Britové překvapili svět a vyslovili se pro vystoupení své země z Evropské unie. První reakce na trzích a výhled na další týdny a měsíce nabízí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Výsledek čtvrtečního britského referenda analytici hodnotí jako obrovské překvapení. Reakce trhů na rozhodnutí Spojeného království odejít z EU podle nich naopak odpovídá tomu, co se pro scénář brexitu čekalo. Jak bude odchod Británie z EU dění na trzích ovlivňovat v příštích hodinách, dnech, měsících a letech?
(AKTUALIZOVÁNO) Britové se v pátek probudili do historického dne. Pro odchod Spojeného království z Evropské unie se ve čtvrtečním referendu vyslovilo 51,9 % voličů. Jak se na rozhodnutí Britů dívají světoví politici, ekonomové a investoři a jak na brexit reagují světové finanční trhy? Dění sledujeme na Investičním webu minutu po minutě.
Marc Faber opět dokazuje, že jít proti proudu je jeho životní krédo, zejména co se investic a ekonomiky týče. Nedávno v rozhovoru pro CNBC řekl, že brexit může být spásou pro globální ekonomiku a dobrým vzorem pro ostatní země EU.
V posledních dnech před referendem Ve Spojeném království o budoucnosti země v EU narůstá napětí nejen v samotné Británii. O rizicích spojených s odchodem země z Evropské unie stále častěji hovoří například zástupci Bank of England. Jaké by ostrovní království vůbec mělo možnosti, pokud by jeho občané řekli další účasti ve "společné Evropě" ne?
Za ideální způsob spoření na důchod je dlouhodobě považována investice do diverzifikovaného portfolia sestávajícího ze světových akcií, státních, případně něco málo firemních dluhopisů a minima hotovosti. Tento zažitý koncept již v současnosti ale nemusí fungovat. Ve skutečnosti vlastně nefunguje již několik desetiletí.
Miliardář a uznávaný investor George Soros se nedávno po delší pauze vrátil k tradingu. List The Wall Street Journal na začátku června napsal, že Soros v obavách z nejistého vývoje ekonomiky a dění na finančních trzích nakupoval zlato a akcie těžařů kovu. Co konkrétně se skrývá za Sorosovou obezřetností?
Janet Yellenová strávila dvě velice příjemná dopoledne v Kongresu, kde sdělovala dojmy své i stanoviska centrální banky týkající se americké ekonomiky a odpovídala na všetečné dotazy ekonomicky mnohdy nepříliš sečtělých politiků. Mimo jiné hovořila i o cenách amerických akcií. Prý jsou trochu drahé. Také vám to vyrazilo dech?
Finanční trhy těsně před referendem o budoucnosti Británie v EU pokrátily rizikové prémie brexitu. Reakce na britské "zůstat v EU" proto bude v pátek brzy ráno rozhodně tlumenější než na případné "odejít z EU", protože již zčásti proběhla. Volba "zůstat" se spotovým kurzem EUR/CZK nepohne, ale letošní červen může být zlomem na trhu s forwardy, když zmizí komplikace na cestě ČNB k ukončení kurzového závazku na 27 korunách za euro. Brexit by měl teoreticky oslabit korunu, ale k tomu bude potřeba, aby zahraniční investoři zavírali korunové pozice. Slabší koruna, přijde-li, bude příležitostí ji levněji nakoupit.
Zvýšená globální rizika a útlum na americkém trhu práce ospravedlňují dosavadní opatrný přístup k dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA. Americká centrální banka si musí být před dalším takovým krokem jistá, že domácí ekonomika pokračuje v dostatečně silném růstu, řekla v úterý v americkém Senátu šéfka Fedu Janet Yellenová.