Co musíte ráno vědět (9. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak se v listopadu dařilo českému průmyslu a jak by mohl vypadat vůz budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí mírně posílily, všechny tři hlavní indexy se znovu dostaly na nová rekordní maxima

Americké akcie uzavřely pondělní seanci bez výraznějších změn, všechny tři hlavní indexy ale posunuly výše svá absolutní maxima. Investoři nyní čekají na zprávy o hospodaření amerických společností v posledním čtvrtletí loňského roku a na nové údaje o vývoji ekonomiky Spojených států. Index Dow klesl 0,05 % na 25 283 bodů (absolutní maximum ale během dne posunul na 25 311,99 bodu), širší S&P 500 naopak vzrostl o 0,15 % na nové zavírací maximum 2 747,71 bodu (absolutní maximum navýšil na 2 748,51 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,29 % na nové zavírací maximum 7 157,39 bodu (rekord posunul na 7 161,35 bodu). Index volatility VIX stoupl o 3,25 % na 9,52 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 2,478 %. Dařilo se většině hlavních sektorů, v červených číslech skončily pouze sektor zdravotní péče a finanční odvětví. Nejvýrazněji stouply sektor veřejných služeb a realitní odvětví.

Co Twitter dal: Trump na WikiLeaks

Investorský magazín: Přístup k akciovému portfoliu jako první ochutnávka z Investičního fóra

2. Evropské burzy v pondělí uzavřely v plusu, dařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy začaly nový týden v zelených číslech. Investoři sledovali zejména dění v Německu, kde jednají křesťanští demokraté Angely Merkelové se sociálními demokraty Martina Schulze o sestavení nové vlády. Regionální index STOXX Europe 600 během obchodování vystoupil až na nejvyšší hodnotu od srpna 2015, seanci pak uzavřel se ziskem 0,27 % na 398,41 bodu. Britský index FTSE 100 klesl o 0,36 % na 7 696,51 bodu, a šel tak proti trendu, francouzský CAC 40 získal 0,3 % na 5 487,42 bodu a německý DAX si polepšil o 0,36 % na 13 367,78 bodu. O více než procento vzrostl sektor základních materiálů, který podpořilo dojednání několika obchodních dohod mezi Francií a Čínou. Ty byly podepsány při příležitosti návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Číně.

EUR/USD, ropa, zlato a EUR/CZK: Co naznačuje technická analýza

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, zhruba o procento zdražily akcie Komerční banky

Pražská burza v pondělí počtvrté v řadě zpevnila, index PX se zvýšil 0,33 % na 1 108,92 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, nedařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s necelými 417 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, které zdražily o 0,59 % na 513 Kč. Nejvyšší zisk si připsala Komerční banka, jejíž akcie stouply o 1,07 % na 945 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Pojišťovna VIG uzavřela na nule (700 Kč), Erste Group Bank odepsala 0,08 % na 973,80 Kč a MONETA Money Bank získala 0,24 % na 83,35 Kč. V zelených číslech dále obchodování zakončily mediální společnost CME (+0,1 % na 99,90 Kč), sázkařská Fortuna (+0,28 % na 180,50 Kč) a tabáková firma Philip Morris ČR (+0,98 % na 16 560 Kč).

KONTEXT: Česká ekonomika vs. czexit aneb Proč je (ne)důležité sledovat Zemana

Portfolio na rok 2018: 4+2 investice šéfredaktora

4. Očekávané události

V noci na úterý Japonsko zveřejní index spotřebitelské důvěry a Austrálie se pochlubí počtem vydaných stavebních povolení. V Evropě dopoledne vyjdou francouzská a německá obchodní bilance, zprávy o vývoji nezaměstnanosti v eurozóně a Itálii a data o průmyslové výrobě v Německu a Řecku. Spojené státy odpoledne odtajní index optimismu malých firem od NFIB a ukazatel JOLTS, oblíbený indikátor stavu trhu práce šéfky Fedu Janet Yellenové. Za řečnický pultík se postaví šéf americké centrální banky v Minneapolisu Neel Kashkari. V úterý se rovněž uskuteční zasedání Evropské centrální banky, nebude se však na něm řešit nastavení měnové politiky. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí bude reportovat jihokorejský technologický gigant Samsung Electronics. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst průmyslu v Česku v listopadu zpomalil na 8,5 %

Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v listopadu zpomalil na 8,5 % z 10,5 % v říjnu. Růst podpořily zejména energetika a výroba automobilů a elektrických zařízení. Ve srovnání s říjnem se průmyslová produkce očištěná o sezonní vlivy zvýšila o 3,7 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

6. Akcionáři Applu chtějí řešit závislost dětí na smartphonech

Dva velcí akcionáři americké technologické společnosti Apple vyzvali firmu, aby podnikla kroky proti rostoucí závislosti dětí na chytrých telefonech. Výrobce populárních smartphonů iPhone by podle nich měl mimo jiné vytvořit software, který by umožnil rodičům, aby omezili používání chytrých telefonů dětmi.

7. Čínská Hedvábná stezka nesmí být jednosměrná, řekl Macron

Čína a Evropa by měly spolupracovat na plánech Pekingu na vybudování novodobé Hedvábné stezky, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Na úvod své třídenní návštěvy Číny to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Zdůraznil přitom, že tato iniciativa nesmí být jednosměrná.

8. Devizové rezervy ČNB v prosinci stouply na 123,4 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky loni v prosinci stouply o 479 milionů eur na 123,4 miliardy eur. Meziročně vzrostly o 42,1 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnila ČNB. Devizové rezervy byly meziměsíčně a meziročně vyšší i amerických dolarech a korunách.

9. Hodnota fúzí a akvizic ve Francii byla v loňském roce nejvyšší za deset let

Hodnota fúzí a akvizic, v nichž figurovaly francouzské podniky, loni činila 209,1 miliardy eur a byla nejvyšší od roku 2007. Počet transakcí ale klesl na 2 393 z 2 556 v roce 2016. Vyplývá to z průzkumu společnosti Dealogic. Bankéři tento vývoj částečně přisuzují politice prezidenta Emmanuela Macrona, který se zaměřil mimo jiné na podporu podnikání.

10. Farmaceutická firma Celgene koupí za sedm miliard dolarů Impact Biomedicines

Americká biotechnologická firma Celgene se dohodla na koupi společnosti Impact Biomedicines. Cena transakce se může vyšplhat až na sedm miliard dolarů, záležet bude na schválení nového léku regulačními úřady a jeho prodeji. Uvedly to společnosti v pondělním prohlášení. Akvizicí posílí Celgene svoji pozici na trhu s onkologickými léky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Las Vegas byl představen koncept vozu blízké budoucnosti

Čínská firma Byton představila koncept svého chytrého elektrického vozu. Auto, na jehož konstrukci pracovali bývalí zaměstnanci BMW a firmy Apple, má mimo jiné velkou palubní desku s dotykovým displejem a umožňuje vůz otevřít prostřednictvím softwaru k rozpoznávání obličeje.

Provozní ředitel a spoluzakladatel firmy Daniel Kirchert před zahájením veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas novinářům řekl, že auto se má vyrábět masově a prodávat se začne příští rok za cenu od 45 000 USD.

"Chceme být společností, která přinese na trh první skutečně chytré auto," prohlásil generální ředitel Carsten Breitfeld. Téměř přes celou palubní desku se rozprostírá velká obrazovka, která je ve dne jasně bílá, za tmy se ale její světlo změní, aby tolik nerušilo. Obrazovku lze ovládat dotykem, hlasem a gesty. Uprostřed volantu je tablet, další obrazovky jsou pak na zadní části předních sedadel.

Hlavní displej může zobrazovat mnoho věcí - videoklipy, kalendář, trasu, zdravotní údaje a další. Po usazení do auta vnitřní kamera určí, kdo je sedící osoba, načte její profil, nastaví polohu sedadel a provede další úpravy. Pokud je auto v plném režimu samořízení nebo v nepohyblivém stavu, mohou se přední sedadla natáčet směrem k sobě a otevřít prostor auta tak, že i lidé sedící na zadních sedadlech vidí přední velký displej.

Automobil je vybaven senzory, které by měly umožnit autonomní řízení čtvrté úrovně, tedy takové, kdy by řidič teoreticky mohl za volantem usnout. To však zatím nebude v nabídce. Vůz tak bude mít nabídku autonomního řízení, kdy bude auto řídit samo, ale řidič musí zůstat v pohotovosti a být připraven převzít řízení.

Auto od společnosti Byton má být na jedno nabití schopno ujet 400-520 kilometrů. Baterii by mělo být možné z 80 % dobít do 30 minut. Zrychlení z nuly na 100 má auto mít zhruba za pět sekund.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat