Kellnerova PPF se dohodla se CME na převzetí. Nova a spol. ji vyjdou na desítky miliard

Skupina PPF prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se společností Central European Media Enterprises o jejím plném převzetí. Podmínkou dokončení transakce je získání souhlasu akcionářů společnosti CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. Firma provozuje televizní stanice v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a v ČR, kde vlastní například TV Nova.

CME v souvislosti s touto transakcí svolá mimořádnou valnou hromadu za účelem schválení navrhovaného obchodu. Také bude vyžádán souhlas Evropské komise a příslušných národních regulátorů. Schvalovací proces potrvá několik měsíců, což znamená, že podpis dohody je pouze prvním krokem PPF k převzetí CME. Americká společnost AT&T, bude hlasovat pro schválení této transakce. Dokončení transakce CME očekává kolem poloviny roku 2020.

AT&T po dokončení transakce získá v hotovosti 1,1 miliardy USD a bude zbavena poskytnutých garancí na dluh CME ve výši 575 milionů USD.

Hodnota transakce se podle webu CME pohybuje okolo 2,1 miliardy USD, tedy asi 4,58 USD za akcii. To je 32 % nad páteční závěrečnou cenou na burze.

"Nákupem CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit svůj telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování," uvedl majoritní akcionář PPF Petr Kellner.

Ředitelé CME Michael Del Nin a Christoph Mainusch se v uplynulých letech snažili o navrácení zadlužené společnosti na růstovou trajektorii. "Naší snahou bylo vytvořit hodnotu pro akcionáře. Dohodou s PPF tento proces vrcholí," uvedli k dohodě.

CME je jednou z předních mediálních a zábavních společností střední a východní Evropy. Vysílá na 30 televizních kanálech, a to jak v modelu volně dostupných, tak placených kanálů, a oslovuje 45 milionů diváků. Trend spojování tvorby mediálního obsahu a zábavy s jeho distribucí prostřednictvím telekomunikačních sítí je již několik let patrný jak v Evropě, tak v USA.

Jako poradci PPF pro strukturované financování této akvizice působí BNP Paribas a Société Générale. Financování transakce v hodnotě 1,15 miliardy eur zajišťují banky BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, Credit Suisse, HSBC, Société Générale a UniCredit.

Analytici: PPF kupuje CME relativně levně

"Vzhledem k tomu, že AT&T drží v CME efektivní podíl 75 %, očekáváme, že valná hromada transakci schválí. Po dokončení transakce a vyplacení 4,58 USD za akcii všechny akcie CME zaniknou. Současní akcionáři CME proto nebudou akcionáři žádné nástupnické společnosti. Očekáváme, že do dokončení transakce se bude s akciemi CME nadále obchodovat na burzách v New Yorku a Praze," říká analytik Pavel ryska z J&T Banky.

"Cena za jednu akcii je zhruba o 32 % vyšší oproti ceně z 25. března, kdy CME oznámila proces rozhodování o potenciálních strategických alternativách. Oproti pátečnímu kurzu je ovšem cena o 1,5 % nižší. Z tohoto pohledu tak PPF kupuje CME levně," doplňuje analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Dohodnutá cena je 5 % pod naší cílovou cenou 4,85 dolaru, avšak na relativně vysoké úrovni 8,8 % volného cash flow výnosu. Cena je také na úrovni 8,4násobku poměru EV/OIBDA očekávaného pro letošní rok. To představuje prémii oproti násobkům konkurentů v západní Evropě. CME v současnosti těží z příznivých makroekonomických podmínek, jedná se ovšem o cyklický titul a ve střední Evropě firmě patrně poroste konkurence (Netflix) a poroste rovněž podíl placených televizních kanálů oproti neplaceným," uvádí analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Akcionáři, kteří s dohodou nebudou souhlasit, mohou požádat soud o přezkoumání prodejní ceny a žádat povinný odkup akcií. Podle našeho názoru se jako lepší postup pro realizaci zisků jeví prodej na trhu než čekat na vyplacení 4,58 USD za akcii v hotovosti nebo spekulovat na možné zvýšení ceny transakce," dodává Bártek.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie a nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva za více než 45 miliard eur.

Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Experti: PPF chce převzít CME zřejmě i kvůli mediálnímu vlivu
Plánované převzetí společnosti Central European Media Enterprises (CME) včetně televize Nova investiční skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera může být podle mediálních analytiků vedeno i snahou získat vliv v mediálním prostoru. Očekávají, že Nova omezí vysílání bezplatných kanálů. Nadační fond nezávislé žurnalistiky se obává dalšího podkopání důvěry v nezávislost médií.
Změna vlastníka CME není překvapením, píše slovenský list Sme
Ohlášená změna vlastníka společnosti Central European Media Enterprises (CME), která provozuje televizní stanice kromě jiného v Česku a na Slovensku, není překvapením. Napsal to v pondělí slovenský list Sme v reakci na oznámení, že na převzetí CME se dohodla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Podle listu Denník N, pokud by nový vlastník začal uplatňovat svůj vliv na obsah vysílání slovenské televize Markíza ze skupiny CME, tak se to neprojeví brzy, transakce ještě není uzavřena.

Zdroj:
ČTK, CME
CME (CETV)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat