Jordánsko dostane od tří zemí Perského zálivu 2,5 miliardy dolarů

Tři státy z oblasti Perského zálivu poskytnou Jordánsku 2,5 miliardy dolarů. Chtějí tím přispět ke stabilizaci království, které má hospodářské potíže a na svém území statisíce syrských uprchlíků. V minulých dnech se Jordánci vydali do ulic a protestovali proti zdražování a plánu na zvýšení daní. V neděli oznámila pomoc také Evropská unie, která Jordánsku poskytne 20 milionů dolarů.
Na sumě 2,5 miliardy dolarů, jež budou rozloženy do pěti let, se dohodly Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, jejichž zástupci se sešli v Mekce v Saúdské Arábii. Část peněz bude uložena v jordánské centrální bance, část poslouží ke krytí půjčky od Světové banky a část k podpoře jordánského rozpočtu. Současný rozpočtový deficit činí 700 milionů dolarů.
Země Perského zálivu podobnou podporu Jordánsku poskytly i v roce 2011. Ta nynější má zemi pomoci zavést reformy, které po Jordánsku požadují jeho mezinárodní věřitelé.
Schůzky v Mekce se podle stanice Al-Džazíra zúčastnil saúdskoarabský král Salmán, kuvajtský emír Sabah Ahmad Sabah a dubajský vládce Muhammad bin Rašíd Maktúm. Jordánský král Abdalláh II. doufá, že ohlášený příspěvek Jordánsku umožní vyrovnat se s fiskální krizí. Al-Džazíra upozornila, že vedle Evropské unie Jordánsko podporují také Spojené státy, a to částkou jedné miliardy dolarů ročně.
Vládní návrh zákona, který měl zvýšit daně soukromníkům i podnikům a zvýšit tak vládní příjmy, v zemi vyvolal protesty. Šlo o pokus plnit podmínky půjčky od Mezinárodního měnového fondu. Ten v roce 2016 Jordánsku schválil tříletou půjčku 723 milionů dolarů na snížení veřejného dluhu z 94 procent hrubého domácího produktu na 77 procent HDP do roku 2021.
Kvůli protestům odstoupil premiér Hání Mulki a jeho nástupce Umar Razzáz slíbil, že zákon o zvýšení daní zatím stáhne. Návrh měl projednat parlament, v němž ale většinovou podporu neměl.
Zdroj: ČTK