Co musíte ráno vědět (31. srpna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v druhém čtvrtletí dařilo americké ekonomice a co trápí lídra palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu zdražily, dařilo se technologickým titulům nebo sektoru základních materiálů

Americké akcie v polovině týdne díky příznivým údajům o vývoji ekonomiky USA posilovaly. V závěru seance akciový trh podpořil projev Donalda Trumpa, během něhož prezident USA zopakoval požadavek snížit firemní daň na 15 %. Index Dow nakonec zpevnil o 0,12 % na 21 892,43 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,46 % na 2 457,59 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,05 % na 6 368,31 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,1 % na 11,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelý jeden bazický bod na 2,138 %. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví necyklického spotřebního odvětví a sektoru veřejných služeb.

Akcie: Nejdražší a nejlevnější trhy současnosti

2. Evropské burzy ve středu zpevnily

Evropské akcie ve středu uzavřely v plusu, na trzích částečně opadlo napětí z hrozícího konfliktu mezi Severní Koreou a Spojenými státy. Investoři kromě geopolitických problémů vyhodnocovali také řadu makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,7 % na 371,01 bodu poté, co v úterý benchmark klesl přechodně až na šestiměsíční minimum. Britský FTSE 100 si připsal 0,38 % na 7 365,26 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,49 % na 5 056,34 bodu a německý DAX zpevnil o 0,47 % na 12 002,47 bodu.

Členství v eurozóně jako punc kvality? Do euforie před krizí je zatím daleko

3. Pražská burza ve středu uzavřela v zelených číslech, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza se v polovině pracovního týdne odrazila od ztráty z předcházející seance, index PX stoupl o 0,74 % na 1 028,87 bodu. Nahoru burzu táhly především rakouské finanční společnosti, v mínusu obchodování zakončily pouze tři hlavní tituly. Objem obchodů byl s 289 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,48 % na 418,40 Kč.

Investorský magazín: Aktuální dění na trzích optikou technické analýzy

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní zprávu o průmyslové výrobě a přidá statistiku zahájené výstavby a Čína odtajní index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. V Německu dopoledne vyjdou maloobchodní tržby a čísla z pracovního trhu. Evropský statistický úřad Eurostat odtajní odhad inflace v eurozóně a údaje o spotřebitelských cenách přidají také Francie a Itálie. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o nových a pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti, údaje o jádrových výdajích na osobní spotřebu, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a zprávu o rozjednaných prodejích domů a Kanada přidá údaje o vývoji tamní ekonomiky. Výsledky hospodaření bude ve čtvrtek ráno reportovat sázkařská společnost Fortuna. Analytik Petr Bártek z České spořitelny čeká, že Fortuna vykáže za první pololetí přijaté sazky v objemu 719,4 milionu eur, hrubé výhry v objemu 95,9 milionu eur, provozní zisk EBITDA 8,64 milionu eur a čistý zisk ve výši 4,35 milionu eur. Odpoledne by na trh měla výsledky poslat také fotovoltaická firma E4U. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika ve 2. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu v celoročním přepočtu zpevnila o 3 %

Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to středeční zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici počítali s růstem o 2,7 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve druhém čtvrtletí podle očekávní stouply o 0,9 % po 1,8% zvýšení v předchozím období.

6. ČEZ investuje do firmy s technologií pro sdílení ekologických aut

Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital významný minoritní podíl ve francouzské společnosti Vulog. Ve středu to oznámil mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier. Hodnotu transakce neuvedl. Vulog je podle něj globálním lídrem v poskytování technologií pro sdílení ekologických aut ve městech.

7. Buffett se stal největším akcionářem Bank of America

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře a filantropa Warrena Buffetta se stala největším akcionářem finančního ústavu Bank of America. Využila opci, která umožňuje koupit 700 milionů kmenových akcií banky s výraznou slevou. Tímto způsobem Berkshire více než ztrojnásobila investici v Bank of America, kterou uskutečnila před šesti lety.

8. Trump chce snížit korporátní daň v USA na 15 %

Americký prezident Donald Trump požaduje snížit daň z firemních zisků v USA z 35 na 15 %. Je to podle něj nutný krok pro znovunabytí konkurenceschopnosti země. Trump to podle agentury Reuters ve středu prohlásil v prvním projevu věnovaném výhradně tématu daňové reformy.

9. Mexiko zvažuje náhradní plán, pokud zkrachují jednání o NAFTA

Pro případ krachu jednání o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) zvažuje Mexiko náhradní plán. V úterý to řekl mexický ministr hospodářství Ildefonso Guajardo. Dosavadní průběh rozhovorů o změnách dohody, kterou jeho země od roku 1994 uplatňuje se Spojenými státy a Kanadou, označil za "jízdu na horské dráze", která by mohla skončit ve slepé uličce.

10. Temelín může letos pokořit rekord ve výrobě elektřiny z roku 2012

Jaderná elektrárna Temelín by letos mohla překonat výrobní rekord 15,3 terawatthodiny (TWh) z roku 2012. ČTK to řekl nový ředitel elektrárny Jan Kruml, který nastoupí 1. září. Do konce roku také elektrárna přijme až 30 lidí, takže letos bude mít celkově 100 nových zaměstnanců. Kruml nahradil Bohdana Zronka, jenž povede novou divizi ČEZ Jaderná energetika.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Abbásovi postavili vilu za miliony, stěhovat se tam ale nebude

Nedávno dokončená vila v hodnotě šesti milionů dolarů, která měla sloužit jako oficiální sídlo lídra palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, zřejmě zatím zůstane prázdná. Dvaaosmdesátiletý politik se totiž rozhodl zůstat ve svém domě v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Obává se, že kdyby se nastěhoval do velkolepého prezidentského paláce, vyvolalo by to mezi Palestinci, z nichž se značná část ocitá na prahu chudoby, vlnu nevole.

Abbásovi zaměstnanci se nyní snaží pro vilu o výměře 4 700 metrů čtverečních najít nové využití. Potýkají se také s otázkou, jak vysvětlit vysoké náklady ze strany palestinské samosprávy. Část domu by prý mohla být využita jako knihovna, zatímco přistávací plocha pro helikoptéru by mohla sloužit třeba k pořádaní knižních veletrhů.

Abbásovo rozhodnutí vyvolalo u Palestinců rozporuplné reakce. Zatímco někteří odsoudili plýtvání veřejnými zdroji a kritizovali fakt, že si Abbás stěhování na poslední chvíli rozmyslel, jiní oponovali, že palác se může stát symbolem palestinského národa a bude možné v něm ubytovávat oficiální návštěvy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat