Já že jsem bohatý? Vždyť mám jen miliardu!

S jídlem roste chuť, říká se obrazně. Řečí peněz, čím více vyděláváte, tím více chcete mít. Třeba jako bývalý šéf americké banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein, který nedávno v rozhovoru pro Financial Times naznačil, že se rozhodně nepovažuje za bohatého.
Hodnota Blankfeinova majetku se podle odhadů pohybuje mezi miliardou a miliardou a půl dolarů. Asi si říkáte, že tenhle pán to v hlavě nemá úplně v pořádku, vždyť taková částka bohatě stačí na to, aby byl na seznamu 0,01 % nejbohatších Američanů.
Jenže nejde jen o problém Lloyda Blankfeina, podobně na svůj majetek nahlíží většina lidí. Jak ukazuje přiložený graf, za vyšší, než ve skutečnosti jsou, považují své příjmy ve srovnání s příjmy ostatních paradoxně takřka výhradně ti méně majetní. Domácnosti, které se z hlediska příjmů pohybují v devátém decilu, si většinou myslí, že jsou jen v šestém až osmém decilu.
Člověk má potřebu se neustále s někým srovnávat. Většinou přitom s těmi, které považuje v jistém ohledu za lepší než sebe sama. Bohatší, krásnější, vtipnější, oblíbenější. Člověk je z podstaty soutěživý, ambiciózní, upíná se k věcem, které nejsou samozřejmé, k věcem, které by chtěl, ale které nemá. Jenže stejně tak, jako se vždy najde někdo "nad námi", je vždy také někdo "pod námi".
Pokud máte pocit, že na tom s penězi nejste nejlépe a že všichni kolem vás jsou bohatší, vězte, že vlastníte-li majetek minimálně v hodnotě 105 tisíc korun, jste bohatší než polovina světové populace. Nepatříte sice mezi ty nejbohatší, ale jste na tom lépe než zhruba 3,9 miliardy lidí. A je-li hodnota vašeho majetku alespoň 2,32 milionu korun, patříte již mezi 10 % nejbohatších. To není tak špatné, nemyslíte?
Zdroj: Of Dollars And Data