Evropské akcie se ve čtvrtek pohybovaly kolem nuly. Investoři zvažovali zápis z jednání FOMC a zveřejněná makrodata

Burzy v Evropě se ve čtvrtek pohybovaly kolem nuly. Investoři se snažili strávit představu brzkého začátku omezování stimulativní politiky Fedu, které by podle zveřejněného zápisu z minulého zasedání FOMC mohlo nastat v nejbližších měsících. Zároveň trhy sledovaly předběžné výsledky indexů nákupních manažerů, které ukázaly na zpomalení aktivity v Číně i Evropě.
Britský FTSE 100 zakončil na zelené nule se ziskem 0,25 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,34 % a německý DAX 0,07 %. Dařilo se síťovým odvětvím, telekomunikacím a sektoru zdravotní péče, ztrácel naopak sektor základních materiálů.
Ekonomická aktivita v eurozóně zaznamenala v listopadu nečekané zpomalení růstu. Podle předběžných údajů výzkumné agentury Markit to způsobil propad v sektoru služeb a nepříznivý vývoj ve Francii. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který zahrnuje údaje za zpracovatelský průmysl i sektor služeb, klesl tento měsíc na 51,5 bodu z říjnové úrovně 51,9 bodu a skončil pod všemi odhady.
Index sektoru služeb se propadl o 0,7 bodu na 50,9 bodu a dostal se na minimum za tři měsíce. Opačně působil zpracovatelský sektor, jehož index vzrostl o 0,2 na pětiměsíční maximum 51,5 bodu.
Výsledky průzkumu u nákupních manažerů potvrdily nerovnoměrné oživování eurozóny z recese. Z ní táhne blok především Německo, zatímco zbytek měnové unie zápasí o udržení růstu a nejslabším článkem je aktuálně Francie. Zatímco souhrnný index pro Francii sestoupil na pětiměsíční minimum 48,5 bodu, ukazatel pro Německo se zvýšil o více než jeden bod na 54,3 bodu.
"Indexy nákupních manažerů potvrdily obavy, že se oživení z reálných evropských ekonomiky pomalu vytrácí," říká Michael Ingram z BGC Partners. "Obzvláště Francie znovu vzbudila znepokojení v samém jádru Evropy. Bojíme se, že to s ekonomickým růstem nakonec nebude tak žhavé," dodává.
I Čína mírně zpomalila, a to poprvé za poslední čtyři měsíce. Mohl za to pokles vývozních zakázek. Vyplývá to z předběžných údajů banky HSBC a společnosti Markit, založených na anketách mezi nákupními manažery čínských firem. Nejnovější čísla podporují odhady, že čínská ekonomika by mohla ve čtvrtém čtvrtletí dále zpomalit, protože Peking se nyní zaměřuje na strukturální reformy.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
