Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden však o necelé procento stouply

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu, když investory znervóznilo napětí mezi Čínou a Spojenými státy.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,3 % na 394,6 bodu, za celý týden však zpevnil o 0,86 %. Britský FTSE 100 přišel o 0,12 % na 7 778,79 bodu (týden: +0,82 %), francouzský CAC 40 klesl o 0,13 % na 5 614,51 bodu (týden: +1,44 %) a německý DAX odepsal 0,28 % na 13 077,72 bodu (týden: +0,87 %).
Nedařilo se zejména telekomunikačnímu sektoru, jenž přišel zhruba o 2 %. Dolů jej stáhly akcie firem Altice a Telecom Italia, na jejichž akcie byla snížena doporučení. Cenné papíry obou firem zlevnily zhruba o 3,5 %.
Výrazně ztratil také sektor základních materiálů, za jehož poklesem stála zpráva, že těžařský gigant Glencore by mohl čelit vyšetřování v Británii kvůli jeho aktivitám v Demokratické republice Kongo. Akcie britsko-švýcarské společnosti na zprávu zareagovaly poklesem o 4,4 %.
O 4,5 % naopak zdražily cenné papíry francouzského výrobce her Ubisoft, jenž v pátek odtajnil lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.
Evropské akcie (18. května 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Ceny průmyslových výrobců v ČR v dubnu meziročně stagnovaly, přičemž v březnu vzrostly o 0,1 procenta. Naopak ceny v zemědělství v meziročním srovnání po více než roce klesly, a to o 1,9 procenta. Ceny stavebních prací a ceny tržních služeb pro podniky stouply. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil i březnové výsledky zahraničního obchodu. Podle nich ceny vyváženého i dováženého zboží meziročně opět klesly.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v dubnu snížila na nové minimum 5,42 procenta z 5,55 procenta v březnu. Informovalo o tom v pátek slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. Nezaměstnanost v zemi klesá nepřetržitě už téměř dva roky, dlouhodobě je ale vyšší než v České republice, kde v dubnu dosáhla 3,2 procenta.
- Rakouská banka Erste Group a pojišťovna Vienna Insurance Group se dohodly na prodloužení spolupráce, která začala v roce 2008. Nově chtějí spolupracovat až do konce roku 2033. Zákazníci obou finančních institucí tak budou mít navzájem širší přístup k produktům té druhé společnosti. Podniky se dohodly i na zřízení společného digitálního centra v České republice, informovala agentura APA.
- Italské protestní Hnutí pěti hvězd v pátek zveřejnilo konečnou verzi koaliční smlouvy s euroskeptickou a protiimigrační Ligou, informovala agentura AFP. V dokumentu není zmínka o odchodu z eurozóny, o němž se spekulovalo v průběhu týdne, ale antisystémové strany se ve společné koaliční smlouvě odvrací od úsporných opatření Evropské unie.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- První transakci ve světě mezinárodního obchodu s využitím technologie blockchain provedla britská banka HSBC Holdings. Potvrdilo se tak, že tato technologie je komerčně životaschopná ve financování mezinárodního obchodu, uvádí se v pondělním prohlášení banky. Technologie blockchain je šifrovaná databáze transakcí s kryptoměnou.
- Důvěra občanů v Českou národní banku se podle zjištění agentury STEM vrátila na úroveň před zahájením devizových intervencí v listopadu 2013. Bance nyní věří 74 procent Čechů, po zavedení kurzového závazku spadla důvěra lidí v ČNB na 50 procent. Výsledky průzkumu, kterého se od 1. do 8. února zúčastnila tisícovka lidí starších 18 let, STEM zveřejnil v pondělí.
- Spotřebitelské ceny na Slovensku letos v dubnu rostly v meziročním srovnání nejrychleji od konce roku 2012. Tempo inflace se zvýšilo na 2,9 procenta z březnových 2,4 procenta, informoval v pondělí slovenský statistický úřad.
- Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy se od loňského roku zvýšila o pět procentních bodů na 44 procent. Jejich postoj k přijetí eura v Česku však zůstal stejný, evropskou měnu podobně jako loni odmítá 73 procent lidí a jen pětina podporuje její zavedení v ČR. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
- Na červnové valné hromadě energetické skupiny ČEZ se nebude hlasovat o rozdělení skupiny. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž řekl, že program valné hromady bude teprve zveřejněn, ale žádné schvalování transformace nyní navrhováno není. Hospodářské noviny v této souvislosti zdůrazňují odpor politiků v čele s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem.
- Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalila meziroční růst na 4,5 procenta z 5,5 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Obdobný růst HDP odhadovali i analytici, kteří očekávali meziroční růst v průměru o 4,5 až 5 procent a mezičtvrtletní o 0,7 procenta.
- Hospodářský růst Německa v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na 0,3 procenta z 0,6 procenta v předchozích třech měsících. Důvodem jsou slabé výsledky zahraničního obchodu. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou v úterý zveřejnil německý statistický úřad.
- Bulharsko bude potřebovat nejméně tři roky, než se bude moci po přechodném období, označovaném ERM-2, připojit k eurozóně. Prohlásil to v úterý místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis. Vstup do eurozóny je podle něho spojen se vstupem do bankovní unie. Sofia přitom počítala s tím, že se do ERM-2 zapojí v první polovině letošního roku a společnou evropskou měnu přijme o dva roky později.
- Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu stoupne o 3,7 procenta. Příští rok by měl růst zpomalit na 3,2 procenta. Vyplývá to z pravidelné zprávy mise Mezinárodního měnového fondu v ČR, o které ve středu zástupci fondu informovali na tiskové konferenci. Ve střednědobém horizontu by měla podle zprávy ekonomika růst zhruba o 2,5 procenta. Loni česká ekonomika stoupla o 4,6 procenta.
- Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v dubnu podle očekávání kleslo na 1,2 % z 1,3 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 % poté, co v březnu stouply o 1 %. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v dubnu klesla na 0,7 % z březnového 1 %. Ve své finální zprávě to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat.
- Průměrná úroková sazba hypoték v Česku letos v dubnu stoupla na 2,51 procenta z březnových 2,46 procenta, jejich růst tak zpomalil. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Počet i objem hypoték v dubnu klesl v meziměsíčním i meziročním srovnání.
- Značka Volkswagen ze stejnojmenné automobilové skupiny se nezúčastní letošního autosalonu v Paříži. Z dalších značek skupiny Volkswagen by na autosalonu měly vystavovat Audi, Porsche, Seat i česká Škoda. Důvod neúčasti hlavní značky automobilka neuvedla.
- Stále více evropských firem se připravuje na ukončení spolupráce s Íránem kvůli hrozbě zavedení nových sankcí USA vůči Íránu poté, co Washington odstoupil od jaderné dohody s Teheránem. Jsou mezi nimi i francouzská energetická firma Total a dánská přepravní společnost A.P. Moller-Maersk.
- Evropská unie hodlá bránit své firmy před americkými sankcemi plynoucími z toho, že USA se rozhodly odstoupit od jaderné dohody s Íránem. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Sofii řekl, že už v pátek podnikne komise kroky, které k ochraně evropských hospodářských zájmů využijí postup aplikovaný unií už v roce 1996, kdy USA zpřísnily sankce vůči Kubě.
- Evropská unie je připravena jednat se Spojenými státy o prohloubení spolupráce v energetice, reformě pravidel Světové obchodní organizace (WTO), o vzájemném uvolnění přístupu na trhy třeba pro automobily či o liberalizaci dostupu k veřejným zakázkám. Podmínkou ale je, že USA udělí EU trvalou výjimku z vysokých cel na dovoz oceli a hliníku.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Německé energetické společnosti innogy v prvním čtvrtletí klesl upravený čistý zisk meziročně o téměř 11 procent na 610 milionů eur. Oznámila to v pondělí firma, která působí rovněž v České republice a která by měla být rozdělena mezi mateřský podnik RWE a konkurenta E.ON.
- Německá energetická společnost RWE v prvním čtvrtletí meziročně snížila provozní zisk před započtením úroků a daní (EBIT) o 13 procent na 1,42 miliardy eur. Důvodem je pokles velkoobchodních cen. Vyplývá to z úterního prohlášení firmy. Výsledky jsou nicméně lepší než 1,37 miliardy eur, které očekávali analytici v průzkumu agentury Reuters.
- Největší evropská pojišťovna Allianz zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 6,8 procenta na 1,939 miliardy eur. Přispěly k tomu výsledky investičních aktivit a nižší daně. Firma to v úterý oznámila s tím, že letos tak zřejmě splní plánované cíle.
- Druhá největší německá banka Commerzbank snížila za první čtvrtletí zisk před zdaněním o 12 procent na 289 milionů eur. Navzdory restrukturalizačnímu úsilí se jí zvýšily náklady. Vyplývá to z úterního oznámení banky. Přesto byl zisk vyšší než 276 milionů eur, které předpovídali analytici v průzkumu agentury Reuters.
- Rakouská finanční společnost Raiffeisen Bank International zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 81 procent na 399 milionů eur, zejména díky snížení podílu nedobytných půjček. Vyplývá to z úterní zprávy banky. RBI zásadně překonala 244 milionů eur očekávaných analytiky v průzkumu agentury Reuters a její akcie zareagovaly růstem o více než šest procent.
- Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 68,1 milionu korun. O rok dříve za stejné období vykázala ztrátu 68,4 milionu korun. Firma ale vykázala nárůst tržeb o 6,7 % na 1,43 miliardy Kč. První čtvrtletí je pro Kofolu tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.
- Sázková kancelář Fortuna v prvních třech měsících letošního roku vydělala 14,02 milionu eur. Loni za první kvartál vykázala zisk 1,37 milionu eur. Prudce se zvýšil také objem přijatých sázek.
- Výsledky Thomas Cook v 1HFY2018: Hrubá ztráta 303 milionů GBP (loni: 314 milionů GBP), tržby 3,23 miliardy GBP (loni: 3 miliardy GBP).
- Výsledky A.P. Møller-Mærsk v 1Q: Čistý zisk 2,75 miliardy USD (loni: 245 milionů USD), tržby 9,25 miliardy USD (loni: 7,1 miliardy USD).
- Výsledky Royal Mail v FY2018: Čistý zisk 212 milionů GBP (loni: 335 milionů GBP), upravený hrubý zisk 565 milionů GBP (loni: 559 milionů GBP), tržby 10,17 miliardy GBP (loni: 9,78 miliardy GBP).
- Výsledky Telecom Italia v 1Q: Čistý zisk 216 milionů EUR (loni: 200 milionů EUR), tržby 4,71 miliardy EUR (loni: 4,82 miliardy EUR).
- Výsledky Bouygues v 1Q: Čistý zisk 12 milionů EUR (loni: -41 milionů EUR), tržby 6,83 miliardy EUR (loni: 6,84 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC