Projekty energetických úspor ČEZ ESCO ušetřily loni o 7 procent více

Projekty komplexních energetických úspor společnosti ENESA ze skupiny ČEZ ESCO ušetřily loni zákazníkům za energie 232 milionů korun, meziročně o sedm procent více. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Firma je lídrem odvětví v ČR, podle mluvčího zaujímá 60 % trhu. Takzvané energetické služby se zárukou (EPC) zákazníkovi garantují přímo ve smlouvě, že jejich dodavatel úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku sám doplatit.
Gazdík uvedl, že celkem loni ENESA realizovala v Česku a na Slovensku 36 EPC projektů. "Nejvyšší úspory dosáhlo Kongresové centrum Praha, a to více než 29 milionů korun," sdělil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. "Zahájili jsme také nové EPC projekty v Akademii výtvarných umění, v Karlovarské krajské nemocnici, ČVUT nebo Obecním domě a dalších objektech v majetku Hlavního města Prahy," dodal.
Firma uvedla, že díky projektům energetických úspor šetří také nemocnice, loni podle ní šlo u projektů společnosti ENESA celkově o částku 57 milionů korun. "Vůbec nejvíce, přes 17 milionů korun, spořila Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Následovala Nemocnice Jihlava s více než 15 miliony Kč. Projekty EPC se uskutečňují také v nemocnicích v Karlových Varech, Ústí nad Orlicí, Chrudimi, Litomyšli, Trutnově, Třinci, Havířově nebo v Odborném ústavu v Jevíčku," řekl Gazdík.
Předseda Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) Ivo Slavotínek loni na podzim uvedl, že projekty energetických úspor ušetřily za 25 let zákazníkům v Česku energii za 4,1 miliardy korun. Celkem bylo realizováno více než 250 projektů takzvaných energetických služeb se zárukou (EPC) za 3,6 miliardy korun, sdělil. "Impulsem pro vznik nových velkých projektů je podpora metody EPC z Operačního programu životní prostředí (OPŽP) s navýšením dotace o pět procent," doplnil nyní generální ředitel společnosti ENESA Milan Dorko.
Společnosti ČEZ zabývající se komplexními energetickými službami (ESCO) aktuálně působí v pěti státech, pracuje pro ně 5 500 zaměstnanců a realizují přibližně 14 000 zakázek ročně. Jde například o výstavbu velkých energetických zařízení, kogeneračních jednotek nebo fotovoltaických elektráren, energetický management a projekty energetických úspor nebo dodávky osvětlení, vzduchotechniky, klimatizací či elektromobilní infrastruktury.
ESCO službám se v ČEZ věnují dva týmy spadající pod divizi obchod a strategie - ČEZ ESCO působící v Česku a na Slovensku a ESCO International působící v dalších zemích. ČEZ ESCO má aktuálně 16 dceřiných společností, tým ESCO International pak řídí 47 dceřiných společností v Německu, Polsku a Rumunsku. Tržby ČEZ v segmentu vzrostly loni o 37 % na téměř 22 miliard korun. Tržby celé skupiny ČEZ v loňském roce stouply o 12 % na 206,2 miliardy korun.
Zdroj: ČTK