Co musíte ráno vědět (7. května)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká je důvěra investorů v ekonomiku eurozóny a co všechno dovede nový robot od Boston Dynamics? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí napravily většinu ztrát, investory znepokojil vývoj v čínsko-amerických obchodních vztazích

Americké akciové indexy zahájily týden prudkým propadem. V úvodu seance reagovaly na nedělní hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zvýší cla na čínské zboží. Odpoledne však velkou část počátečních ztrát smazaly, protože akcie firem z odvětví zdravotní péče zpevnily a část investorů zůstává přesvědčena, že se obchodní dohodu mezi USA a Čínou podaří uzavřít. Index Dow klesl o 0,25 % na 26 438,48 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,45 % na 2 932,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,50 % na 8 123,29 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 19,97 % na 15,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po počátečním hlubším propadu klesal jen o tři bazické body, v závěru dne prudce spadl o šest bazických bodů na 2,47 %.

Americká akciová rally a (ne)chuť riskovat
Americké akciové indexy na konci dubna několikrát posunuly historická maxima, a hluboká korekce ze závěru loňského roku tím byla napravena. Některá velká jména (Apple, Microsoft) růstu výrazně pomohla, po oznámení hospodářských výsledků ale jiné firmy výrazně ztratily (třeba Alphabet). Za povšimnutí ovšem stojí především to, které sektory se podílely na letošním růstu amerických akciových indexů.
Pět akcií, které by koupil Warren Buffett, kdyby mohl
Warren Buffett a jeho společnost Berkshire Hathaway vydělají jen na dividendách přes čtyři miliardy dolarů ročně, ale nemohou investovat do jakékoli společnosti. Platí to zejména pro malé firmy. Do kterých menších a středních firem by investoval Warren Buffett, kdyby mohl?

2. Evropské akcie v pondělí kvůli sporu USA s Čínou klesly na měsíční minimum

Evropské akcie zakončily pondělní seanci v červených číslech, přičemž během dne klesly na měsíční minimum. Plánované zvýšení amerických cel na čínské zboží totiž obnovilo obavy investorů ohledně obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,88 % na 386,95 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 1,18 % na 5 483,52 bodu a německý DAX klesl o 1,01 % na 12 286,88 bodu. Ve Spojeném království se v pondělí kvůli státnímu svátku neobchodovalo. Zhruba o 3,5 % v pondělí zlevnily akcie ocelářské firmy ThyssenKrupp, která v pondělí uvedla, že stále usiluje o dohodu s Evropskou komisí ohledně plánované fúze s indickou společností Tata Steel.

Volby do Evropského parlamentu: V čem jsou jiné?
V květnu čekají Evropu volby do Evropského parlamentu, které naznačí další směřování evropského projektu. Ty letošní jsou již čtvrté v pořadí, kterých se mohou zúčastnit občané ČR. Tentokrát mají volby specifický význam, neboť v současnosti Evropa čelí protiintegračním náladám, jež se do (výsledku) voleb nepochybně promítnou.
Pozitiva brexitu a migrační krize: Lidé se konečně zajímají o EU
Migrační krize i současné brexitové tahanice mají nepochybně i svá pozitiva. Lidé se začali o Evropu a Evropskou unii zajímat a v médiích poprvé od našeho vstupu probíhá seriózní debata o přínosech i problémech unie, vysvětlil politolog Jiří Pehe, ředitel pražské New York University, v rámci projektu Alter Eko. Ve světle blížících se voleb do Evropského parlamentu téma diskutoval s ekonomem Petrem Zahradníkem z České spořitelny.

3. Pražská burza v úvodu týdne výrazně klesla, dolů ji stáhly finanční tituly

Pražská burza v pondělí uzavřela v červených číslech, index PX odepsal 1,38 % na 1 064,71 bodu. Nedařilo se zejména Erste Group Bank a Komerční bance, proti trendu šla textilka PFNonwovens. Objem obchodů byl s necelými 390 miliony korun podprůměrný. Akcie Komerční banky byly nejobchodovanější a zlevnily o 2,42 % na 867 Kč. Nedařilo se ale ani dalším finančním titulům. Erste Group Bank ztratila 2,51 % na 879,40 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 1,39 % na 74,45 Kč a pojišťovna VIG přišla o 1,82 % na 622 Kč.

Pod pokličkou PMI aneb Jak se zkracuje fronta na českou zmrzlinu
Index nákupních manažerů (PMI) v českém průmyslu klesl v dubnu na 46,6 bodu z březnových 47,3 bodu, trh čekal naopak mírné zlepšení na 47,6 bodu. Analytik Michal Skořepa z České spořitelny vysvětluje, proč ani index hluboko v pásmu zpomalování ekonomiky (hodnoty pod 50 znamenají očekávání horší situace v horizontu šesti měsíců) nemusí být (tak velký) problém.

4. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne se investoři v Evropě zaměří na německé tovární objednávky, české maloobchodní tržby či index cen britských domů a odpoledne ve Spojených státech vyjdou ukazatel JOLTS a index ekonomického optimismu. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě BMW, Ferrari, Anheuser-Busch InBev nebo Infineon Technologies a na Wall Street společnosti Mylan, Lyft nebo Lending Club. Evropská komise v úterý zveřejní aktualizovaný výhled vývoje hospodářství členských zemí Evropské unie. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v květnu opět vzrostla

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v květnu už třetí měsíc za sebou vzrostla, polevily obavy z recese. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix. Ke zlepšení nálady investorů přispěly zlepšující se ekonomické podmínky ve světě a prozatímní odvrácení hrozby odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.

6. Boeing věděl o softwarovém problému letounů 737 Max zhruba rok

Americký výrobce letadel Boeing věděl o softwarovém problému letounů 737 Max zhruba rok, neinformoval o tom ale ani letecké společnosti, ani regulační orgány. Částečné a nekonzistentní objasnění situace poskytl až po pádu indonéského stroje tohoto typu. Vyplývá to z nedělního prohlášení společnosti, o němž informovala světová média. Boeing nicméně trvá na tom, že tato věc nepředstavuje bezpečnostní riziko.

7. Bisnode: Objem kapitálu v českých firmách klesl nejníže od roku 2013

Objem kapitálu investovaného do základního jmění českých firem ke konci dubna klesl meziročně zhruba o osm procent na 2,51 bilionu korun, tedy na nejnižší hodnotu od roku 2013. Objem se tak snížil druhý rok za sebou, informovala poradenská společnost Bisnode. Objem zahraničního kapitálu podle analýzy klesl o 15 procent na 895 miliard korun, což je nejnižší hodnota od roku 2011. Zahraniční firmy tak aktuálně ovládají zhruba 36 procent z celkového základního kapitálu českých společností.

8. Kraft Heinz kvůli chybám přepracuje účty za roky 2016 a 2017

Americká potravinářská společnost Kraft Heinz musí přepracovat účetní výkazy za roky 2016 a 2017. Reaguje tak na pochybení několika svých zaměstnanců. Podnik v pondělí také oznámil, že nebude schopen včas dodat hospodářské výsledky za čtvrtletí, které skončilo v březnu.

9. IKEA otevírá obchod v centru Paříže, chystá investice

Švédský nábytkářský řetězec IKEA v pondělí otevřel první obchod v centru Paříže. Podnik mění obchodní strategii a z okrajů měst směřuje do jejich středu, blíže zákazníkům. V příštích třech letech chce IKEA ve Francii do takových obchodů investovat asi 400 milionů eur, řekl šéf pobočky IKEA France Walter Kadnar.

10. Pompeo kritizoval ambice Ruska a Číny v Arktidě

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí po příletu do finského města Rovaniemi na jednání Arktické rady vyjádřil znepokojení nad čínskými a ruskými investicemi v Arktidě a vyzval obě země, aby si v tomto regionu počínaly zodpovědně. Uvedla to agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Robot od Boston Dynamics by mohl ohrozit miliony pracovních míst

Americká společnost Boston Dynamics, která se v minulosti proslavila vývojem nejrychleji běžícího robota na světě Cheetah či roboty metajícími salta, se nedávno pochlubila novou verzí již dříve představeného modelu Handle.

Robot na videu, které Boston Dynamics zveřejnila, pracuje ve skladu, kde převáží krabice z místa na místo. Robot se dokáže orientovat v prostoru a správně lokalizovat předměty, se kterými manipuluje. Blíží se tedy doba, kdy ve velkých skladech budou místo zaměstnanců pracovat podobné stroje?

Podle odborníků na umělou inteligenci by do roku 2030 kvůli automatizaci mohlo zaniknout až 40 milionů pracovních míst ve Spojených státechKai-Fu Lee, bývalý šéf čínského Googlu či korporátní viceprezident Microsoftu, dokonce nedávno v rozhovoru pro CBS News prohlásil, že umělá inteligence v následujících 25 letech nahradí až 40 procent pracovních míst na celém světě.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat