Co musíte ráno vědět (5. listopadu)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak dopadly zátěžové testy evropských bank a který Čech oslavil o víkendu padesátiny? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden ale hlavní indexy stouply, Dow dokonce nejvýrazněji od června

Americké akcie v pátek oslabily. Na poklesu indexů se velkou měrou podílela technologická společnost Apple, která se dostala pod tlak kvůli neuspokojivému výhledu hospodaření a oznámení, že přestane zveřejňovat informace o počtu prodaných zařízení. V týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy vzrostly. Index Dow v pátek ztratil 0,43 % a obchodování uzavřel na 25 270,83 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,63 % na 2 723,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,04 % na 7 356,99 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,88 % na 19,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o osm bazických bodů na 3,21 %. Za celý týden Dow stoupl o téměř 2,4 %, což představuje jeho nejvýraznější týdenní nárůst od letošního června. Index S&P 500 se zvýšil taktéž o 2,4 % a Nasdaq Composite přidal 2,7 %.

Týden trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 zkorigoval prudké poklesy
Index S&P 500 ve středu uzavřel nejhorší měsíc za několik let, v týdenním vyjádření ale do pátku vzrostl o 2,42 %.

2. Evropské akcie v pátek uzavřely v plusu, mají za sebou nejlepší týden od roku 2016

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když je nahoru poslal optimismus investorů ohledně dosažení obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. V centru pozornosti byly také výsledková sezóna a statistika z amerického trhu práce. Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,28 % na 364,08 bodu, za celý týden pak vzrostl o 3,33 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,29 % na 7 094,12 bodu (týden: +2,23 %), francouzský CAC 40 získal 0,32 % na 5 102,13 bodu (týden: +2,71 %) a německý DAX se zvýšil o 0,44 % na 11 518,99 bodu (týden: +2,84 %). STOXX Europe 600 za sebou má nejlepší týden od prosince 2016.

Technologie, ekologie, politika: Které trendy nejvíce změní naše životy?
Z velkých trendů, které (z)mění svět, mohou nakonec naše životy poznamenat nejvíce ty, jež nejsou na první pohled tak patrné. Pokud se nerespektování životního prostředí či vyprázdněnost politiky přehoupnou přes určitou hranici, může náprava škod trvat velice dlouho a být mimořádně náročná a nákladná. Nejen o tom v rámci projektu Alter Eko hovořil hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka, odborný garant studie zaměřené na příčiny a důsledky megatrendů, kterou tým Alter Eko připravil pro listopadové fórum Kostelec 2018: Malá země, velká výzva. To se zaměří na výzvy a příležitosti stojící před českou ekonomikou.

3. Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 3,5 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, index PX odepsal 0,27 % na 1 067,73 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, jež v pátek reportovala výsledky hospodaření. Dařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 802 miliony Kč nadprůměrný. Za celý týden pražská burza podle indexu PX zpevnila o 3,5 %.

Hepnerová (SAP): Automatizace je v kurzu, lidská intuice je ale nenahraditelná
Automatizace, například v rámci business center, je na vzestupu. Umělá inteligence je úžasná věc, programy se po zadání určitých parametrů zvládají samy učit, v pozadí jsou ale vždy lidé, kteří pracovní celky dokáží spojovat, navazovat a vymýšlet. Strašení 80% propouštěním kvůli automatizaci a robotizaci je podle mě nesmyslné, bude se jednat odhadem o pětinu pracovních pozic, uvedla v rámci projektu Alter Eko viceprezidentka společnosti SAP Andrea Hepnerová.

4. Očekávané události

V noci na pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů v sektoru služeb pro Čínu a japonská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Dopoledne se investoři zaměří na index spotřebitelské důvěry v eurozóně od společnosti Sentix, britský index nákupních manažerů ve službách a české maloobchodní tržby. PMI za nevýrobní sektor vyjde odpoledne i ve Spojených státech. Hospodářské výsledky zveřejní v Japonsku SoftBank Group a Toyota Motor, v Evropě automobilka Ferrari a v USA společnosti Booking Holdings, Mosaic nebo Mylan. Na pražské burze se hospodářskými čísly pochlubí fotovoltaická společnost Photon Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropské banky jsou podle zátěžových testů silnější, britské finanční domy zklamaly

V zátěžových testech evropských bank obstály všechny zkoumané instituce, banky v Evropské unii jsou pro případ hospodářské nebo finanční krize v lepší kondici než před několika lety. Vyplývá to z výsledků testů, které v pátek zveřejnil Evropský bankovní úřad (EBA). Překvapivě slabých výsledků nicméně dosáhly britské finanční ústavy Barclays a Lloyds.

6. Buffettova Berkshire Hathaway v třetím čtvrtletí zdvojnásobila zisk

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v třetím čtvrtletí zdvojnásobila provozní zisk na 6,88 miliardy USD. Přispěly k tomu především lepší výsledky v pojišťovnictví a nižší daně. Výsledky společnosti předčily očekávání analytiků, kteří předpovídali provozní zisk 6,11 miliardy USD. 

7. IfW: Německá ekonomika v třetím čtvrtletí pravděpodobně klesla

Německá ekonomika v letošním třetím čtvrtletí pravděpodobně klesla o zhruba 0,3 %. Předpokládá to německý ekonomický institut IfW. V druhém čtvrtletí přitom hospodářský růst Německa podle statistiků zrychlil na 0,5 % z 0,4 % v prvním kvartálu.

8. Trump ohlásil sankce proti Íránu ve stylu Hry o trůny

Zvláštním způsobem se rozhodl americký prezident Donald Trump uživatele sociální sítě Twitter upozornit na blížící se zavedení druhé vlny sankcí vůči Íránu. Na svém účtu zveřejnil fotografii sebe sama, která připomíná filmový plakát a nese nápis "Sankce se blíží", jenž podle amerických médií zjevně odkazuje na větu "Zima se blíží" z populárního seriálu televizní stanice HBO Hra o trůny.

9. Americká ekonomika v říjnu vytvořila 250 tisíc pracovních míst, nezaměstnanost zůstala na 48letém minimu

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 250 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 190 tisíc míst po 118 tisících v září (revidováno ze 134 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %, jak se čekalo, a je tak nadále na 48letém minimu. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd v říjnu stouplo na 3,1 % z 2,8 %.

10. Čína slíbila ekonomickou pomoc krizí sužovanému Pákistánu

Hospodářskou krizí sužovaný Pákistán získá od Číny ekonomickou pomoc. Po sobotním setkání nového pákistánského premiéra Imrana Chána a čínského premiéra Li Kche-čchianga to uvedl vysoký čínský diplomat. Podrobnosti zatím zveřejněny nebyly.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Uprchlý podnikatel Krejčíř oslavil padesátiny ve vězení v JAR

Podle různých svědectví patří k nejbrutálnějším a nejbezohlednějším lidem, kteří se dostali do rozporu se zákonem. Uprchlý odsouzený podnikatel Radovan Krejčíř, o němž se točí filmy a píšou knihy, se dopouštěl podle svědků násilí s radostí a často i zkratkovitě. V neděli 4. listopadu mu bylo padesát.

Krejčíř, který z ČR uprchl před policejním vyšetřováním v červnu 2005, je v současnosti je ve vězení v Jihoafrické republice. Zde pobývá od dubna 2007, v únoru 2016 byl odsouzen za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami k 35 letům vězení. V zemi čelí i obvinění v několika dalších závažných kauzách.

Pražský vrchní soud letos v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a řadu dalších činů.

ČR usiluje o Krejčířovo vydání z JAR od roku 2007. Letos v polovině března jihoafrický soud souhlasil s Krejčířovým vydáním do ČR, konečné rozhodnutí ovšem ještě záleží na tamním ministru spravedlnosti. Proces vydání se může táhnout ještě několik let. Jeho právník letos v září varoval ministra spravedlnosti JAR, že pokud nebude vydán, může se Krejčíř znovu pokusit uprchnout.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat