Čína zažije ekonomickou renesanci, Spojené království couvne a zůstane v Evropské unii, akcie italských bankovních domů zažijí astronomický růst a Brusel začne stimulovat hospodářský růst vydáváním eurobondů. To je jen výběr z událostí, které by podle expertů ze Saxo Bank mohly v roce 2017 vyvést trhy z rovnováhy. Jaké další scénáře by podle Saxo Bank zahýbaly světovými trhy?
Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny se očekávalo. Současně banka informovala, že příští rok v dubnu sníží objem programu kvantitativního uvolňování z 80 miliard na 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci šéfa ECB Maria Draghiho jsme sledovali živě.
Historie pamatuje několik investorů, kteří byli schopni několikrát vydělat obrovské jmění, ale opět o něj přijít. Pro někoho může být znovunabytí bohatství důkazem šikovnosti, pro jiného hlouposti. Jak to vnímáte vy?
Měď, ale také káva nebo řepka. I tak mohou vypadat investiční tipy na trhu s komoditami, o kterém byla řeč na jednom z listopadových Investičních večerů. Výhled na rok 2017 nabídli Štěpán Pírko z Colossea a Michal Šnobr z J&T Banky, který se věnoval své doméně, tedy trhu s energiemi a akciím společností z odvětví veřejných služeb.
Italské referendum dopadlo tak, jak se čekalo. Premiér Renzi se svými návrhy na změnu ústavy neuspěl a bude se muset poroučet. Reakce trhu byla v pondělí pro mnohé překvapivě klidná, ba pozitivní. Nad Itálií ale visí velké otazníky. Možná největším z nich je budoucnost bankovního sektoru. Jaké největší starosti jsou s ním spojené?
Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Před zasedáními vedení Fedu a ECB se tentokrát zaměříme na měnovou politiku.
Americké akciové indexy v posledních týdnech překonávají historická maxima, evropské benchmarky se drží poněkud zpátky. Mají evropské trhy potenciál dohnat americký růst? Napoví technické grafy aktuální ke konci listopadu.
Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. I kvůli pátečnímu telefonátu Donalda Trumpa tchajwanské prezidentce v tomto dílu diskutujeme hrozbu obchodních válek.
Pro USA a pro celý svět bude rok 2017 prvním s novou administrativou Donalda Trumpa. Do jaké míry její politika ovlivní v současnosti celkem solidně šlapající americké hospodářství? Téma pro Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma Citibank.