31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Americký průmyslový konglomerát 3M zruší zhruba 1 500 pracovních míst, což odpovídá 1,5 % celkové pracovní síly firmy. Před necelým rokem přitom společnost oznámila propuštění 2 000 zaměstnanců. Firmu k tomuto postupu nutí hluboký propad ve zpracovatelském průmyslu a obchodní válka, která zpomalila ekonomický růst v Číně, uvedl generální ředitel Michael Roman.
Rušení pracovních míst se dotkne všech segmentů podnikání a geografických oblastí. Firma vyrábí širokou škálu výrobků, mimo jiné poznámkové papírky Post-it a lepící pásky Scotch. Nabízí přes 70 000 produktů, včetně lepidel, brusných materiálů, laminátů, produktů pasivní požární ochrany, stomatologických výrobků, elektrického materiálu, elektrických obvodů či optických filmů. Vyrábí i obličejové masky na ochranu před viry.
Firma také oznámila, že její čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí klesl na 979 milionů USD z předloňských srovnatelných 1,35 miliardy USD. Výnosy se zvýšily o 2,1 % na 8,11 miliardy USD. K růstu výnosů přispěla zdravotnická divize, v segmentu bezpečnosti a průmyslu a dopravy a elektroniky tržby klesly.
Zpracovatelským sektor v USA loni zasáhl pomalejší globální ekonomický růst a eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou. Počáteční obchodní dohoda mezi USA a Čínou podepsaná tento měsíc by mohla částečně zmírnit tlak, nicméně šíření nového koronaviru v Číně ohrožuje čínskou ekonomiku a možná i další země.
3M navíc čelí problémům spojeným s chemickými látkami obecně označovanými jako perfluoroalkylované sloučeniny (PFAS). Tyto látky byly od poloviny 20. století široce používány v průmyslu i běžnými spotřebiteli. Studie však ukazují, že přetrvávají dlouho v životním prostředí a mohou se hromadit v lidském těle. Některé studie je spojují se zvýšeným rizikem rakoviny, upozornila agentura AP.