4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se v prvním čtvrtletí dařilo investiční společnosti Warrena Buffetta Berkshire Hathaway a kam až doping dostal boxerského šampiona Felixe Sturma? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech zahájily nový měsíc výrazným poklesem. Mezi investory klesl zájem o rizikovější investice kvůli komentáři amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajícího se cel na čínské zboží. Náladu nezlepšila ani nejnovější data z USA, která potvrdila, že pandemie má na americkou ekonomiku vážný dopad, ani smíšené čtvrtletní hospodářské výsledky. Index Dow klesl o 2,55 % na 23 723,69 bodu, širší S&P 500 přišel o 2,81 % na 2 830,71 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 3,2 % na 8 604,95 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 8,9 % na 37,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý jeden bazický bod na 0,618 %. Ztráty zaznamenaly všechny tři hlavní indexy také za celý týden. Dow se snížil o 0,22 %, S&P 500 oslabil o 0,19 % a Nasdaq Composite se propadl o 0,34 %.
Většina evropských akciových trhů byla v pátek zavřená kvůli svátku. Obchodovalo se jenom v Londýně a Kodani a na obou trzích akcie zaznamenaly pokles. Index FTSE 100 v pátek odepsal 2,34 % na 5 763,06 bodu, panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,78 % na 337,39 bodu a index OMX Copenhagen zaznamenal pokles o 1,01 %.
V pondělí dopoledne budou v Evropě vycházet finální dubnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. ČR navíc přidá údaje o bilanci státního rozpočtu a odpoledne ve Spojených státech vyjdou ISM index aktivity pro oblast New Yorku a údaje o továrních objednávkách. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta za první čtvrtletí vykázala rekordní čistou ztrátu 49,75 miliardy dolarů. Důvodem byl propad cen akcií na trhu v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, který snížil hodnotu investičního portfolia společnosti. Provozní zisk firmy, který Buffett považuje za průkaznější ukazatel hospodaření firmy, ale meziročně stoupl o 6 % na 5,87 miliardy dolarů.
Ekonomika eurozóny zřejmě ve druhé polovině roku ožije, ale hrubý domácí produkt se kvůli dopadům pandemie covidu-19 zřejmě nevrátí na loňskou úroveň před rokem 2022. V květnovém ekonomickém výhledu to uvedla Evropská centrální banka.
Celosvětové maloobchodní tržby v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesnou o 9,6 %, tedy o 2,1 bilionu dolarů. Předpověděla to výzkumná společnost Forrester. Odhadla rovněž, že bude trvat čtyři roky, než se tržby vrátí na úrovně z období před pandemií způsobenou koronavirem.
Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce Holdings připravuje zrušení až 8 000 pracovních míst, což odpovídá zhruba 15 % jeho pracovní síly. Reaguje tak na pokles poptávky po letadlech, který je důsledkem koronavirové krize. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroje z podniku.
Částečné uhrazení nájemného vládou by se mělo vztahovat na všechny podnikatele, kteří byli postiženi vládními nařízeními kvůli koronaviru a museli nadále platit nájem. Týká se to tak i podnikatelů, kteří provozovali například e-shop nebo prodávali zboží v provozovnách přes okénko. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Rakouská centrální banka nyní předpokládá, že rakouská ekonomika v letošním roce v důsledku koronavirové krize klesne o osm procent. Uvedl to guvernér banky Robert Holzmann v rozhovoru s listem Salzburger Nachrichten. Centrální banka tak zhoršila svou zhruba měsíc starou prognózu, podle které se měl hrubý domácí produkt snížit o 3,2 %.
Ruská ekonomika by v letošním roce v důsledku koronavirové krize mohla klesnout o 3,4 %. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky. K růstu by se ruské hospodářství podle průzkumu mělo vrátit ve druhém čtvrtletí příštího roku.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bývalý boxerský šampion Felix Sturm byl v Německu odsouzen ke třem letům vězení za daňové podvody, porušení antidopingových zákonů a ublížení na zdraví. Pětinásobný mistr světa super střední váhy před zahájením procesu věřil, že vyvázne s dvouletou podmínkou.
Trest za doping se váže ke Sturmovu pozitivnímu testu na anabolickou látku hydroxystanozolol, který měl po vítězství nad Rusem Fjodorem Čudinovem v souboji o titul profesionálního mistra světa organizace WBA v super střední váze v roce 2016. Doping je v Německu trestným činem od roku 2015.
Podle soudu Sturm od prosince 2015 do ledna 2016 absolvoval úmyslně a plánovaně steroidovou kúru, z níž chtěl těžit v únorovém duelu. Proto ho rovněž shledal vinným z ublížení na zdraví. Soudce sice uznal, že při boxu vždy dochází ke zraněním a oba boxeři jsou s tím srozuměni, užitím dopingu ale Sturm porušil dohodu. "Tím pádem už neplatí Čudinovův souhlas a jedná se o napadení," konstatoval soudce.
Tento výklad potěšil německou antidopingovou agenturu NADA, která v minulosti kritizovala, jak s případem naložila mezinárodní boxerská federace, jež podle ní nepostupovala podle antidopingového kodexu. "Je to důležitý milník pro antidopingový zákon a může stanovit precedens budoucím trestním řízením," přivítala NADA tvrdý trest.
Krácení daní se podle soudu Sturm dopustil v šesti případech, v dalších dvou se o to pokusil. Celkem od roku 2006 s pomocí švýcarské poradenské firmy zatajil a na daních neodvedl více než milion eur.