Evropské akcie ve čtvrtek převážně zlevnily

Evropské akciové trhy ve čtvrtek mírně zlevnily v čele s akciemi britských bank Barclays a Standard Chartered, jejichž cena výrazně klesla v reakci na nepříznivé zprávy. Ve Spojeném království šéf britské centrální banky Mark Carney prohlásil, že není úkolem banky sledovat ceny nebo dostupnost domů, přesto ale potvrdil záměr zpřísnit některá kritéria k poskytování hypoték. Investoři dále sledovali také vývoj situace na Ukrajině a v Iráku, kde pokračují boje vládních jednotek s radikály ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).
Britský FTSE 100 posílil o 0,02 %, německý DAX ale o 0,64 % klesl a francouzský CAC oslabil o 0,47 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 nakonec uzavřel se ztrátou 0,59 % na 3 233,19 bodu. Nejvíce zlevnily akcie chemiček, automobilek a tituly z bankovního sektoru. Dařilo se naopak finančním titulům, akciím mediálních firem a telekomunikačnímu odvětví.
Akcie banky Barclays (-6,52 %) na LSE zlevnily o více než šest procent poté, co ji newyorská prokuratura obvinila z klamání investorů. Banka podle prokuratury lhala o elektronickém obchodním systému označovaném jako "dark pool", který má investorům zajišťovat bezpečnější obchodování. Banka tvrdila, že její systém dokáže odhalit a zastavit "agresivní" obchodníky, podle newyorského generálního prokurátora Erica Schneidermana je však tato služba "v podstatě podvod".
Na londýnské burze se nedařilo ani cenným papírům banky Standard Chartered (-4,33 %), která vydala profit warning, v němž uvedla, že by její pololetní provozní zisk mohl v meziročním srovnání poklesnout až o 20 % při poklesu tržeb o 5 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Německý hospodářský institut Ifo ve čtvrtek zvýšil odhad letošního růstu německé ekonomiky na rovná dvě procenta z dříve předpokládaných 1,9 %. V příštím roce počítá institut se zrychlením růstu na 2,2 %. Příznivý vývoj ekonomiky by měl podle institutu vést k dalšímu poklesu nezaměstnanosti, zvyšování mezd a růstu příjmů státního rozpočtu.
- Italský podnikatelský svaz Confindustria ve čtvrtek zhoršil odhad letošního růstu tamní ekonomiky na pouhých 0,2 % z dříve předpokládaných 0,7 %. Vyzval rovněž vládu k opatřením na podporu hospodářského růstu. Nová prognóza svazu je mnohem pesimističtější než vládní výhled, podle kterého by měl letošní růst ekonomiky dosáhnout 0,8 %. "Zdraví italské ekonomiky zůstává křehké," uvedl hlavní ekonom svazu Luca Paolazzi. "Nemoc pomalého růstu nebyla vyléčena a pacient je stále slabý," dodal.
- Míra nezaměstnanosti v Polsku se v květnu snížila na 12,5 % z dubnových 13 %. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu. V červnu by podle polského ministerstva práce mohla míra nezaměstnanosti sestoupit až na 12 %.
- Polsko: Maloobchodní tržby v květnu rostou meziročně o 3,8 % (duben: 8,4 %).
- Šéf britské centrální banky Mark Carney ve čtvrtek vystoupil s projevem o finanční stabilitě. Prohlásil, že úkolem banky není sledovat ceny nebo dostupnost domů, nýbrž udržovat finanční stabilitu. Zároveň dodal, že britské domácnosti jsou velmi zadlužené, a přestože tento stav nepovažuje za přímou hrozbu finanční stabilitě, historie ukázala, že zodpovědnost se může velmi rychle přetvořit v nezodpovědnost a riskování.
- Prokuratura amerického státu New York obvinila britskou banku Barclays, že poskytovala investorům zavádějící informace o systému na jejich ochranu před agresivními obchodními praktikami, například vysokofrekvenčními obchody (HFT). Banka podle prokuratury lhala o elektronickém obchodním systému označovaném jako "dark pool", který má investorům zajišťovat bezpečnější obchodování.
- Londýnská burza koupí investiční společnost Frank Russell za 2,7 miliardy dolarů v hotovosti.
- Banka Standard Chartered si v prvním pololetí nevedla dobře. Ústav očekává pokles zisku o několik procent a provozní zisk by mohl meziročně být dokonce o 20 % nižší. Podle prohlášení banky zůstávají podmínky na finančních trzích složité, což na její příjmy vyvíjí tlak.
- Ruský plynárenský monopol Gazprom jedná o uvedení svých akcií na burzu v Hongkongu. Uvedl to ve čtvrtek finanční ředitel firmy Andrej Kruglov. Dodal přitom, že Gazprom je při prodeji plynu do Číny připraven přijímat platby v čínské měně. Nejmenovaný představitel podniku ve čtvrtek agentuře Reuters řekl, že zpětné platby Gazpromu evropským klientům v důsledku smluvních změn letos dosáhnou zhruba jedné miliardy eur.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom jedná s arabským emirátem Abú Zabí o koupi jeho čtvrtinového podílu v rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl informovaný zdroj. Potvrdil tím vyjádření jednoho rakouského poslance, který listu Kurier a Reuters řekl, že má o tomto jednání "konkrétní náznaky".
Zdroj: CNBC
Aktuality
