O2 Czech Republic v prvních devíti měsících roku stoupl zisk o téměř 8 % na čtyři miliardy korun, představenstvo hodlá nad rámec dividendy navrhnout výplatu 4 Kč na akcii z emisního ážia

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za období od ledna do září provozní tržby 27,72 miliardy Kč. O rok dříve výsledek na rovině tržeb činil 27,71 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 7,7 % na 4,01 miliardy Kč. O2 současně potvrdila nastavení dividendové politiky a dodala, že nad rámec výplaty dividendy hodlá představenstvo navrhnout rozdělení části emisního ážia ve výši 4 Kč na akcii. Hodnota celého emisního ážia je 36 Kč na akcii.

O2 se podařilo udržet výnosy na úrovni z loňského roku navzdory pokračujícímu konkurenčnímu tlaku v segmentu firemních zákazníků a státní správy a nové cenové regulaci roamingových služeb, která v platnost vstoupila letos v květnu. Hlavními růstovými oblastmi nadále zůstávají digitální televize O2 TV a mobilní data.

"Jsem rád, že loajalita našich zákazníků nadále roste. Nové služby, které jsme v posledním roce nabídli, si oblíbili a využívají je stále více. S novým tarifem pro neomezené volání z pevných linek do všech sítí volají zákazníci o 40 % více. Roste také obliba digitální televize O2 TV, kde jsme v srpnu pro naše zákazníky spustili nový samostatný kanál O2 TV Fotbal," uvedl ve výsledkové zprávě předseda představenstva a generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník.

Před rokem představenstvo O2 představilo svoji novou dividendovou politiku, na základě které zamýšlí navrhovat výplatu 90-110 % čistého zisku. Tato dividendová politika je nadále platná a představenstvo O2 ji podle vyjádření společnosti zohlední i v návrhu dividendy za rok 2016. Nad rámec výplaty dividendy ze zisku představenstvo hodlá navrhnout akcionářům výplatu části emisního ážia ve výši 4 korun na akcii. O2 uvedla, že jedním z klíčových faktorů návrhu v budoucnu bude udržitelnost absolutní výše odměny pro akcionáře v přepočtu na jeden cenný papír. Dividenda ve výši 15-19 Kč na akcii a výplata emisního ážia ve výši čtyři koruny na akcii by představovaly souhrnný výnos 8,1-9,8 %.

"Nejedná se o jednorázovou výplatu, ale o náš střednědobý záměr postupně vyplatit celou výši emisního ážia," napsal dále Tomáš Budník a zdůraznil, že návrh přichází v okamžiku rekordně nízkých úrokových sazeb a relativně nízkého zadlužení firmy v porovnání s úrovní obvyklou v telekomunikačním odvětví.

Za samotné třetí čtvrtletí O2 vykázala tržby 9,51 miliardy Kč (meziročně +1,9 %), provozní zisk EBITDA 2,8 miliardy Kč (meziročně +4,1 %) a čistý zisk 1,46 miliardy Kč (meziročně +4,2 %). Tržby za třetí čtvrtletí o 2,1 % překonaly tržní konsenzus.

Mobilní segment

Celkový počet mobilních zákazníků dosahoval ke konci září 4,92 milionu. Počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o 2,5 % na 3,33 milionu. Od začátku roku vzrostl počet zákazníků se smluvními službami o 92 tisíc a jejich podíl na celkové bázi dosahoval ke konci třetího čtvrtletí 67,7 %, což představuje meziroční nárůst o 1,5 procentního bodu. Počet zákazníků předplacených služeb dosahoval ke konci září 1,59 milionu.

Díky rozvoji vysokorychlostní mobilní sítě a nabídce tarifů s navýšeným množstvím dat vzrostl meziročně datový provoz o více než 80 %. Počet zákazníků, kteří využívají internet v mobilu, vzrostl meziročně o 15 % na 1,74 milionu.

Do kategorie takzvaných chytrých zařízení spadá v síti O2 již téměř 55 % telefonů, téměř třetina všech zařízení pak podporuje technologii 4G. Počet zákazníků, kteří vlastní 4G telefon a mají zároveň SIM kartu, která novou technologii podporuje, překročil na konci září 730 tisíc.

Průměrný výnos na zákazníka (ARPU) v České republice v mobilním segmentu za první tři čtvrtletí meziročně vzrostl o 0,6 % na 288 Kč a v samotném třetím čtvrtletí dosáhl 293 Kč.

Segment fixních služeb

Počet zákazníků služby O2 TV dosahoval ke konci září 220 tisíc, meziročně o 11,6 % více. V srpnu O2 spustila nový kanál O2 TV Fotbal, v příštím roce plánuje přidat samostatné kanály věnované tenisu a lednímu hokeji.

Počet zákazníků, kteří využívají pevný internet xDSL, dosahoval ke konci září 774 tisíc. Díky dalšímu zrychlení internetu využívá vysokorychlostní připojení založené na technologii VDSL již více než 60 % domácností, meziročně o 10 procentních bodů více.

Na nové tarify v segmentu pevných linek nabízející neomezené volání do všech mobilních i pevných sítí po celé ČR, které společnost představila v lednu, přešli již téměř všichni podnikatelé a domácnosti. O2 uvádí, že s novými tarify volají domácnosti a podnikatelé v průměru o 40 % více. Celkový počet pevných linek dosahoval ke konci září 727 tisíc.

Podnikání na Slovensku

Počet mobilních zákazníků na Slovensku vzrostl meziročně o 5,2 % na 1,87 milionu. Novinkou na Slovensku je od začátku roku nabídka fixních a mobilních služeb korporátním zákazníkům prostřednictvím společnosti O2 Business Services.

Celkové výnosy na Slovensku dosáhly v prvních devíti měsících roku 4,93 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 0,5 %. Výnosy v eurech vzrostly v prvních devíti měsících roku o 1,7 % na 182 milionů. V samotném třetím čtvrtletí se výnosy O2 na Slovensku zvýšily o 2,6 % na 1,73 miliardy Kč (v eurech o 2,8 % na 64 milionů).

"Výsledky za třetí čtvrtletí jsou nad konsenzem i našimi odhady, především díky velkému překvapení na Slovensku, kde tržby rostly. Na Slovensku se kvůli nižším cenám roamingu a vstupu nového hráče Swan očekával meziroční pokles. Společnost reportovala také velmi silné marže. Výplata dodatečných 4 korun na akcii z emisního ážia zvyšuje očekávaný dividendový výnos, což by mohlo posloužit jako vyvažující faktor v případě vyřazení akcií O2 C.R. z indexu MSCI Czech Republic (o změnách v indexu bude rozhodnuto 14. listopadu a nová báze indexu vstoupí v platnost 1. prosince). Kvartální výsledky jsou ve střednědobém období pozitivní a výhled pro celý rok 2016 se nachází 4-5 % nad našimi odhady jak pro zisk EBITDA, tak pro čistý zisk," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

MONETA vs. O2: Dva scénáře změn v indexu MSCI aneb S Kellnerem, nebo bez?
Při nejbližší revizi indexu MSCI Czech se očekávají změny v jeho složení. S velkou pravděpodobností dojde k zařazení akcií Monety Money Bank, a to dost možná na úkor současné trojky v indexu, společnosti O2 Czech Republic. Zda O2 v indexu zůstane, je nejasné, jelikož se akcie momentálně pohybuje na hraně požadavků pro setrvání stanovených metodologií MSCI. Změny budou oznámeny 14. listopadu a vstoupí v platnost 1. prosince 2016.

"Nejzajímavější zprávou je jednoznačně rozhodnutí vyplatit emisní ážio v celkové výši 36 Kč na akcii. První částka by měla činit 4 Kč na akcii. My očekáváme z letošního zisku výplatu dividendy 17 Kč na akcii. Společně s emisním ážiem by tak celkový dividendový výnos představoval více než 9 %," doplnil Richard Miřátský, analytik z Komerční banky. "Výsledky celkově hodnotíme velmi příznivě a očekáváme výrazně pozitivní reakci ceny akcií," dodal Miřátský.

Nové oblasti podnikání

O2 dále uvedla, že v souladu se svojí dlouhodobou strategií soustředit se po oddělení infrastruktury na vývoj a nabídku i jiných než tradičních telekomunikačních služeb pokračuje v rozšiřování svého podnikání do nových oblastí. Po pojistkách telefonů a tabletů a cestovním pojištění v mobilu O2 připravuje nové produkty v telco-pojištení a rovněž nabízí komplexní řešení pro elektronickou evidenci tržeb.

Ve výhledu společnost uvedla, že na základě výsledků za prvních devět měsíců roku a výhledu pro čtvrté čtvrtletí očekává, že její zisk EBITDA za celý rok dosáhne 10,4-10,7 miliardy Kč a čistý zisk bude 5,1-5,4 miliardy Kč.

"Výhled O2 pro letošní rok hodnotíme kladně, potvrzuje se jím pozitivní trend úspor na nákladové straně," říká Milan Vaníček, analytik z J&T Banky. "Jelikož výhled společnosti znamená meziroční růst na úrovni čistého zisku, očekáváme, že běžná dividenda z letošního zisku bude minimálně stejná jako dividenda z loňského zisku, tedy 16 Kč na akcii. Připočteme-li dodatečné čtyři koruny na akcii z emisního ážia, znamenalo by to za současné ceny akcií O2 C.R. hrubý dividendový výnos 8,75 %. Ještě musíme připomenout, že společnost má prostor k odkupu vlastních akcií v objemu 2 % ročně. To by návratnost vymrštilo na 10,75 %. Tuto informaci hodnotíme velice pozitivně," dodává Milan Vaníček.

Firma za devět měsíců investovala 3,1 miliardy Kč. Tato částka obsahuje také investici 1,47 miliardy Kč do kmitočtů v pásmech 1 800 MHz a 2 600 MHz, které společnost vydražila v aukci. Bez zahrnutí kmitočtů poklesly celkové investice meziročně o desetinu.

Během konferenčního hovoru management O2 zopakoval, že bude klást důraz na stabilitu celkového výnosu pro své akcionáře, z tohoto důvodu nemá být zamýšlená výplata emisního ážia ve výši 4 Kč na akcii pouze jednorázovou záležitostí. Na druhou stranu společnost nechce zvyšovat cílové zadlužení nad 1,5násobek čistého dluhu k zisku EBITDA. Pokud jde o dodatečné platby společnosti CETIN, ty by se měly týkat především dokrývání Prahy a Brna druhou vrstvou LTE. Praha a Brno jsou totiž města vyloučená ze sdílení sítí s T-Mobilem. Ohledně vyšetřování sdílení sítí CETIN s T-Mobilem ze strany EU se management vyjádřil v tom smyslu, že toto sdílení je výhodné pro zákazníky a funguje i v dalších zemích unie. O2 Czech Republic si navíc po vyčlenění společnosti CETIN ze své struktury ponechala pouze jádrovou mobilní infrastrukturu.

Zdroj: O2 Czech Republic, ČTK, Česká spořitelna

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat