Spotřebitelská důvěra v České republice v únoru klesla

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v únoru znovu nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) zůstal ve srovnání s lednem na stejné hodnotě. Indikátor důvěry podnikatelů se celkově meziměsíčně zvýšil. V průmyslu, ve stavebnictví a v obchodě se důvěra zvýšila; ve vybraných odvětvích služeb se mírně snížila. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila. Ve srovnání s hodnotami v únoru 2013 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.
V průmyslu se v únoru hodnocení současné celkové ekonomické situace mírně snížilo. Hodnocení současné celkové poptávky se zvýšilo, hodnocení zahraniční poptávky se téměř nezměnilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů snížily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce mírný pokles tempa výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce se snížila, pro příštích šest měsíců se nezměnila. Celkově se důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci zvýšila a oproti hodnotám z února 2013 je vyšší.
Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů v únoru nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky se oproti lednu mírně zvýšilo. V návaznosti na blížící se stavební sezonu respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení tempa stavební činnosti a také růst zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se zvýšila. Celkově se důvěra ve stavebnictví oproti minulému měsíci zvýšila a je také vyšší než v únoru 2013.
V odvětví obchodu se v únoru hodnocení současné ekonomické situace respondentů oproti lednu nezměnilo. Zásoby se nezměnily také. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se meziměsíčně zvýšila, pro období příštích šesti měsíců se nezměnila. Celkově se v únoru důvěra v obchodě oproti minulému měsíci zvýšila a v meziročním srovnání je vyšší.
Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se v únoru hodnocení současné ekonomické situace respondentů oproti lednu mírně zvýšilo. Hodnocení poptávky v únoru se snížilo, ale její očekávání pro příští tři měsíce se mírně zvýšila. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se nezměnila. Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb meziměsíčně mírně snížila, ale meziročně je vyšší.
Indikátor spotřebitelské důvěry se v únoru meziměsíčně snížil, ale v meziročním srovnání je vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v únoru vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se oproti minulému měsíci zvýšily. V porovnání s lednem se úmysl spořit nezměnil. Respondenti se stále obávají růstu cen, avšak v porovnání s minulým měsícem již méně.
"Únorová čísla o důvěře v ekonomice opět naznačují rostoucí optimismus firem, zvláště těch průmyslových," okomentoval výsledky Petr Dufek, analytik z ČSOB. "Nálada v průmyslu se tak vrací na úroveň listopadu a prosince, kdy již výroba rychle narůstala, a zakázky přibývaly dvojciferným tempem."
"Chmurná, i když méně tragická než minule, panuje nálada ve stavebnictví. Je otázkou, zda je to jen díky příznivému počasí nebo již firmy konečně pociťují začínající stabilizace zakázek. Těch je sice o zhruba třetinu méně než v silných letech 2007-2008, v pozemním stavitelství téměř o polovinu, ale prozatím se alespoň zastavil jejich pád," poukázal Dufek.
"Spotřebitelská nálada sice lehce poklesla, ale stále zůstává výrazně lepší než v loňském roce. Stále panují obavy ze ztráty práce a ze zhoršení finanční situace domácností. I tak je důvěra spotřebitelů téměř nejvyšší za poslední tři roky. Aktuální údaje tak potvrzují pokračující oživení v průmyslu, zatímco ve službách a ve stavebnictví se zatím situace k výraznějšímu zlepšení ještě nemá. Zvýšená obezřetnost spotřebitelů přetrvává, a proto nečekáme ani výrazně vyšší apetit k utrácení. Navíc finanční situace domácností se bude jen pomalu zlepšovat, a tak na optimismus a rychlejší růst spotřeby, který by popohnal českou ekonomiku, si ještě budeme muset chvíli počkat," dodal Dufek.
Zdroj: ČSÚ
Aktuality
