US MARKETOtevírá za: 15 h 49 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

BREXIT: Odchod ostrovního království z EU by jeho ekonomiku srazil na kolena. O to silnější by ale poté Británie mohla být

Referendum o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii se blíží. Britský premiér David Cameron ho vyhlásil na 23. června. Co by vystoupení ostrovního království z jednotného evropského společenství znamenalo pro hrdý národ za doverskými útesy?

Ekonomický tým britské finanční skupiny HSBC vedený Simonem Wellsem tvrdí, že potenciální hospodářské dopady brexitu jsou obrovské. Varuje, že pokud by Spojené království z EU skutečně vystoupilo, oslabila by libra k americkému dolaru o 15-20 %, čímž by se dostala na úrovně z 80. let 20. století.

Hospodářský růst Spojeného království by podle Wellse zpomalil o 1,5 procentního bodu, prudce by se zvýšila inflace a stouply by náklady na práci. V důsledku toho by britská centrální banka podle HSBC byla nucena pokračovat v politice nízkých úrokových sazeb, což by bylo bolestivé pro drobné britské střadatele.

Jak je patrné z vývoje na měnových trzích, investoři nenechávají nic náhodě a rozhodně nechtějí čekat až na výsledek referenda. Britská libra k americkému dolaru od loňského srpna spadla již o více než 11 %. Letos zatím odepisuje necelých šest procent a je nejslabší za posledních zhruba sedm let.

Podle členů měnového výboru Bank of England ale pokles hodnoty libry není tím, čeho se aktuálně nejvíce obávají. Během svého vystoupení v britském parlamentu v druhé polovině února uvedli, že je mnohem více znepokojuje to, jak rostoucí nejistota ohledně budoucnosti země ovlivní útraty britských domácností a firemní investice. Je to poměrně logické - proč byste dnes jako evropská firma investovali za Lamanšským průlivem, když existuje reálná hrozba, že váš tamní byznys brzy přijde o bezproblémový přístup na trhy starého kontinentu?

Imigranti, bez nichž se Británie (ne)obejde

Jedním z důvodů, proč Britové zvažují odchod z Evropské unie, je imigrace, a to nejen v souvislosti se současnou migrační krizí. Jak však upozorňuje analytik Philippe Gudin z britské banky Barclays, právě imigrace je klíčovým aspektem hospodářského růstu Spojeného království. Do problémů by se podle Gudina po vystoupení země z EU mohla dostat zejména odvětví s převahou hůře placených pracovních pozic, například stavebnictví, potravinářský průmysl či odvětví správy a úklidu nemovitostí.

Na druhou stranu ale Gudin přiznává, že v delším horizontu by se Británii mohlo podařit tento negativní efekt vyrovnat, pokud by země dokázala imigraci úspěšně regulovat podle aktuálních potřeb pracovního trhu a celé ekonomiky. Za dvanáct měsíců do června 2015 narostl počet imigrantů v Británii o 336 tisíc, z toho 180 tisíc příchozích mělo občanství některého z členských států EU.

Premiér Cameron voličům radí, aby v červnovém referendu hlasovali pro setrvání Británie v EU. Argumentuje přitom dohodou o úpravě vztahů země s Evropskou unií, které bylo dosaženo v pátek 19. února na summitu EU v Bruselu. "Vyjednal jsem dohodu, abych Spojenému království zajistil zvláštní status v rámci Evropské unie," uvedl Cameron po konci bruselského summitu.

Británie se podle Camerona na základě vyjednané dohody nikdy nestane součástí "evropského superstátu", což jí umožní výjimka z ujednání o "stále těsnější unii". Pro migranty z Evropské unie budou platit nové tvrdší podmínky pro přístup k britskému sociálnímu systému, země nikdy nepřijme euro a dohodnuté podmínky zajistí zásadní ochranu britského hospodářství, uvedl premiér.

Většina Britů ale s obsahem dohody s EU spokojená není. Výsledky průzkumu veřejného mínění od společnosti Kantar z 19. února ukazují, že za úspěch pro Spojené království považuje dohodu jen 14 % Britů.

Výsledek referenda tak bude zřejmě velmi těsný. Podle Kantaru je aktuálně 36 % oprávněných britských voličů pro odchod země z EU, zatímco setrvání v EU si přeje jen 34 % lidí. Velkou roli tak budou hrát dosud nerozhodnutí voliči, kterých je kolem 23 %. Zbytek lidí v průzkumu uvedl, že k hlasovacím urnám jít neplánuje.

Odchod z EU si podle průzkumu Kantaru více přejí starší lidé. Pro vystoupení Spojeného království z EU chce hlasovat 48 % lidí nad 55 let, zatímco ve skupině mladých lidí ve věku 18-24 let plánuje 57 % voličů hlasovat pro setrvání země v evropském společenství.

Zdroj: HSBC, Deutsche Bank, Barclays

Britská libraEkonomické a politické hrozbyEvropská ekonomikaEvropská uniePolitikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa