Evropské akcie díky zlepšení ekonomické nálady a nepříliš dobrým datům ze Spojených států posilovaly

Evropské akcie po zveřejnění nečekaně dobrých výsledků ekonomické nálady rostly. Podpořila je i víceméně nepříznivá data o americkém HDP a týdenních nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti, která v investorech znovu vzbudila naději v to, že Fed jen tak nepřestane pumpovat na trhy peníze. Britský FTSE 100 připsal 0,45 %, francouzský CAC 40 0,56 % a německý DAX 0,76 %. Italský burzovní index FTSE MIB rovněž posílil o 0,66 % a ztrácel naopak španělský IBEX 35 (-0,19 %) po zveřejnění HDP za první čtvrtletí.
"Musíte si dát pozor, abyste se nestali medvědem," říká Stewart Richardson z RMG Wealth Management. "Trh čekají zlé dny, ale pořád je tu důvěra v to, že Fed může vždycky zasáhnout," dodává.
Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, pojišťovnám a stavebním firmám, do mínusu naopak spadly sektory telekomunikací a realitních společností.
Indikátor podnikatelského klimatu se v eurozóně v květnu zlepšil z dubnových -1,04 bodu na -0,76 bodu a lépe dopadla i ekonomická nálada - poskočila na 89,4 bodu oproti dubnovým 88,6 bodu, přestože se čekal růst jen na 89 bodů. Nálada se zlepšila ve všech pěti největších ekonomikách eurozóny, tedy v Německu, Francii, Itálii, Španělsku i Nizozemsku.
Španělská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2 % meziročně, oproti předchozímu kvartálu o 0,5 %. Tempo poklesu tak zpomalilo z 0,8 % v závěru loňského roku. Španělsko se nyní nachází ve druhé hospodářské recesi za poslední tři roky. Ve čtvrtek španělský deník El Mundo přinesl rozhovor s rockovým zpěvákem Jonem Bon Jovim, v němž oznámil, že se vzdá honoráře za koncert v Madridu. Nechce totiž ochudit fanoušky země, která k němu byla vždy vstřícná a potýká se právě s hospodářskou krizí.
Zdroj: Bloomberg