31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Minimálně v Evropě se podařilo koronavirus dostat pod kontrolu. Svět ale ještě rozhodně nemá vyhráno. Zde jsou tři velká rizika, kterým teď v souvislosti s koronavirem ekonomika a akcie čelí.
Zatím se zdá, že severní polokoule má vrchol pandemie za sebou. Někteří odborníci ale upozorňují, že na oslavy je ještě brzy, přijít by totiž podle nich na podzim mohla druhá vlna nákazy, jež by mohla být ještě horší. V krajním případě by se tak ekonomika musela přepnout do módu, kdy by docházelo k jejímu pravidelnému "vypínání". A to do doby, než by byla vyvinuta vakcína.
I kdyby již svět další masivní vlna nákazy koronavirem nezasáhla, může zaplňování výmolů v ekonomice trvat klidně i několik let. Některé změny v chování spotřebitelů mohou být dlouhodobé, ne-li trvalé. To se může týkat například cestovního ruchu, který je zásadním zdrojem příjmů řady zemí. Lze ale očekávat také změnu přístupu lidí k nákupům zbytného zboží. Zkušenost s výpadkem příjmů ze dne na den pravděpodobně řadu lidí přiměje k odkládání si více peněz stranou místo utrácení za věci, bez nichž se v životě snadno obejdou.
Odhodlání světových centrálních bank bojovat s dopady koronavirové krize a stabilizovat nejen ekonomiku, ale i trhy investoři kvitují, což se odráží i v cenách akcií. Problémem ale je, že před březnovým propadem cen aktiv byly valuace amerických akcií velmi vysoko a někteří odborníci hovořili o obří akciové bublině. Odraz cen akcií od březnových minim teď valuační ukazatele vrací k úrovním z úvodu roku nebo i výše, takže reálně hrozí další přifukování bubliny.