US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (31. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak se v prvním pololetí dařilo společnosti Huawei a v uplynulém kvartálu Applu a jaký mamutí projekt by rád realizoval saúdskoarabský korunní princ? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
31. 7. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý ztrácely, nedařilo se technologickým titulům

Americké akciové indexy v úterý klesly. Nové varování prezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s obchodní dohodou s Čínou zvýšilo tlak na technologické společnosti. Investoři se nyní zaměřují na středeční konec zasedání měnového výboru centrální banky USA. Index Dow klesl o 0,09 % na 27 198,02 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,26 % na 3 013,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,24 % na 8 273,61 bodu. Index volatility VIX stoupl o 8,65 % na 13,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o jeden bazický bod na 2,06 %. Ceny ropy vzrostly o více než 2 %.

(Další) varovný signál pro americké akcie. V letech 2000 a 2007 zafungoval perfektně

(Další) varovný signál pro americké akcie. V letech 2000 a 2007 zafungoval perfektně

2. Evropské akcie v úterý výrazně ztratily kvůli nejistotě ohledně čínsko-americké obchodní dohody

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování hluboko v červených číslech, když byly pod tlakem nejistoty stran obchodního sporu mezi USA a Čínou. Vyjednávači obou zemí se znovu měli sejít v úterý, investoři však neočekávají výrazný posun. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 1,47 % na 385,11 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,52 % na 7 646,77 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 1,61 % na 5 511,07 bodu a německý DAX se snížil o 2,18 % na 12 147,24 bodu. Výsledky hospodaření v úterý reportovalo několik velkých evropských firem, přičemž nejvíce na slabá zveřejněná čísla doplatily akcie německých aerolinek Lufthansa, které se propadly o 6 %.

Mühlfeit: Evropa by si měla vzít to nejlepší z národních systémů vzdělávání, na globální úrovni může začít zaostávat

Mühlfeit: Evropa by si měla vzít to nejlepší z národních systémů vzdělávání, na globální úrovni může začít zaostávat

3. Pražská burza v úterý oslabila, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech, index PX přišel o 0,79 % na 1 062,22 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, které zlevnily o 2,56 % na 845,80 Kč. Zobchodovaný objem dosáhl necelých 366 milionů korun, a byl tak podprůměrný. V červených číslech uzavřely také cenné papíry dalších finančních titulů, VIG ztratila 0,92 % na 593 Kč, Komerční banka odepsala 0,11 % na 899 Kč a MONETA Money Bank přišla o 0,06 % na 79,50 Kč.

Investorský magazín: Hlavní trendy v českém stavebnictví a trochu jiný pohled na kauzu Huawei

Investorský magazín: Hlavní trendy v českém stavebnictví a trochu jiný pohled na kauzu Huawei

4. Očekávané události

V noci na středu budou investoři vyhodnocovat čínské indexy nákupních manažerů a japonský index spotřebitelské důvěry. Dopoledne Německo přidá statistiku maloobchodních tržeb a zprávu o vývoji nezaměstnanosti a eurozóna zprávy o HDP, nezaměstnanosti a inflaci. Odpoledne se v USA investoři zaměří na zprávu ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a na chicagský index nákupních manažerů. Hlavní událostí dne ale bude oznámení výsledku dvoudenního zasedání americké centrální banky a následná tisková konference guvernéra Fedu Jeroma Powella. Výsledkovou mozaiku doplní na Wall Street společnosti Mylan, General Electric, MetLife nebo QUALCOMM, v Evropě například Puma, BAE Systems, Airbus, Intesa Sanpaolo, Fiat Chrysler Automobiles, BNP Paribas, Credit Suisse Group, Air France-KLM nebo Lloyds Banking Group, na pražské burze Erste Group Bank a v Asii Japan Tobacco, Panasonic nebo Takeda Pharmaceuticals. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tržby Huawei navzdory sankcím USA v pololetí zrychlily růst

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies, který je od poloviny května na černé listině Spojených států, zrychlily v prvním pololetí růst na 23,2 % z 15 % před rokem. Společnost v úterý oznámila, že tržby stouply na 401,3 miliardy jüanů ze 325,7 miliardy jüanů před rokem. Přitom dodávky chytrých telefonů vzrostly o 24 % na 118 milionů kusů.

6. Francouzská ekonomika ve čtvrtletí nečekaně zpomalila

Růst francouzské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,2 % z 0,3 % v předchozích třech měsících. Hlavním důvodem je zhoršení spotřebitelských výdajů a snižování zásob ve firemním sektoru. Vyplývá to z předběžných údajů francouzského statistického úřadu INSEE.

7. GfK: Nálada německých spotřebitelů se již tři měsíce zhoršuje

Nálada německých spotřebitelů se dále zhoršuje. Pokles trvá již tři měsíce. Stěžejními příčinami jsou zpomalování globální ekonomiky, obchodní spory ve světě a odchod Británie z Evropské unie. Lidé se obávají ztráty zaměstnání a příjmů.

8. ČEZ rozšiřuje své obchodování s komoditami do dalších států

Energetická skupina ČEZ rozšiřuje obchodování s komoditami do dalších států. Produkty spojené s elektřinou firma již obchoduje na velkoobchodním trhu v převážné části Evropy, nyní však obchodníci společnosti přidávají také další trhy, na kterých obchodují se zemním plynem, enviromentálními certifikáty a souvisejícími finančními náklady. ČTK to v úterý řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Připomněl, že v loňském roce vydělala firma na spekulativním obchodování rekordní tři miliardy korun, o miliardu více než v roce 2017.

9. Zisk Applu klesl o téměř 13 %, překonal však očekávání

Zisk americké společnosti Apple ve fiskálním třetím čtvrtletí klesl o téměř 13 % na 10,04 miliardy USD. Překonal však očekávání, stejně jako příjmy, které mírně stouply. Generální ředitel Tim Cook agentuře Reuters řekl, že výsledky podpořilo hlavně zlepšení na trhu v Číně.

10. Facebook zrušil příspěvky italské Ligy podněcující k nenávisti

Faceboook zrušil některé z příspěvků na profilu italské vládní strany Liga, které podle společnosti podněcovaly k nenávisti. Informoval o tom list La Repubblica. Podnět k tomu podalo hnutí Cara Italia (Milovaná Itálie), které by se mohlo stát první italskou politickou stranou imigrantů. O reakci krajně pravicové Ligy nebo jejího šéfa Mattea Salviniho italská média neinformovala.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pouštní město za 500 miliard dolarů? V Saúdské Arábii žádný problém

Nový způsob, jak utratit své miliardy z ropy, našli šejkové v Saúdské Arábii. Podle ekonomického listu The Wall Street Journal saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán prosazuje realizaci plánu na výstavbu futuristické metropole v poušti za 500 miliard dolarů.

Město by se mělo jmenovat Neom a jeho obyvatelé by se mohli těšit například z umělého vyvolávání srážek, robotických služebných či létajících taxíků. Třešničkou na dortu by mohl být ostrov ve stylu Jurského parku, který bude domovem robotických dinosaurů.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie