na zelené louce. Tak jako Gonzalo v Shakespearově Bouři, který si představoval velkolepé společenství, jež by mohl vybudovat na opuštěném ostrově, také Larry Page, Sergey Brin a Eric Schmidt rádi mluvili o "všech těch věcech, co by se daly udělat, kdyby nám někdo dal město a volnou ruku v něm". A teď přesně toto udělalo Toronto.

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat