FinTech abeceda: S čím dnes techno-bankéři firmám (ne)pomohou?

FinTech, to je mantra, kterou v posledních měsících poslušně drmolí média i trh. Co to ale vlastně FinTech je a co firmám již dnes může nabídnout? Nabízíme pohled Jana Lamsera, jednoho z českých průkopníků v této oblasti, který má bohaté zkušenosti z obou stran pomyslné barikády. Devatenáct let působil v ČSOB, naposledy v jejím představenstvu, a nyní je partnerem ve finančně-technologické společnosti Red Eggs. Cílem technologického okysličení světa financí je podle něj to, aby získal lidský rozměr.

FinTech neuvažuje o lidech jako "koncových uživatelích". To je typický přístup tradičního, konvenčního bankovnictví, které má nadefinovaný nějaký balík služeb, které fungují mezi bankami či v rámci jedné banky a mají jasně stanovené standardy, a na jejichž konci je uživatel. FinTech se na to dívá odlišně – finanční službu nebere jako něco, co by mělo být nějak zvlášť užíváno, ale jako přímou součást jiných služeb, jiných situací, ve kterých se lidé běžně ocitají. Společně s tím si FinTech klade otázku, jak by se takzvaná cloudová ekonomika dala využít k tomu, aby finanční služby už nebyly něčím, co musí mít koncového uživatele. FinTech se snaží o to, aby se to, co je složité, dostalo k člověku způsobem, který by ho neobtěžoval, který by byl přímou součástí světa, v němž žije.

Úspora času nebo peněz je příkladem efektů spojených s fenoménem FinTech. FinTech je zejména silný v propojování různých typů služeb, které dříve v podání tradičního bankovnictví byly izolované a které by bylo obtížné vzít a spojit s něčím jiným. Podle toho, čím jste, v čem podnikáte, vám může poskytnout zajímavé možnosti, jak vypořádávat s klienty platbu, a to i v okamžiku, kdy není smlouva definitivně uzavřena. Model, se kterým přichází, pomůže klienta přiměřeným způsobem oslovovat a prokazovat, že skutečně něco umíte. Jako v cloudu běžně, i k tomuto je možné přidat způsob, jakým se firma s klientem vypořádá, tedy platbu. Obecně vzato jde o to, jak se firmy prezentují, což je přitom celé pojato tak, aby to mělo lidský rozměr.

Co dnes FinTech umí v oblasti platebních nástrojů?

  • Poskytuje vylepšení běžných metod, tedy platebních karet nebo běžných bankovních plateb z účtu. Mezi bankou a firmou totiž vytváří prostředí, které zdlouhavý a náročný proces dokáže odbourat, učinit ho pro klienta rychlejším a méně bolestivým. Firmě přitom poskytne rychlejší a přehlednější představu o tom, kteří klienti kdy, co a jak zaplatili, a zároveň zařídí, aby peníze přišly co nejrychleji na účet. Tohle je přitom symbiotická verze FinTech řešení, která se snaží vycházet z toho, co dnes již banky dělají, a spíše to vylepšovat. Zároveň existují i skutečně radikální přístupy.

  • Snaží se v případě platebního styku bez finančních institucí úplně obejít. Jde o celou nově vzniklou oblast alternativních měn typu bitcoinu, které vytvářejí nejen nové procesy platby, ale také přicházejí s úplně novým platidlem. Způsob, jakým je takové platidlo konstruováno, má oproti standardním přístupům řadu výhod, například v rychlosti a v tom, že pokud se jednou uživatel dokáže přenést přes bariéru neznáma, kterou celá věc obnáší, najednou zjistí, že to má řadu velkých výhod.

Problémy se kyberkriminalitou jsou reálné a obavy jsou namístě. To ale neznamená, že by se firmy neměly aktivně snažit využívat nástroje, které s sebou tato rizika přinášejí. Přidaná hodnota, kterou nabízejí, za to totiž stojí. Pokud jsme si rizika vědomi a jsme připraveni mu čelit, jsou nástroje, kterými se můžeme vybavit, dostatečné. Kdykoli přijde něco nového, přinese to nová rizika. Když se objevilo auto, začalo se jezdit rychle a svět se tomuto novému normálu musel přizpůsobit. Tohle je něco podobného. Musíte si prostě hlídat svoji informační integritu jiným, novým způsobem. Kdysi stačilo pořídit si dobrý zámek a člověk měl jistotu, že jsou všechny jeho dokumenty v relativním bezpečí. Virtuální svět přináší jiné možnosti práce s informacemi a vyžaduje také nástroje zabezpečení tomu přiměřené.


A jak na tom bude za dvacet let taková Česká spořitelna?

Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat