Co musíte ráno vědět (4. května)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se v prvním čtvrtletí dařilo investiční společnosti Warrena Buffetta Berkshire Hathaway a kam až doping dostal boxerského šampiona Felixe Sturma? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek kvůli hrozbě cel oslabily. Indexy klesly i v týdenním horizontu

Akcie ve Spojených státech zahájily nový měsíc výrazným poklesem. Mezi investory klesl zájem o rizikovější investice kvůli komentáři amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajícího se cel na čínské zboží. Náladu nezlepšila ani nejnovější data z USA, která potvrdila, že pandemie má na americkou ekonomiku vážný dopad, ani smíšené čtvrtletní hospodářské výsledky. Index Dow klesl o 2,55 % na 23 723,69 bodu, širší S&P 500 přišel o 2,81 % na 2 830,71 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 3,2 % na 8 604,95 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 8,9 % na 37,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý jeden bazický bod na 0,618 %. Ztráty zaznamenaly všechny tři hlavní indexy také za celý týden. Dow se snížil o 0,22 %, S&P 500 oslabil o 0,19 % a Nasdaq Composite se propadl o 0,34 %.

2. Evropské akcie v pátek táhl ke dnu Trump a výrobní aktivita ve Spojeném království

Většina evropských akciových trhů byla v pátek zavřená kvůli svátku. Obchodovalo se jenom v Londýně a Kodani a na obou trzích akcie zaznamenaly pokles. Index FTSE 100 v pátek odepsal 2,34 % na 5 763,06 bodu, panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,78 % na 337,39 bodu a index OMX Copenhagen zaznamenal pokles o 1,01 %.

3. Očekávané události

V pondělí dopoledne budou v Evropě vycházet finální dubnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. ČR navíc přidá údaje o bilanci státního rozpočtu a odpoledne ve Spojených státech vyjdou ISM index aktivity pro oblast New Yorku a údaje o továrních objednávkách. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Buffettova společnost Berkshire Hathaway za první čtvrtletí kvůli koronaviru vykázala rekordní ztrátu

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta za první čtvrtletí vykázala rekordní čistou ztrátu 49,75 miliardy dolarů. Důvodem byl propad cen akcií na trhu v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, který snížil hodnotu investičního portfolia společnosti. Provozní zisk firmy, který Buffett považuje za průkaznější ukazatel hospodaření firmy, ale meziročně stoupl o 6 % na 5,87 miliardy dolarů.

5. ECB: Eurozóna se na loňskou úroveň možná nevrátí před rokem 2022

Ekonomika eurozóny zřejmě ve druhé polovině roku ožije, ale hrubý domácí produkt se kvůli dopadům pandemie covidu-19 zřejmě nevrátí na loňskou úroveň před rokem 2022. V květnovém ekonomickém výhledu to uvedla Evropská centrální banka.

6. Forrester: Globální maloobchod letos kvůli viru klesne o desetinu

Celosvětové maloobchodní tržby v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesnou o 9,6 %, tedy o 2,1 bilionu dolarů. Předpověděla to výzkumná společnost Forrester. Odhadla rovněž, že bude trvat čtyři roky, než se tržby vrátí na úrovně z období před pandemií způsobenou koronavirem.

7. Tisk: Rolls-Royce připravuje zrušení až 8 000 pracovních míst

Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce Holdings připravuje zrušení až 8 000 pracovních míst, což odpovídá zhruba 15 % jeho pracovní síly. Reaguje tak na pokles poptávky po letadlech, který je důsledkem koronavirové krize. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroje z podniku.

8. Havlíček: Stát bude dotovat nájem všem postiženým nařízením vlády

Částečné uhrazení nájemného vládou by se mělo vztahovat na všechny podnikatele, kteří byli postiženi vládními nařízeními kvůli koronaviru a museli nadále platit nájem. Týká se to tak i podnikatelů, kteří provozovali například e-shop nebo prodávali zboží v provozovnách přes okénko. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

9. Rakouský HDP letos podle centrální banky klesne o 8 %

Rakouská centrální banka nyní předpokládá, že rakouská ekonomika v letošním roce v důsledku koronavirové krize klesne o osm procent. Uvedl to guvernér banky Robert Holzmann v rozhovoru s listem Salzburger Nachrichten. Centrální banka tak zhoršila svou zhruba měsíc starou prognózu, podle které se měl hrubý domácí produkt snížit o 3,2 %.

10. Analytici: Ruská ekonomika letos může klesnout o 3,4 %

Ruská ekonomika by v letošním roce v důsledku koronavirové krize mohla klesnout o 3,4 %. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky. K růstu by se ruské hospodářství podle průzkumu mělo vrátit ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Boxer Sturm půjde za doping a krácení daní do vězení

Bývalý boxerský šampion Felix Sturm byl v Německu odsouzen ke třem letům vězení za daňové podvody, porušení antidopingových zákonů a ublížení na zdraví. Pětinásobný mistr světa super střední váhy před zahájením procesu věřil, že vyvázne s dvouletou podmínkou.

Trest za doping se váže ke Sturmovu pozitivnímu testu na anabolickou látku hydroxystanozolol, který měl po vítězství nad Rusem Fjodorem Čudinovem v souboji o titul profesionálního mistra světa organizace WBA v super střední váze v roce 2016. Doping je v Německu trestným činem od roku 2015.

Podle soudu Sturm od prosince 2015 do ledna 2016 absolvoval úmyslně a plánovaně steroidovou kúru, z níž chtěl těžit v únorovém duelu. Proto ho rovněž shledal vinným z ublížení na zdraví. Soudce sice uznal, že při boxu vždy dochází ke zraněním a oba boxeři jsou s tím srozuměni, užitím dopingu ale Sturm porušil dohodu. "Tím pádem už neplatí Čudinovův souhlas a jedná se o napadení," konstatoval soudce.

Tento výklad potěšil německou antidopingovou agenturu NADA, která v minulosti kritizovala, jak s případem naložila mezinárodní boxerská federace, jež podle ní nepostupovala podle antidopingového kodexu. "Je to důležitý milník pro antidopingový zákon a může stanovit precedens budoucím trestním řízením," přivítala NADA tvrdý trest.

Krácení daní se podle soudu Sturm dopustil v šesti případech, v dalších dvou se o to pokusil. Celkem od roku 2006 s pomocí švýcarské poradenské firmy zatajil a na daních neodvedl více než milion eur.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat