Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z obchodních válek

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy skončily ve čtvrtek v červených číslech, investoři reagovali na americké vyhlášení protičínských dovozních cel, na rozhodnutí britské centrální banky neměnit úrokové sazby a později během dne i na slabý začátek obchodování na Wall Street.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 1,55 %, když všechna odvětví zaznamenala na konci obchodování prudký pokles. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 zakončil seanci se ztrátou 1,23 %, francouzský index CAC 40 klesl o 1,38 % a německý DAX klesl o 1,7 %, což znamenalo nejhorší denní bilanci od 2. března.
Akcie se ocitly pod největším tlakem v závěru obchodování, kdy náladu na trhu nepříznivě ovlivnilo obchodování v USA. K nejhorším sektorům pařily technologie v důsledku pokračujícího skandálu kolem zacházení s uživatelskými daty. Celý sektor klesl o 2,15 %. Ještě hůře se však vedlo bankám, jejichž sektor odepsal 2,5 %.
Z jednotlivých titulů byla nejúspěšnější společnost Reckitt Benckiser, jejíž akcie zdražily o 4,78 % v reakci na zprávu, že ukončila jednání s americkým konkurentem Pfizer o převzetí jedné z jeho divizí. Řečený byznys podle vyjádření firmy neodpovídá jejím akvizičním kritériím.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Měnový výbor britské centrální banky Bank of England (BoE) ve čvrtek podle očekávání ponechal hlavní úrokovou sazbu beze změny na 0,5 procenta. Dva z členů výboru však nečekaně hlasovali pro okamžité zvýšení úroků, uvádí se v prohlášení banky. To posiluje očekávání analytiků, že banka zvýší náklady na úvěry již v květnu.
- Podnikatelská nálada v Německu se v březnu už druhý měsíc po sobě zhoršila, přesto zůstává na vysoké úrovni. Uvedl to ve čtvrtek mnichovský institut Ifo. Index podnikatelské důvěry, který je založen na průzkumu mezi zhruba sedmi tisíci německých firem, klesl na 11měsíční minimum 114,7 bodu z únorových 115,4 bodu.
- Evropská unie by mohla získat výjimku z cel USA na ocel a hliník, věří podle diplomatických zdrojů Evropská komise. Její přesná podoba by mohla být oznámena už ve čtvrtek večer. O otázkách mezinárodního obchodu přitom měli na schůzce v Bruselu šéfové států a vlád zemí osmadvacítky diskutovat ve čtvrtek odpoledne.
- Francouzský mediální gigant Vivendi prodá svůj podíl ve výrobci videoher Ubisoft za dvě miliardy eur skupině investorů, která zahrnuje čínskou technologickou firmu Tencent. Vivendi vlastní ve výrobci her Assassin's Creed či South Park podíl 27,3 procenta.
- Příští generace elektromobilů britského výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover (JLR) bude vybavena softwarem kanadské firmy BlackBerry. Firmy ve čtvrtek oznámily, že uzavřely příslušnou licenční dohodu.
Výsledková sezóna
- Italský výrobce spodního prádla a punčochového zboží Calzedonia loni zvýšil čistý zisk na 249 milionů eur z 208 milionů v předchozím roce. Tržby firmy, která je aktivní i v České republice, podle jejího dnešního sdělení stouply o 8,7 procenta na 2,31 miliardy eur. V roce 2017 otevřela 242 nových obchodů, z toho 189 mimo Itálii, hlavně ve Španělsku, Francii, Německu a Rusku.
Zdroj: CNBC
Aktuality
