US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Dohoda o amerických fiskálních škrtech zkrachovala

Americká politická garnitura se v pondělí na rozpočtových škrtech sice nedohodla, nicméně tato dohoda není z dlouhodobého horizontu zásadní. Návrh dohody obsahoval rozpočtové škrty ve výši pouhých 1,2 bilionu dolarů. To je přitom přibližně výše rozpočtového deficitu za loňský rok. Americký HDP byl za třetí kvartál revidován - rostl pouze o 2 procenta (podle prvních odhadů 2,5 procenta).

1,2 bilionu dolarů je málo. Ani kdyby byla dohoda schválena, z dlouhodobého hlediska by se problémy amerických státních financí nevyřešily. Podle mého názoru by bylo potřeba posunout desetinou čárku o jedno místo doprava, tedy na 12 bilionů dolarů.

Americká rozpočtová sekera je totiž vskutku obrovská. Například v roce 2010 rozpočtové příjmy činily 2 162 miliard dolarů a výdaje 3 456 miliard dolarů. Deficit tak činil 1 294 miliard. Americká federální vláda si tak musela půjčit téměř 1,3 bilionu dolarů. Jinak řečeno, na každý utracený dolar si musela půjčit téměř 40 centů. Letos je na tom rozpočtová bilance podobně.

USA se nemusejí bát o dolar

Tato dluhová dynamika pravděpodobně není v dlouhodobém horizontu udržitelná. USA mají jediné štěstí, že je dolar klíčovou světovou rezervní měnou, kdy devizové rezervy centrálních bank v celém světě jsou z přibližně z 60 procent tvořeny dolarovými rezervami. Ty jsou přitom ve velké míře zainvestovány právě do amerických vládních dluhopisů (Treasuries).

Federální vláda má tak po dolaru, respektive svých dluhopisech, zajištěnu kontinuální poptávku. To je také jedním ze zásadních důvodů, proč jsou momentální úrokové náklady na obsluhu celého dluhu ve výši kolem 15 bilionů dolarů na velice nízké úrovni. Například výnosy 10letých dluhopisů jsou pod 2 procenty.

Co se amerického ratingu týče, agentura Standard & Poor's rating na úrovni AA+ potvrdila. 5. srpna jej přitom snížila z úrovně AAA, což bylo první snížení amerického ratingu za uplynulých 70 let. Agentura Moody's potvrdila rating AAA s negativním výhledem.

Agentura Fitch ve svém prohlášení uvedla, že jak již prohlásila v srpnu, nedohoda pravděpodobně vyústí v "negativní ratingovou akci", tedy pravděpodobnou revizi výhledu ratingu na negativní stupeň. Revize ratingu by přitom měla být dokončena do konce listopadu.

Tři mýty o americké ekonomice

Americká ekonomikaAmerický dolarRating
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie