Co musíte ráno vědět (8. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, kdo maří boj s pandemií a jak se léčí covid-19 v Tanzanii a na Madagaskaru? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek přidaly okolo procenta, náladu podpořily některé firemní výsledky

Americké akcie zpevnily a index Nasdaq Composite se dostal do plusu od začátku roku. Přispěly k tomu dobré čtvrtletní hospodářské výsledky firem v čele s finanční společností PayPal Holdings. Nepříznivou statistiku z trhu práce investoři víceméně čekali. Index Dow stoupl o 0,89 % na 23 875,89 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 1,15 % na 2 881,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,41 % na 8 979,66 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,85 % na 31,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o více než sedm bazických bodů na 0,639 %. Ceny ropy klesly o 1-2 %, zlato přidalo bezmála 2 % a stříbro 3 %. Dařilo se i nejsledovanějším kryptoměnám (bitcoin +5 %, ethereum +2 %).

Já že jsem bohatý? Vždyť mám jen miliardu!
S jídlem roste chuť, říká se obrazně. Řečí peněz, čím více vyděláváte, tím více chcete mít. Třeba jako bývalý šéf americké banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein, který nedávno v rozhovoru pro Financial Times naznačil, že se rozhodně nepovažuje za bohatého.
ETF a aktivní portfoliomanagement jako Rubikova kostka a sudoku
V uplynulé dekádě z klasických podílových fondů odteklo 190 miliard dolarů, zatímco burzovně obchodované fondy (ETF) zaznamenaly příliv více než 2,5 bilionu dolarů, z toho jen loni více než 320 miliard dolarů. Obliba ETF roste raketovým tempem a nic se na tom pravděpodobně v dohledné době nezmění.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory špatným ekonomickým vyhlídkám

Akciové trhy v Evropě ve čtvrtek přidávaly přes procento. Průmyslová výroba v Evropě kolabuje a Bank of England očekává bezprecedentní propad ekonomiky, ale maloobchodní sektor nakonec svými překvapivými výsledky akciové trhy podržel. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,09 % na 337,98 bodu, britský index FTSE 100 posílil o 1,4 % na 5 935,98 bodu, francouzský CAC 40 skončil se ziskem 1,54 % na 4 501,44 bodu a německý DAX vzrostl o 1,44 % na 10 759,27 bodu.   

Jak německý soud překročil Rubikon aneb Kde jsou mantinely evropského kvantitativního uvolňování?
Německý ústavní soud tento týden překročil Rubikon. Historicky poprvé se totiž postavil proti názoru Evropského soudního dvora, když označil politiku kvantitativního uvolňování ze strany ECB (konkrétně program PSPP z roku 2015) za teoreticky protiústavní. Pokud se ECB nevypořádá s námitkami německých soudců do tří měsíců, bude se německá Bundesbank muset přestat podílet na uvedeném programu odkupu aktiv.
Michálek (Bondsupermarket): Akcie mohou odepsat z březnových minim dalších 50 %
Případné zisky z investic do akcií typu Tesly nebo velkých technologických firem v USA bych zrealizoval, držel bych hotovost a přikupoval bych až později během letošního roku. Akciové trhy totiž klesají ve třech vlnách, přičemž březnový výplach byl pouze tou první z nich. Z lokálních minim ze začátku jara mohou akcie odepsat až polovinu hodnoty, uvedl zkušený investiční bankéř a zakladatel společnosti Bondsupermarket Tomas Michálek v rámci květnové debaty z cyklu ABCD investora.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla o procento, dařilo se akciím ČEZ

Pražská burza si ve čtvrtek polepšila zhruba o procento po středečním mírném poklesu. Index PX stoupl o 0,99 % na 881,34 bodu. Dařilo se akciím energetické společnosti ČEZ, která příští týden v úterý zveřejní výsledky čtvrtletního hospodaření. Naopak dolů zamířily akcie Komerční banky a Monety Money Bank.

Úvěr jako alfa a omega současné ekonomiky aneb Proč (ne)vzroste inflace
Proč ani biliony dolarů navíc v globálním finančním systému nemusejí spustit prudký nárůst inflace? Podrobný a srozumitelný výklad na jediné stránce nabízí hlavní ekonom Roklen Dominik Stroukal.

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit zprávě o německé obchodní bilanci. USA odpoledne na trh pošlou zprávu o situaci na trhu práce za duben a také zprávu o velkoobchodních zásobách. Analytici očekávají, že zpráva z trhu práce bude informovat o zániku rekordních 20 milionů pracovních míst. Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě ING Groep a v USA firmy PPL nebo Noble Energy. Na pražské burze se na konci týdne kvůli státnímu svátku obchodovat nebude. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB srazila základní sazbu na 0,25 %, ekonomika podle ní letos spadne o 8 %

Bankovní rada České národní banky na květnovém měnověpolitickém jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 75 bazických bodů na 0,25 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby o procentní bod na 1,00 %, diskontní sazba zůstala na 0,05 %. Podle nové makroekonomické prognózy centrální banky česká ekonomika letos klesne o 8 % a na předkrizovou úroveň se nevrátí ani do konce příštího roku.

ČNB jako popelnice finančního sektoru? Toto jsou 4 důvody, proč nemít obavy (nejen) z případných odkupů dluhopisů
Vraťme se k novele zákona o ČNB, která zmocnila domácí centrální banku k širšímu okruhu obchodů na finančních trzích. Ekonom Michal Skořepa z České spořitelny se tématu obšírně věnoval v textu, který vyšel krátce předtím, než byla novela schválena českými poslanci. Má smysl si jej přečíst, snaží se totiž osvětlit, proč bylo toto rozšíření potřebné, a při té příležitosti zrekapituloval některé základní mechanismy, kterými ČNB ovlivňuje českou ekonomiku.

6. Bank of England potvrdila nastavení měnové politiky, očekává bezprecedentní propad ekonomiky

Britská centrální banka na květnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Beze změny ponechala i program skupování aktiv v celkovém objemu 645 miliard liber. Upozornila také, že britská ekonomika by letos mohla kvůli koronaviru klesnout asi o 14 %.

7. Čínský export v dubnu překvapivě vzrostl

Čínský export se v dubnu navzdory koronavirové krizi meziročně zvýšil o 3,5 %. Zaznamenal tak první nárůst v letošním roce. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů čínského celního úřadu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali propad o 15,7 % po březnovém poklesu o 6,6 %.

8. Průmysl v Německu v březnu klesl nejvíce od znovusjednocení země

Průmyslová výroba v Německu v březnu klesla o 9,2 %, a dostala se tak nejníže od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly v současné podobě zveřejňovat. Na vině je propuknutí pandemie nemoci covid-19, které snížilo poptávku po zboží z největší evropské ekonomiky.

9. Velvyslanec EU v Pekingu: Spory Číny a USA maří boj s pandemií

Rostoucí napětí v čínsko-amerických vztazích je problematické a narušuje spolupráci světových zemí v boji s koronavirem. Uvedl to ve čtvrtek velvyslanec Evropské unie v Číně Nicolas Chapuis, kterého citovala agentura Reuters.

10. FDA povolila druhou fázi testování vakcíny proti koronaviru

Organizace Food and Drug Administration povolila druhou fázi testování vakcíny proti koronaviru způsobujícímu onemocnění covid-19 od společnosti Moderna.

11. Výbor Evropského parlamentu vyzval Babiše, aby vyřešil svůj možný střet zájmů

České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku. V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Špatné testy a bylinky na COVID-19

Některé africké země, včetně takové Tanzanie, byly kritizovány za to, jak přistupují k řešení problému s pandemií koronaviru. Prezident John Magufuli měl pocit, že i když testovaných lidí není mnoho, pozitivních testů ano. Poslal tedy do laboratoře několik vzorků, kterým byla přiřazena jména a věk, ale patřily například ovci, koze, nebo dokonce papáje.

K překvapení všech byly vzorky z kozy a papáji pozitivní, na což prezident reagoval slovy, že testovací soupravy vykazují určité technické chyby, a že tedy někteří lidé, jejichž testy byly pozitivní, nemuseli být nemocní. Řešením tak podle Magufuliho mohou být léčivé byliny z Madagaskaru.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat